بزرگترين هواپيما - ايرباس A380 با ظرفيت 555 مسافر

 


طولاني ترين پل در Donghai Bridge در چين به طول32/5 كيلومتر

 


بزرگترين پل چند راهي - تگزاس

 


بزرگترين كشتي - كشتي MS Freedom با ظرفيت 4300 مسافر

 


بزرگترين اتوبوس به نام Neoplan Jumbo - ظرفيت 170 مسافر

 


بزرگترين فرودگاه - فرودگاه J.F.K جان اف كندي، نيويورك

 


بزرگترين پل از لحاظ حجم ماشينهاي در حال عبور- Sydney harbor bridge با 16 لاين عبوري- 8 لاين در طبقه بالايي و 8 لاين در طبقه پاييني

 

ترسناک ترین جاده جهان :

 

عبور از اين جاده واقعا شجاعت ميخواهد
اين راه گذر باريك از بين كوه ها در سال 1901 در اسپانيا ساخته شد . اين جاده به جهت عبور و مرور كارگران در مابين دو آبشار ايجاد گرديد. در سال 1999 بعد از كشته شدن چند ماجرا جو اين گذر بسته شد . البته هنوز ماجرا جوياني هستند كه به طور غير قانوني ريسك عبور از اين جاده خطرناك را مي پذيرند.


+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 2:18 |
ترمینال۴-فرودگاه باراهاس مادرید

ریچارد راجرز

Madrid Barajas Airport-2005

Richard Rogers Partnership

پروژه برای ترمینال شماره 4 در فرودگاه باراهاس ،در سال 1997 دریک مسابقه معماری انتخاب شد.(ریچارد راجرز و همکاران، استودیووlamela دو شرکت مهندسیTPSو Initecکارفرمای پروژه،کارشناسان ملی فرودگاههای اسپانیا،به معمارها ماموریت داده بود که یک امکان جدید بعنوان قسمتی از طرح گسترش فرودگاه باراهاس مادرید طراحی کنند.

    فرودگاه باراهاس مادرید اولین بار در سال 1933 افتتاح گردیدو بارها گسترش یافت.در قسمت شمال غربی فرودگاه نیازهای جدیدی برای آن تشخیص داده شده است از جمله : فضای جدید برای یک ترمینال، ساختمانsatellite و دو باند جدید پرواز و ساختمانهای جانبی لازم .

ترمینال جدید، شهر مادرید را بعنوان یک قطب بزرگ اروپایی مطرح خواهد کرد واین موقعییت، کانون ارتباطی بین اروپا و آمریکای لاتین خواهد بود.

طراحی این پروژه از سال 1998 تا 1999 بطول انجامید. 1 سال بعد ساخت آن آغاز شد و در سال 2005 ساخت آن به پایان رسید.سرانجام در سال2006 به بهره برداری رسید و تا سال 2010 به حداکثر کارایی خود دست پیدا خواهد کرد.

اجزائ اصلی این طرح شامل:

309000 متر مربع -  پارکینگ ماشین 

470000 متر مربع - ساختمان ترمینال       

- 315000   متر مربع- ساختمان ماهواره

- 64000 مترمربع- راههای ارتباطی

   تیم طراحی همچنین لازم داشت که سیستم جابجایی اتوماتیک بار و مسافر را در فرودگاه جای دهد.

سالختمان satellite برای ترافیک بین المللی و قسمتی ازترافیک اتحادیه اروپا تدارک دیده شده است.بطوریکه ترافیک هوایی اتحادیه اروپایی باید از ترافیک بین المللی جدا نگه داشته شود و قابلیت سرویس دهی به این دو را داشته باشد.

این پروژه بالغ بر 1 میلیون متر مربع مساحت دارد و در حدود 6 میلیارد یورو برای ساخت و راه اندازی آن هزینه شده است. همچنین توانایی جابجایی 35 میلیون مسافر را در سال دارد.ترمینال جدید یک توالی شفاف فضایی برای وارد شدن و راهی شدن مسافران را به نمایش می گذارد.خوانایی ساختمان و طراحی مدولار، یک توالی تکرار شونده موج گونه ای را توسط بالهای پهناور فولاد پیش ساخته خلق می کند.

یک نقاشی ساده از متریالهای مختلف و دیتیل های نمایان، که شخصیت معمارانه بنا را تقویت می کنند.سقف با نوارهای بامبو مزین شده .این نوارها یک ظاهر صاف و یکپارچه ای را ایجاد میکنند و در تضاد با آنها،سازه های درختی رنگ شده قرار گرفته است.  این سازه درختی به منظور خلق یک چشم انداز یک کیلومتری از رنگها، رنگ شده اند.طبقه پایین تر ساختمان، فضای انبار وجابجایی باراست که یک تضاد برجسته ای را به همراه فضای سبک و شفاف در بالا به نمایش می گذارد. سقف بزرگ ترمینال برای جریان دادن نورطبیعی به داخل، گویی پانچ شده است. این هدایت نور به دقت کنترل شده است.

ساختار ترمینال فرودگاه باراهاس در سه لایه ساختمانی شکل گرفته است.زیر زمینی که در بعضی جاها به اندازه 20 متر زیرزمین واقع شده است.سه سطح قاب بتنی بالای سطح زمین و قابهای فولادی سقف.

علاوه بر عملکرد سازه ای بتن، به جاهایی که بتن قابل رویت خواهد بود، توجه خاصی مبذول شده است.تیر های بتنی به ضخامت 90 سانتیمترهستند همچنین تیر ها به طول 72 متر طراحی شده است  که به همراه تخته های بتنی پر می شوند و یک شبکه 9متر در 18 متر ایجاد می کند.. در انتهای تنه های درختی بتنی در بالا، نقاط ثابتی برای تکیه گاه سقف فلزی در نظر گرفته شده است.سیستم سازه ای سقف در جهت بیرون از تنه های درختی کار می کند، جایی که 4شاخه یک جفت از مدول های دوتایی سقف را نگه می دارد.در این روش هر جفت از لوله ها بعلاوه سقف فلزی، سازه سقف را در دو جهت تثبیت می کند.

 

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 2:6 |
 

بزرگتر

چین در حال ساخت آخرین مراحل پیشرفته ترین و بزرگترین فرودگاه جهان می باشد که قراراست هم زمان با بازیهای المپیک سال ۲۰۰۸ به بهره برداری برسد. این فرودگاه که به پیشرفته ترین تجهیزات ناوبری هوائی وتسهیلات وخدمات مسافری مجهز خواهد بود ظرفیت سالانه ۵۳ میلیون مسافررا دارد.

بزرگترجهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت فرودگاه پکن یا به مقاله ای در همین رابطه چاپ شده در مجله بیزینس ویک به آدرسbusinessweek.com مراجعه فرمائید.

+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:59 |

فرودگاه

پایانه شماره یک فرودگاه فرانکفورت
پایانه شماره یک فرودگاه فرانکفورت

فُرودگاه (در فارسی دری افغانستان «مَیدان هَوایی»، در فارسی تاجیکی «خیزگَه, аэропорт») محلی است که برای نشست و برخاست هواپیماها تعیین شده است. در حالیکه فرودگاه‌های کوچک ممکن است از باندهای پروازی کوچک (یک الی دو کیلومتر) خاکی و یا شنی ساخته شده باشند، فرودگاه‌های بزرگی که برای پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار میگیرند معمولاً دارای باندهای آسفالتی و بلندی هستند که طول آنها به چندین کیلومتر میرسد. فرودگاه‌های کوچک و فرودگاه‌های بزرگ می‌توانند مجهز به برج کنترل ترافیک باشند و یا در صورت لزوم فاقد آن باشند، این امر بستگی به حجم ترافیک منطقه و همچنین سرمایه گذاری انجام شده در آن فرودگاه دارد، هر چند در اکثر فرودگاه‌های بین المللی واحد مراقبت پرواز در محل فرودگاه مستقر است.

فرودگاه‌های بین المللی عموماً دارای مجموعه‌ای از تأسیسات و ساختمانهائی هستند که مسافران در این اماکن به هواپیما سوار یا از آن پیاده می‌شوند و همچنین بار هواپیماها تخلیه و یا بارگیری می‌شوند. تأسیساتی که مسافران از طریق آنها با حمل و نقل زمینی، خرید بلیط، انتقال بار همراه، و چمدانهای خود و همچنین عبور از ورودی‌های امنیتی از آنها استفاده می‌کنند ترمینال و یا پایانه نامیده می‌شود و همچنین ساختمانهائی که مسافران برای سوار شدن به هواپیما در آنجا تجمع می‌نمایند سالن انتظار نامیده می‌شود. در هر صورت این دو اصطلاح بجای یکدیگر قابل استفاده هستند. معمولاً تسهیلات گمرکی موجود در فرودگاه‌های بین‌المللی و همچنین سطح بالای عوامل امنیتی که در این فرودگاه‌ها به چشم میخورد از عواملی هستند که آنها را از فرودگاه‌های کوچک قابل تفکیک می‌نماید.

پایانه پنج فرودگاه جان اف کندی شهر نیویورک
پایانه پنج فرودگاه جان اف کندی شهر نیویورک

برای خطوط مسافربری کوچک‌تر و هواپیماهای خصوصی، خدماتی از قبیل، تعمیر و نگهداری هواپیما، خدمات مورد نیاز خلبانان، خدمات مورد نیاز اجاره هواپیما، و همچنین اجاره آشیانه هواپیما توسط پایگاه‌های ثابت که اصطلاحا (fixed base operator) نامیده می‌شوند، صورت میپذیرد.

کلیه فرودگاه‌ها منحصراً به‌وسیله کد فرودگاهی انجمن بین المللی ترابری هوائی (IATA) و کد فرودگاهی سازمان بین المللی هواپیمائی کشوری (ICAO) شناخته می‌‌شوند. در ایالات متحده آمریکا و همچنین برخی از کشورها، فرودگاه‌ها با نام شخصیتهای نامدار آن کشور، بویژه چهره‌های سیاسی، نامگذاری می‌شوند.

حجم ترافیک هوائی و همچنین ترافیک هواپیماها روی زمین (حرکت هواپیما در باندهای پروازی و تاکسیروها) که در محدوده هر فرودگاه ایجاد می‌شود، از عوامل موثر در ایجاد آلودگی صوتی (صدای موتور هواپیما) و آلودگی هوا است، و حجم زیاد این آلودگی‌ها می‌تواند برای سلامتی جسمانی مضر بوده و همچنین در برنامه خواب افراد ایجاد اختلال نماید. غالبا ساکنین محلی، به نیت جلوگیری از تخریب ییلاقات حومه شهر، اماکن تاریخی، و زیستبوم محلی، در مقابل ساخت فرودگاه‌های جدید و یا گسترش فرودگاه‌های موجود از خود مقاومت نشان می‌دهند.

+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:46 |

يک فرودگاه جديد در تهران

 


يک فرودگاه جديد در سال 1379 در تهران راه اندازي شد. اين فرودگاه که مجهز به تکنولوژي پيشرفته و هوانوردي است برآورد شده است که حدود يک ميليارد دلار خرج آن شده است. همکاري و سرمايه گذاري در اين پروژه بوسيله سرمايه گذاران خصوصي و وابسته به دولت انجام شده است؛ که شامل آشيانه هواپيماها، غذاهاي ميهمانان (مسافران) در داخل هواپيماها، هتل، فروشگاههاي معاف از ماليات، بنزين گيري و همچنين حمل و نقل مسافرين فرودگاه.
طرح اصلي:
در آينده نزديک تمام پروازهايي که از فرودگاه مهرآباد انجام مي شود به اين فرودگاه منتقل مي شود (شامل پروازهاي داخلي و خارجي). مطالعات انجام شده به وسيله سازمان هوانوردي کشور، به اين نتيجه رسيده که فرودگاه مهرآباد قابل بزرگ شدن نيست و بايد يک فرودگاه جديد با امکانات جديد که گنجايش بيشتري را داشته باشد، بود.
اين فرودگاه که طرح اصلي آن در سال 1340 داده شد و در سال 1350 شروع شده بود، به خاطر اوضاع سياسي آنزمان متوقف شد. بهرحال مسئوليت ساخت اين فرودگاه به عهده وزارت راه و ترابري بوده است.
 

اندازه گيري زمان ساخت:
عمليات ساختماني در سال 1373 و در مراحل مختلف انجام شد. فاز اول اين فرودگاه در سال 1379 تکميل شده و قابليت حمل 12 ميليون مسافر و دويست هزار تن بار را در سال دارد. بستگي به استقبال و درخواست، طراحي فرودگاه اين اجازه را ميدهد که تا سقف بيست ميليون مسافر و 375 هزار تن بار در سال و همينطور با ساخت آخرين فاز اين فرودگاه تا چهل ميليون مسافر و 700 هزار تن بار و کالا در سال انجام دهد.
فاز اول شامل باندي با 4200 متر در 45 متر و 10.5 متر شانهاي عريض است. جمعأ 12.8 کيلومتر راه تاکسي رو اين باند را به قسمت ترمينالهاي مسافران و بار، و آشيانه هاي اين فرودگاه وصل ميکند.
برج مراقبت:
برج مراقبت 56.9 متر ارتفاع و مساحت 1100 متر مربع را دارا ميباشد. اين برج با نماي شيشه اي خود 6800 متر مربع را در بر ميگيرد. اين برج مراقبت با داشتن 755 DVOR (خيلي فرکانس بالا با داشتن تمام جهات)، بوسيله يک شرکت انگليسي بنام Fernau، و 2020 DME (تجهيزات اندازه گيري مسافت) و Normarc ILS NM 7000 دستگاه سيستم فرود، و فراهم کردن دستگاه رايانه اي که کمک به نشستن هواپيماها مي کند، تشکيل شده است.

ساختمان پايانه (ترمينال):
ساختمان پايانه مسافران با 78.357 متر مربع و با داشتن سه طبقه، که شامل يک زيرزمين تکميل شونده، قسمت پروازها، و قسمت فرودها؛ و همچنين يک اشکوب کوتاه براي قسمت پروازهاي ورودي دارد. تعداد 14 پل هوايي، هواپيماها را به راهروهاي و دريچه هاي ورودي و خروجي وصل ميکنند. اين ساختمان 1800 پارکينک در دو طبقه که به وسيله پلهاي پياده درست شده است، دارا مي باشد. همچنين داراي دو راه جداگانه براي قسمت نشستن پروازها و بلند شدن پروازها دارا مي باشد. همچنين اين ساختمان داراي قسمت اداري، سرويس دهي، نگهداري، پليس فرودگاه و قسمت ايمني مي باشد.
کاربردپذيري، سودمندي:
محل دور اين فرودگاه باعث ايجاد شغلهاي جديد و سودمند شده است. همينطور براي تهيه آب اين فرودگاه مشغول حفاري چاههاي آب هستند ولي فعلاً آب آشاميدني را از تهران تهيه ميکنند. پالايشگاه تهران در حال اجراي عمليات سوخت رساني بوسيله يک لوله 250 ميلي متري است که 33 کيلومتر طول آن مي باشد. پخش مايحتاج اطراف فرودگاه بوسيله يک تونل 2850 متري آسان شده است. قرارداد شرکت مخابرات براي برقراري ارتباط بوسيله 400 خط ارتباطي با فرودگاه مهرآباد و در آينده به 2000 خط ارتباطي؛ همچنين يکي ديگر از موارد سودمندي اين فرودگاه است.
پيمانکار فرودگاه:
شرکت Aeroports de Paris مسئول اجراي اين طرح و سرپرست قسمت طراحي، نصب، آزمايش سيستمهاي فرودگاه، و همينطور هماهنگي تمام قسمتها بود. شرکتهاي اصلي که اين پروژه را در دست احداث داشتند، دو شرکت ايراني هستند که عبارتند از شرکت دي و شرکت ساختمان ملي. شرکت بين المللي انگليسي Fernau در اين پروژه همکاري داشته است.
+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 0:33 |
تاريخچه فـرودگاه استان گـيلان :
فرودگاه بين المللي رشت تنها فرودگاه استان گيلان مي باشد كه در سال 1348بنا و در 7 كيلومتري جاده رشت به انزلي وحدود 15 كيلومتري منطقه آزاد بندر انزلي واقع و مساحت كل فرودگاه 220 هكتارو ارتفاع آن 40 پا پايين تر از آبهاي درياي آزاد مي باشدوبه سيستمهاي كمك ناوبري دقيق وارتباطي با 7 طرح تقرب مجهز ميباشد.
بااجراي روكش بانددرسال 1385ومقاوم سازي باندوگسترش پاركينگ بازيربناي 55هزارمترمربع آماده پذيرش هواپيماي متوسط وپهن پيكرباشرايط خاص مي باشد.
همچنين بااجراي پروژه ساختمان اداري و تكنيكال بلاك بامساحت 2200مترمربع، و با راه اندازی آن دراوسط سال 1386 شاهد تحول جدي درامرخدمات رساني به مردم شريف گیلان خواهيم بود.
در ضمن كنترل نظارت بر امور ايمني ،سلامتي پروازهاي سيويل(تجاري،بازرگاني) برای سالانه حدود 4500 سورتي پرواز،ارائه سرويسهاي پروازي به ترافيك يگان هاي هوايي ارتش و سپاه به هنگام رزمايش ها و حوادث غير مترقبه و ترافيك مؤسسات هوايي در بخش دولتي و خصوصی نظير هلال احمر،كشاورزي،توانيرو...كه تقريبا"سالانه بيش از 2000 سورتي پرواز مي باشد را بعهده دارد.
+ نوشته شده توسط reza maboodi در پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 0:26 |

تعریف زلزله

برای شناخت هر پدیده ای درجهان واقع لازم است ابتداازآن تعریف مناسب ونسبتاً جامعی داشته باشیم ، چرا که بدون دانستن تعریفی مناسب ازآن نمی توان به کنه پدیده پی برد وآن رابه خوبی درک نمود. مردم عامی درکلامی ساده زلزله راحرکت ناگهانی زمین ناشی ازخشم نیروهای ماوراء الطبیعه وخدایان می دانند که بر بندگان عاصی وعصیــــــانگر خودکه نافرمانی خداخود را نموده ومرتکب گناهان زیادی شده اند می داننــد
اگر چه امروزه با گسترش دانش تجربی این تعریف در زمره اباطیل وخرافات قرارگرفته ،ولی هنوز در جوامع ومردم کم دانش وجاهل مورد قبول است.
درفرهنگ تک جلدی عمید زلزله را با فتح حروف‌‌ ‍‍‍‍‎‏« زَ» و « لَ » یعنی زَلزلَه برخلاف آنچه در زبان عامه مردم رایج است ، آورده ومی نویسید :
« زمین لرزه ، لرزش وجنبش شدید ویا خفیف قشر کره زمین که به نقصان درجه حرارت مواد مرکزی واحداث چین خوردگی وفشار یادر اثر انفجارهــای آتشفشانی بوقوع می رسد .»
در فرهنگ جغرافیا تالیف پریدخت فشارکی وهمچنین در فـــــرهــــنـگ جغرافیائی تالیف مهدی مومنی تعریفی مشابه هم به گونه زیر ارائه شده است:
«جنبش یا تکان پوسته زمین که به صورت طبیعی ناشی از زیر پوسته زمین است بعضی وقتها زلزله باعث تغییراتی در سطح زمین می شود ، اما اغلب زیان بوجود آمده ناشی ازتکان ها فقط محسوس است وممکن است زلزله بوسیلــــه یک انفجار آتشفشانی بوجود آید. زلزله در حقیقت در بیشتر نواحی آتشفشانی امری عادی است واغلب قبل ویا همزمان با انفجار اتفاق می افتد . اصل زلزلـــه تکتونیکی است واحتمالاً وجود یک شکست لازمه آن است . موجهای زلزلـــه دست کم در سه جهت اتفاق می افتد ودر یک مسافت قابل ملاحظه از مکــــان اصلی بطور جداگانه حس می شوند . وقتی امواج زلزله ازمکانی می گـــــــذرد زمین وساختمانها می لرزند وبه جلووعقب می روند .بالاترین زیان ناشی اززلزله همیشه در مرکز زلزله یعنی جائی که حرکت بالاوپائین است نیست امـــــــــا در مکانــــهائی که موجهای زلزله بصورت مایل به سطح می رسد ونزدیک مرکــز زلزلــــه باشند دارای بالاترین زیان می باشند .یک زلزله شدید معمولاً بوســـیله یکسری دیــــگر ازتکانها همراه می شود .زلزله ای که که در نزدیک یازیردریا اتفاق مـــــی افتد سبب حرکات شدیدآبها شده وبعضی وقتها امواج بــــــزرگی ازآن ناشی مـــی شود ودر مسافت زیاد این امواج ادامه پیــــدا می کنند وگاهگاهی باعث تلفات جــبران ناپذیر ومرگ ومیرمی شوند .طغیان نواحی ساحلی بیشتراز خود زلزلـــه بــــاعث خسارت می شوند ، در نواحی آتشفشانی زلزله عملاً هر روز اتفاق می افتـــد. به عنوان مثال در هاوائی هرساله صدهاتکانهای کوچک ثبت می شوند .»

درفرهنگ گیتا شناسی تالیف عباس جعفری آمده است:
«جنبش سریع ومحسوسی که درنتیجه جابجائی ویا جایگیری تخته سنگهای زیر پوسته زمین پدید می آید،در نتیجه این جنبش یـــــــک سری لرزش های موجی شکل پدید می آیدوگاه تغییرات ارتفاعی پوسته زمین راباعث می گرددواغلب ضایعات وزیان های جانی وفراوانی ازخود برجا میگذارد.زمین لرزه بیشتر مخصوص نواحی آتشفشانی بوده وگاه باخروش وفوران کوههای آتشفشانی همراه می گرددودرحالات شدیدشکستهاوبریدگیهای مهم ومشخص درروی پوسته زمین از خــودبجـــــای
میگذارد.غالب زمین لرزه ها حداقل با سه نوع موج لرزاننده همراه است .در مرکز وقوع زمین لرزه سه موج مزبور بطور همزمان اثرگذارده و ساختمانهاوتأسیسات واقع دراین منطقه را با نوسان های شدید به عقب و جـــــلوومی برد و حد اکثر خسارت و زیان در محلی که امواج مزبور بطور مورب به سطح زمین می رسندوارد می سازد.....»
محمود صداقت درکتاب“ زمین شناسی برای جغرافیا ” تعریفی بدینگونه ارائة می دهد:
«زمین لرزه عبارت است ازحرکات ولرزش های ناگهانی و گذرا در زمین که از ناحیه محدودی منشأ می گیرد و ازآنجا درتمام جهات منتشر می شوند.» در کتاب فیزیکال جئوگرافی1 آمده است:
«زلزله یکسری ازتکانها ولرزشهای ناگهانی که از آزاد شدن فشار در طول گسل های فعال ودر مناطق آتشفشانی فعال ناشی می شود.تکانها ولرزشهای سطح زمین که در ارتباط با حرکات پوسته زمین در زیر زمین می باشد.»
در فرهنگ آکسفورد آمده است:
«حرکات ناگهانی وشدید سطح زمین.»
از تعاریف ذکر شده در فوق ومنابع دیگر می توان برداشت زیر را نمود:
«زلزله عبارت از حرکات و ارتعاشات نا گهانی سطخ زمین ناشی از شکسته شدن سنگهای پوسته زمین و رها شدن انرژی ذخیره شده در آنها است که در صورت شدت زیاد در مراکز انسانی موجب خسارتهاوزیانهای فراوان می شود.»
زلزله از یکطرف موجب شکسته شدن و جابجائی بین توده های سنگی پوسته زمین می شود و ازطرف دیگر همین جابجائی و شکسته شدن منجر به ایجاد امواج و انتشار در درون زمین می شود ، مانند انداختن قطعه سنگی در حوض یا دریاچه که منجر به ایجاد امواجی می شود.
زلزله مانند شکسته شدن قطعه چوب خشک شده ای می ماند که از یکطرف موجب گسیخته شدن چوب و از طرف دیگر موجب انتشار امواج در اطراف خود می شود.

 موج زلزله موجی است که از طریق زمین حرکت می کند، که اغلب سبب ایجاد زمین لرزه یا انفجار می شود. امواج زلزله توسط زلزله شناسان مطالعه میشوند، و توسط لرزه نگار و زلزله سنج اندازه گیری می شوند.
بطور کلی پس از اینکه در داخل زمین زلزله ای به وجود آمد و انرژی زمین آزاد شد، این انرژی آزاد شده به صورت امواج ارتعاشی در کلیه جهات منتشر شده و انرژی زلزله را با خود منتقل مینمایند.

انواع امواج زلزله

امواج زمین لرزه با توجه به حرکتشان در داخل یا سطح زمین به دو دسته تقسیم میشوند:

امواج داخلی یا پیکری

دسته ای از امواح لرزه ای هستند که در درون زمین حرکت کرده و در تمامی جهات منتشر میشوند و با سرعتی بیش از موجهای سطحی حرکت می نمایند. امواج داخلی نیز به دو گروه امواج طولی یا اولیه و امواج عرضی یا ثانویه قابل تقسیم هستند.

امواج سطحی

سرعت امواج سطحی از امواج عرضی کمتر است وشدت آن نسبت به عمق و نسبت به فاصله از مرکز به سرعت کاهش می یابد . این امواج درتحت شرایط خاص ودر فصل مشترک دو محیط گازی ومایع ،در اثر ارتعاشات ناشی از زلزله بوجود می آید .

بیشترین انرژی ناشی از تکانهای کم عمق را دارا بوده و عامل اصلی خرابی های ناشی از زمین لرزه بخصوص در مناطق مسکونی میباشند. این گروه از امواج پس از تداخل موجهای داخلی در امتداد حدفاصلها، شروع به ارتعاش کرده و عمق نفوذ محدودی دارند، از این رو همواره در نزدیکی سطح های ناپیوستگی متمرکز میشوند. بدین جهت در محیطهای همگن موجهای سطحی نخواهیم داشت. این امواج که به نامهای موجهای محدود شده و یا موجهای هدایت شده نیز معروفند خود به گروههای مختلفی چون موج لاو و امواج رایلی تفکیک میگردند. حرکت این دو موج بسیار پیچیده و قدرت تخریبی این امواج و موج S بسیار زیادتر از امواج P است .

این امواج توسط ویژگیهایی چون سرعت، دامنه، طول موج، دوره تناوب و فرکانس از یکدیگر تمییز داده میشوند.
در فاصله ای در حدود 120 کیلومتری مرکز زلزله ،اولین موجی که ازکانون زلزله ( با عمق 18 کیلومتر ) به ایستگاه زلزله نگار می رسد موج
P است . سرعت این موج 6 تا 6.5 کیلومتر است . بعداز آن موج sوسپس موجهای L و R می رسند . سرعت امواج P در حدود 1.73 برابر امواج S است.

بررسی انواع موج زلزله

در زیر به تفصیل به بررسی این چهار نوع موج می پردازیم:

امواج طولی(P) :

این امواج باعث کشش ها و انقباضهای متوالی درامتداد حرکت موج می شود . سرعت انتشار این امواج زیادتر ازامواج دیگر است و اولین امواجی هستند که به ایستگاه لرزه نگار می رسد .
امواج تراکمی از همه محیطهایی که توان تحمل فشار را دارند از جمله گازها، جامدات و مایعات عبور می کنند. ذراتی که تحت تاثیر موج
P قرار میگیرند در جهت انتشار موج به جلو یا عقب نوسان میکنند. در صورتی که بخشی از یک فنر را جمع کرده و به طور ناگهانی رها کنیم، فشردگی تمام طول فنر را طی خواهد کرد تا به انتهای آن برسد. در این مثال فنر در راستای حرکت موج به ارتعاش درآمده است که بسیار شبیه به نحوه انتشار امواج P است. دلیل نامگذاری این امواج به نام امواج اولیه سرعت بالای این امواج میباشد، چرا که اولین موجی که از زلزله احساس میشود امواج P
میباشد. این امواج با وجود سرعت بالای انتقال، چون بسیار سریعتر از سایر امواج دیگر میرا میشوند (یعنی انرژی خود را از دست میدهند) باعث ایجاد خرابی زیادی در زلزله نمیشوند.

امواج برشی(S) :

این امواج باعث می شود که سنگ خم شود و شکل خود را از دست بدهد . این امواج فقط ازجامدات می گذر ند. .
تقریباً اثر تخریبی تمام زلزله ها بر اثرامواج برشی است و به این معنی که وقتی لحظه شکستن سنگ فرا برسد سنگ شکاف بر میدارد ونقاط مجاور شکاف بطور جانبی نسبت بهم حرکت می نمایند . در این زمان است که دو نوع موج
P وS
ایجاد می شوند.
این امواج تنها در محیطهایی که میتوانند در برابر تغییر شکل جانبی مقاومت کنند - مانند محیطهای جامد - منتشر میگردند. این امواج در مایعات و گازها نمیتوانند منتقل شوند. در صورتی که یک طناب را به دیواری متصل کرده و سر دیگر آن را در دست گرفته و به صورت قائم حرکت دهیم، در طناب موجی ایجاد میشود

شبیه امواج S میباشد. در این امواج ارتعاش ذرات محیط عمود بر جهت حرکت موج میباشد (همانطور که مثال طناب دیده میشود، موج در امتداد طول طناب حرکت میکند در حالی که ذرات طناب در جهت عمود بر طول طناب ارتعاش میکنند

امواج لاو (love) :

حرکت زمین توسط موج لاو، تقریبا شبیه موج S است با این تفاومت که ذرات ماده به موازات سطح زمین و در جهت عمود بر انتشار موج حرکت کرده و ذرات در صفحه قائم حرکت ندارند. انتشار این امواج مانند تکانهایی است که بر اثر حرکت طناب به سمت چپ یا راست ایجاد میشود. موجهای لاو قدری سریعتر از امواج رایلی حرکت کرده و زودتر بر روی لرزه نگاشت ظاهر میشوند.

امواج رایلی LR

این امواج به نحو خاصی حرکت می کنند. بدین ترتیب که حرکت ذرات در امتداد مدارهای دایره ای (یا بیضوی) صورت میگیرد. درست مانند حرکت امواج در سطح اقیانوس البته جهت حرکت دایره ها برخلاف حرکت امواج اقیانوس است به عبارتی حرکات ذرات سنگ، مدار بیضوی پسگرد را در صفحه قائمی به طرف منشاء زمین لرزه طی میکنند.

+ نوشته شده توسط reza maboodi در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:50 |

هشدار : یک سانتیمتر جابجائی سالانه جنوب البرز

 

 دکتر مهدی زارع

 گفتگو از مهتاب رحیمی

 

ایران از جمله کشورهای زلزله خیز جهان است. 90 درصد خاک ایران بر روی نوار زلزله واقع شده است، کلانشهر تهران نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سالهاست در انتظار زلزله ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می برد. بر اساس مطالعات آماری  و زلزله هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از 70 درصد به طور متوسط  هر 158 سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران 172 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 14 سال تاخیر زمانی دارد.
عامل اصلی وقوع زلزله در تهران وجود 15 گسل در این منطقه  است که سه گسل در این میان هریک به تنهایی پتانسیل ایجاد زلزله ای بیش از 7 ریشتر را دارا هستند.
در صورت وقع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی  و همچنین دولتی را دارد و بیش از 7 میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه ای بزرگ مواجه خواهیم بود.
کارشناسان می گویند در اثر زلزله مخرب تهران بیش از یک ملیون ساختمان تخریب  و آسیب خواهد دید و قریب به 1.5 میلیون کشته در اثر این زلزله بر جای می ماند.
اما کارشناسان  بحث تهران را از دید دیگری نیز بررسی می کنند. علاوه بر مطالعات آماری می توان زلزله تهران را از دیدگاه مدل سازی گسل های اطراف شهر نیز دید. به سراغ دکتر مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی  مهندسی پژوهشکده زلزله شناسی رفتیم تا نظر او را جویا شویم:

سابقه تاریخی زلزله های شهر تهران به چه زمانی برمی گردد؟

دکتر زارع: خوشبختانه  روی مسأله زلزله تهران  بسیار کار شده است.
از نظرلرزه خیزی تهران بسیار لرزه خیز است و حدس زده می شود نخستین زلزله تهران 4000 سال پیش از میلاد مسیح در شهر ری اتفاق افتاده است . حدود 1000 سال پیش چند زلزله تاریخی در تهران اتفاق افتاد حدود سال 700تا 800 میلادی نیز چند زلزله تاریخی رخ داد و اتفاقا از بخت بد تهرانی ها همان موقع چند اتفاق دیگر هم افتاد حمله مغول ها در  حدود سال های  1200 تا 1100 میلادی یکی از این حوادث بود یعنی در یک مقطعی تهران یا همان منطقه ری مورد  هجوم مغول ها و زلزله قرار می گیرد اما به لحاظ موقعیت استراتژیک آن ، شهر دوباره برپا می شود و در حدود  200 سال پیش  تهران به عنوان پایتخت انتخاب می شود.
اما از نظر زلزله در تهران 3 مساله مهم داریم یکی گسلی در جنوب تهران است که از ایوانکی  در شمال گرمسار شروع می شود تا به بی بی شهربانو یعنی همان  منطقه سه راه افسریه   می رسد. در مورد این گسل همه شواهدی که مربوط به فعال بودن یعنی خردشدگی و نظایر آن است دیده می شود، اما در مورد گسل ایوانکی مسأله بسیار مهمی وجود دارد و آن این است که از حدود 200 سال پیش هیچ  زلزله مهمی در آن اتفاق نیفتاده است. در مورد گسل شمال تهران که از کرج شروع و به منطقه لواسانات می رسد  نیز عملاٌ هیچ وقت زلزله تاریخی مهمی و قابل انتساب به آن دیده نشده است.

هیچ وقت؟

دکتر زارع: خیر ما هیچ رکوردی مربوط به زلزله مخرب در گسل شمال نداریم یعنی از زمانی که تمدن انسانی بوجود آمده رکورد زلزله مخرب نداشته ایم اما از نظر زمین شناسی تمامی شواهدی که  دال بر فعال بودن گسل است دیده می شود.
این دو گسل نزدیک به تهران در وقوع زلزله در تهران نقش بسیار مهمی دارندو این مسأله باعث می شود به این فکر فرو برویم  که احتمالاٌ  دوره های بازگشت زلزله های مهم در گسل های نزدیک تهران طولانی تر از چیزی است که بشر می تواند آن را ثبت کند یعنی تکرار زلزله ها ها این قدر زمان برده که تمدن بشری قادر به ثبت آن نبوده و یک تئوری می تواند این باشد که طی   5 – 6  هزار سال گذشته در این گسل  زلزله نداشته ایم یعنی مثلاٌ شاید در گسل شمال تهران باید در انتظار  دوره بازگشت 7 هزار ساله باشیم. متأسفانه 7 – 6 سال پیش تلاشی در زمینه دیرینه زمین شناسی روی گسل شمال تهران انجام شد که جواب نداد چون نیاز به بررسی رسوبات جوان ( هولوسن) داشتیم  یعنی  رسوبات از 12 هزار سال پیش تاکنون در این منطقه یافت  نشده استو هرچقدر ما در دامنه های شمالی لواسانات گشتیم نقطه ای پیدا نکردیم که هم بریدگی باشد و هم هولوسن رویش مشاهده شود.
 ما تلاش کرده ایم ولی هیچ محلی که چنین خصوصیتی داشته باشد پیدا نکردیم  ولی شاید لازم باشددوباره در این منطقه مطالعاتی صورت گیرد.

گفته می شود که هر 158 سال در تهران یا حاشیه تهران یک زلزله مخرب اتفاق می افتد ، این مواردی که شما اشاره می کنید در همین رابطه است؟

دکتر زارع: کاری که چندین سال پیش صورت گرفت این  بود که آمدند و منطقه تهران را در نظر گرفته و با یک کارآماری به نتیجه رسیده اند که دوره بازگشت زلزله با بزرگی مثلاٌ 5/6 ریشتر یا بیشتر باید چنین چیزی باشد و نتیجه گرفته اند با توجه به این حجم لرزه خیزی در این منطقه  دوره بازگشتی 158 ساله خواهیم داشت ولی ما اکنون در مورد تمام گسل ها به طور مجزا اطلاعات داریم و اکنون  داریم در مورد مدل لرزه زمین ساختی حرف می زنیم ، 20 سال پیش  براساس مدل لرزه زمین ساختی کار نمی کردند یعنی ما می گوییم مثلاٌ در گسل شمال تهران چه زلزله هایی با چه عمق و چه بزرگی  و با چه دوره بازگشتی  واقع خواهد شد.
درمورد گسل جنوب تهران  نیز به همین ترتیب می توان مدل سازی کرد. یعنی ببینیم  بزرگترین زلزله ای  که می توان به آن نسبت داد با چه عمق  و چه دوره بازگشتی بوده است.

·       در مورد گسل مشا چگونه مدل سازی  می کنیم ؟

دکتر زارع : در گسل مشا  هر 2500 تا 3000 سال  یک زلزله بزرگ رخ داده است  یعنی در یک میانگین زمانی 2500 ساله به طور متوسط  یک زلزله مهم داشته ایم  و البته این مطالعه مربوط به دره مشا است.
همچنین در یک مطالعه  که با همکاری  فرانسوی ها و دانشگاه استراسبورگ صورت گرفته است نقطه نقشه برداری ایستگاه ابعلی با نقطه چشمه شور  واقع در جاده ساوه با برداشت های دقیق  گراویمتری سنجیده شد جمع بندی این مطالعات این بود که فاصله این دو نقطه سالی 1 سانتیمتر بالا می رود.
برای کسانی که با زمین شناسی اشنایی  دارند مشخص است که سالی 1 سانتیمتر  چه رقم بزرگی است البته این مجموع  برایند چندین گسل است  که چنین حرکتی را سبب می شودولی در مجموع در سال در منطقه جنوب البرز 1  سانتیمتر میزان  بالا امدن داریم .

+ نوشته شده توسط reza maboodi در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:47 |

نقشه خطر لرزه ای جهان

 

 

نقشه خطر زلزله جهان، این نقشه بر اساس پیاده شدن زلزله های گذشته بر روی نقشه جهان بدست آمده است.  رنگ سرخ نشان دهنده بالاترین خطر و رنگ سفید نشان دهنده کمترین خطر میباشد. همانطور که مشاهده میشود تقریبا کل ایران جزو مناطق با لرزه خیزی بسیار بالا میباشد.

نقشه جهانی خطر زلزله

+ نوشته شده توسط reza maboodi در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:45 |

صدای پای زلزله در تبریز

 

 این مقاله در روزنامه شرق (مورخه 16-8-83) به چاپ رسیده است

صدای پای زلزله در تبریز

مهدی وجودی، مهندس زلزله[1]

 


 

مقدمه

ما در کشوری زندگی می­کنیم که به صورت سنتی از زلزله به عنوان بلا یاد می­شود. از نظر متخصصان، زمین لرزه پدیده­ای کاملا طبیعی است که در راستای تکامل کره­ زمین اتفاق می­افتد. حال باید دید که چرا زمین­لرزه می­تواند چنین خسارت بار و مصیبت آفرین باشد؟ شاید کلید آن در عدم درس گرفتن از اتفاقات گذشته و فراموشی است. زلزله همانند باران، که بصورت متناوب اتفاق می­افتد، یک پدیده تکرار پذیر است. تنها تفاوت آن در مقایسه با باران این است که زمان تکرار آن بسیار طولانی است و گاهی به صدها سال می­رسد. در نتیجه عمر بشر آنچنان کوتاه است که نمی­تواند وقوع زمینلرزه ها را بصورت تکرار پذیر و متناوب ببیند. تاریخ کهن ایران زمین علاوه بر مکتوب نمودن حوادث بشری، حوادث طبیعی را نیز ثبت نموده است. گاهی چنین به نظر می­رسد که در کوچکترین فعالیتهای روزمره از وجود چنین گنجینه کهنی غافل می­شویم و همان اشتباهی را که نیاکان ما مرکتب شده­اند را دوباره تکرار می­کنیم. بحث زمین لرزه نیز از چنین مقوله ای مستثنا نیست و تاریخ ما گزارشهایی از زمینلرزه های مخرب در گوشه و کنار این مرز و بوم ارائه می­نماید. در این بین تاریخ نویسان گزارشهای متعددی را از زمینلرزه های ویرانگری در شهر تبریز ارائه نموده­اند. در مقاله حاضر پس از مرور اجمالی تاریخ زمین لرزه های شهر تبریز، به بررسی گسل مسبب این زلزله­ها خواهیم پرداخت و در نهایت خواهیم دید که در حال حاضر شرایط ساخت و ساز در این شهر چگونه است و طرح جامع شهری این شهر را به کدامین سو کشانده است.

 

تاریخ زلزله های شهر تبریز

تاریخ کهن شهر تبریز امکان ثبت زلزله­های تاریخی را فراهم آورده است؛ چرا که با وجود تمدن بشری، بلایای بزرگ در تاریخ آن سرزمین ثبت شده اند که امکان مطالعه علمی پدیده­های دوره­ای و تعیین دوره های بازگشت آنها را نیز فراهم می­آورد که بدین دلیل بررسی متون تاریخی در جستجوی زلزله­های گذشته امری بسیار مهم می­باشد. جهت واقف شدن به اهمیت موضوع زمین لرزه­های شهر تبریز، ذکر این نکته کافی است که زلزله 18 دی ماه سال 1158 هـ.ش. (1780 میلادی) به عنوان یکی از مخربترین و مرگبارترین زلزله­های جهان با 77 هزار کشته در لیستی که از سوی سازمان زمین شناسی آمریکا منتشر گردیده است، خودنمایی می­کند.

آقای یحیی ذکاء در کتابی تحت عنوان "زمین لرزه های تبریز"  در یک کار تحقیقاتی بزرگ به بررسی پدیده زمین لرزه در کتابهای تاریخی و سفرنامه های مربوط به شهر تبریز پرداخته است و بترتیب تاریخ آنها را بیان نموده است. در مقاله حاضر نیازی به بیان دقیق یک به یک آنها نیست. فقط بیان این نکته کافی است که شهر تبریز در طول تاریخ مکتوب خود 12 بار با خاک یکسان شده است [1]. تعدادی از این تاریخهای مهم عبارتند از: سال 791 میلادی، 858، 1041، 1721، و آخرین زمین لرزه مهیب سال 1780 میلادی.

 

لرزه خیزی شهر تبریز

قرار گرفتن تبریز در مجاورت دو خط گسله شمال تبریز و گسل آذرشهر (دهخوارقان) باعث می­شود تا با جنبا شدن هرکدام از این گسلهای فعال، شهر تبریز و اطراف آن در معرض زلزله مهیبی قرار بگیرد. تحقیقات انجام شده توسط دکتر زارع و دکتر قنبری، و نیز تعیین گسل ها توسط بربریان نشان از خطر بسیار بالای زلزله در این شهر تاریخی دارد. سیستم گسل شمال تبریز در شمال و شمال شرقی فروافتادگی دریاچه ارومیه، یک پهنه شکستگی با طول عمومی حدود 250 کیلومتر می­باشد. از طرف دیگر سیستم گسل دهخوارقان (آذرشهر)- تبریز با روند شمال شرقی-جنوب غربی در قسمت غربی شهر تبریز قرار دارد که این دو سیستم دقیقا در محل شهر تبریز با هم تداخل می­کنند. در پژوهشهای پیشین نشان داده شده است که چنین پهنه های برخوردی در ناحیه شمال غربی ایران عمومیت داشته و اساسا رخداد زمین لرزه های مخرب با روندهای یاد شده کنترل می­گردد. داده های بدست آمده از شبکه لرزه نگاری آذربایجان نشان از تراکم رویدادهای لرزه­ای با بزرگای 1 تا 4 در پیرامون این دو سیستم گسل دارد. چنین داده هایی موید فعال بودن این گسل حتی در حال حاضر است بگونه­ای که زمین لرزه سال 1641 میلادی دهخوارقان ( آذر شهر کنونی ) به احتمال زیاد بر اثر جنبا شدن سیستم گسله اخیر است. به این ترتیب با در نظر گرفتن مرزها و گرههای لرزه زمین ساختی ( که یکی از آنها بر شهر تبریز منطبق است )، گسیختگی مجدد گسل شمال تبریز محرز می­باشد [1].

 

گسترش شهر

در سالهای اخیر شاهد گسترش اکثر شهرهای ایران بوده­ایم که با افزایش جمعیت امری غیرقابل انکار است. ولی اینکه شهرها در چه مناطقی گسترش یابند، و با چه روندی این ساخت و سازها انجام بپذیرند مهم است. شاید بتوان گفت که در شهری مثل تهران، گسترش شهر به سمت گسلها قبل از پیشرفت علوم وابسته به زلزله شناسی که به شناسایی گسلها انجامید، اتفاق افتاده است و در این مرحله امکان جلوگیری از این روند وجود ندارد. اما در بسیاری از شهرهای ایران از جمله شهر تبریز وضعیت چنین نبوده است. مناطق بسیار وسیعی که تا چند سال اخیر کاملا خالی از سکنه بوده­اند و با وجود مشخص بودن محل دقیق گسل و دلایل کافی مبنی بر فعال بودن آن، ساخت و ساز به این سمت هدایت شده است. گسل شمال تبریز که زمانی از 3 کیلومتری شهر تبریز عبور می­کرد، در حال حاضر جزو یکی از محله های شهر تبریز به حساب می­آید. شهرک های باغمیشه، ولی امر، یوسف آباد و ارم دقیقا بر روی روند اصلی گسل شمال تبریز احداث شده­اند. فرض اینکه هرکجا میخواهیم بسازیم، ولی محکم بسازیم، امری است که بشدت از سوی کارشناسان علم زلزله رد می­شود. چرا که در تحقیقات اخیر مشخص گردیده است که در نزدیکی محل گسلش شرایط خاص و ویژه­ای حاکم است از جمله شتاب قائم بسیار زیاد همانند آنچه که در زلزله بم شاهد بودیم و نیز تاثیر بسیار مخرب زلزله های نزدیک بر ساختمانهای بلند بدلیل ایجاد تغییر مکان بسیار زیاد در این سازه ها. بر اساس تحقیقی که در زمینه حریم گسلهای ایران بصورت کلی انجام پذیرفته است، این حریم حداقل 2 کیلومتر تعیین گردیده است [1].

 

خسارتهای ناشی از زمین لرزه در تبریز

خسارتهایی که در اثر زمین­لرزه ایجاد می­شوند، خسارتهایی مشخص و تجربه شده هستند که در زلزله های گذشته ایران و جهان، شاهد تکرار این خسارتها بوده­ایم. اما آنچه که در تبریز علاوه بر خرابی معمول سازه­ها شاهد خواهیم بود، خسارتهایی همچون زمین لغزش است که قبلا هم در اوایل دهه هفتاد در تپه های ولیعصر شاهد آن بوده ایم. خطرات  ثانویه دیگری که در شهر تبریز انتظار می­رود، خطر آتش سوزی بر اثر لوله کشی گاز، و نیز وجود پالایشگاه و پتروشیمی در مجاورت شهر تبریز است. از سوی دیگر یک سد تفریحی در منطقه بارنج تبریز در حال احداث است که در صورت عدم طراحی مناسب این سد، با وجود اینکه مخزن سد زیاد بزرگ نیست، ولی باز هم احتمال بروز سیل در صورت شکست احتمالی آن در مناطق پشت دریاچه این سد وجود دارد.

 

مسئول کسیت؟

گسترش شهرها بر اساس طرح جامع انجام می­پذیرد. طرح جامع، محدوده های شهری را مشخص می­کند و نیز کاربری اراضی مختلف را نیز تعیین می­کند. از طرف دیگر گسترش شهر تبریز بر روی منطقه گسلی شمال تبریز، گسترش بی­رویه نیست. چرا که شاهد ساختارمند بودن این مناطق هستیم که مشخص می­کند بر اساس طرح جامع و یا طرحی که از سوی سازمانهای متولی زمین و مسکن دیکته شده، انجام پذیرفته است. ساخت برجهای نسبتا بلند دقیقا بر روی خط گسلی و نیز شهرکهایی که هنوز هم با شدت هرچه بیشتر گسترش آنها به پای دامنه کوههای شمالی شهر ادامه دارد، حاکی از برنامه مند بودن چنین گسترشی دارد. پس فرض اینکه این گسترش توسط مردم و بدون در نظر گرفتن قوانین توسعه شهری انجام پذیرفته، کاملا رد می­شود. پس مسئول کسی است که اجازه ساخت و ساز در این منطقه را داده و می­دهد.

 

نتیجه گیری

مدتهاست که بحث مدیریت بحران در شرایط بروز حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله، تبدیل به بحث روز شده است. چرا باید همیشه منتظر بروز شرایط بحرانی باشیم و سپس اقدام به مدیریت آن نماییم. چرا باید همواره شاهد تلفات هزاران تن از هموطنان باشیم و سپس اقدام به مدیریت این شرایط کنیم و در نهایت با ارائه آمارهای مربوط به زنده یابی و کفن و دفن و نیز بازسازی مناطق آسیب دیده افتخار کنیم؟ همین امروز، روزی است که باید مدیریت بحران را شروع کنیم. تمام متخصصان علم زلزله بر حتمی بودن بروز زلزله در شهر تبریز صحه میگذارند و با توجه به نزدیک شدن دوره بازگشت زمینلرزه های این منطقه، خود را برای بروز فاجعه انسانی و اقتصادی دیگری آماده می­کنند. و بقول یکی از اساتید، از همین امروز زمینلرزه آینده ایران را تسلیت میگویند. چرا باید شرایطی را بوجود آوریم که جامعه علمی کشور که سالهاست در زمینه لرزه خیزی کشور تحقیق می­کنند، حالا فقط بر اساس تصمیم اشتباه، فقط به ابراز تاسف بسنده کنند. جامعه علمی کشور ایران، قدرت اجرایی ندارد و این وظیفه مقامات اجرایی است که به تحقیقات کارشناسی ارج نهاده و به عنوان یک ارزش به آن بنگرند و با بکار بستن این راهکارها حافظ جان و مال مردم باشند.

یک گفته قدیمی است که می­گوید: "عاقل کسی است که از یک سوراخ دوبار گزیده نشود"! آیا کشته شدن بیش از 30 هزار نفر از هموطنانمان در شهر بم، به اندازه کافی تکان دهنده نبود و باز هم منتظر زنگ خطر دیگری هستیم؟

آنچه که مسلم است عدم وجود ارگانهای ناظر قوی و بی­طرف در نظام ساخت و ساز کشور، باعث گردیده تا از بی­اطلاعی مردم، در گسترش شهرها سوء استفاده گردد. در این بین سازمان نظام مهندسی که خود را نماینده قشر مهندسان می­داند، باید با هوشیاری هرچه بیشتر، اقدام به جلوگیری از تصمیمات نادرست و خطرساز نماید ولی آنچه که در سالهای اخیر از این سازمان دیده­ایم کاملا ناامید کننده بوده است و متاسفانه این سازمان به غیر از تایید نقشه، بهیچ عنوان جایگاهی در تصمیم گیری های کلان ندارد و این به ضعف ساختاری این سازمان برمی­گردد. پس لازم است تا مردم خود با هوشیاری نسبت به خطری که زندگی آنها را تهدید می­کند اقدام به تهیه مسکن نمایند و این چیزی نسیت که فقط در شهر تبریز مطرح باشد، چرا که در شهر مشهد، بندرعباس و بسیاری از شهرهای کشورمان شاهد این معضل هستیم.

 

مراجع

1- زارع، مهدی. "خطر زمین لرزه و ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز و حریم گسلش گسلهای زمین لرزه­ای ایران"، پژوهشنامه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، سال چهارم، شماره دوم و سوم، تابستان و پاییز 80

2- یحیی ذکاء، زمین لرزه­های تبریز، انتشارات کتاب سرا، 1368

3- جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران، "آشنایی با بحرانهای پس از زلزله در ایران" تابستان 1383

 

 

 

ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز 1382

طی بازدید از ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز گزارشی اجمالی تهیه نمودم. در این بازدید به همراه مهندس مسعود حداد در بیستم بهمن 1382 انجام دادیم بخش شمال شرقی شهر را پوشش دادیم که شامل منطقه باغمیشه و نواحی اطراف آن می شد.

با مقایسه تصاویر تهیه شده از منطقه باغمیشه در فاصله سه سال میتوانید به سرعت پیشرفت شهر بر روی گسل پی ببرید. طی این 3 سال خانه های بسیار زیادی بر روی این گسل خطرناک ساخته شده است.

ساخت و ساز در حریم گسل شمال تبریز

چه ساخته ایم؟ کجا ساخته ایم؟ دامنه کوههای شمالی تبریز... محل عبور گسل را در سالهای اخیر به اصطلاح عوام آباد کرده ایم!!!

 

گروه اول: گسترش شهرکها به پای کوههای شمالی

پای کوههای شمالی تبریز، درواقع خط عبور گسل شمال تبریز است. در دو تصویر زیر مشاهده میشود که شهر به سمت کوهپایه ها کشیده شده و حتی در کوهها نیز پیشروی نموده است.

خطر زلزله در شهر تبریزخطر زلزله در شهر تبریز

گروه دوم: خطر زمینلغزش

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده میشود خطر زمینلغزش بسیاری از ساختمانهای ساخته شده در این منطقه را تهدید میکند

خطر زمینلغزش در تبریزخطر زمینلغزش در تبریزخطر زمینلغزش در تبریزخطر زمینلغزش در تبریزخطر زمینلغزش در تبریزخطر زمینلغزش در تبریز

گروه سوم : عدم استفاده از ابزارهای باربر جانبی در برخی از سازه ها

عدم استفاده از ابزارهای باربر جانبی در برخی از سازه ها

گروه چهارم : ساخت و سازهای عظیم بر روی گسل

تابلوی زیر خبر از ساخت برجهایی در کنار گسل شمال تبریز و همچنین در درون دره ای میدهد که علاوه بر خطر زمینلرزه، خطر سیل را نیز میتواند در بر داشته باشد.

ساخت و سازهای عظیم بر روی گسل


+ نوشته شده توسط reza maboodi در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:44 |

نقشه زیر که توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهیه گردیده است نشان دهنده خطر زلزله در مناطق مختلف ایران میباشد. رنگ تیره تر نشان دهنده خطر زلزله بالاتری میباشد.

نقشه خطر لرزه ای ایران

تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران

ایران كشوری لرزه خیز است. ایران بر روی یكی از دو كمربند بزرگ لرزه خیزی جهان موسوم به «آلپا» قرار دارد و هر از گاهی زمین لرزه های بزرگی در آن بوقوع می پیوندد.

از سال 1340 تاكنون زمین لرزه های مختلف و در مواقعی ویران كننده مناطق مختلف كشور را با خسارات و تلفات سنگینی روبه رو كرده است كه آخرین آنها، زمین لرزه صبح روز جمعه  شهرستان بم می باشد.

آخرین زمین لرزه در ایران كه در سال 79 و در دو استان زنجان و قزوین با قدرت 2/5 در مقیاس ریشتر به وقوع پیوست، مناطق طارم، خدابنده، ابهر، خرمدره و سلطانیه و همچنین بویین زهرا را لرزاند و خسارت ها و تلفاتی به بار آورد. بیش از 500 نفر بر اثر وقوع این زمین لرزه كشته شدند.

بزرگترین زمین لرزه ای كه در سالهای اخیر در ایران به وقوع پیوست مربوط به 31 خرداد 1369 در استانهای گیلان و زنجان با قدرت هفت و سه دهم در مقیاس ریشتر بود. این زمین لرزه بیش از 40 هزار كشته برجای گذاشت كه خونبارترین زمین لرزه در ایران به حساب می آید. این زلزله در عرض چند ثانیه حدود و هزار و 100 كیلومتر مربع كه 27 شهر و 1871 روستا را در برمی گرفت، ویران كرد. این در حالی است كه دیگر كشورهای منطقه مانند، تركیه، سوریه، ارمنستان و یا افغانستان نیز به دلیل قرار گرفتن در این خط زلزله با تعداد بیشماری از این قبیل زمین لرزه ها رو به رو هستند. دانشمندان گفته‌اند كه دلیل این پدیده در بستر اقیانوسها كه نشانه های حركت شبه قاره هند به سمت قاره های آسیا و اروپا را آشكار می سازد، نهفته است.

قاره هند از 30 میلیون سال گذشته با سرعتی معادل 10 سانتی متر در سال به سمت قاره های اروپا و آسیا حركت كرده است و در زمان حاضر این سرعت به پنج سانتی متر در سال كاهش پیدا كرده است. فهرستی از زمان و میزان قربانیان زمین لرزه های به وقوع پیوسته در ایران در ذیل به طور خلاصه ارائه می شود :

- آوریل سال 1960 (فروردین / اردیبهشت 1339) 450 تن در شهر لار، واقع در جنوب كشور كشته شدند.

- سپتامبر 1962 (شهریور / مهر 1341) 11 هزار تن كشته و 200 روستا در غرب تهران ویران شد.

 

تصاویر زلزله بوئین زهرا

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
   

تصویر 4

 

تصویر 5

 

تصویر 6

   

- اوت 1968 (مرداد / شهریور 1347) حدود 10 هزار تن در استان خراسان جان سپردند.

- آوریل 1972‌ (فروردین / اردیبهشت 1351) پنج هزار و 44 تن در جنوب كشور كشته شدند.

- آوریل 1977 (فروردین / اردیبهشت 1356) حدود 900 تن در منطقه اصفهان جان باختند.

- سپتامبر 1978 ((شهریور / مهر 1357) 25 هزار تن در شرق ایران كشته شدند.

- نوامبر 1979 (آبان / آذر 1358) 600 تن در شمال شرقی ایران جان سپردند.

- ژوئن 1981 (خرداد / تیر 1360)، یكهزار و 28 تن در استان كرمان كشته شدند.

- ژوئیه 1981 (تیر/ مرداد 1360) یكهزار و 300 تن در استان كرمان جان باختند.

- 21 ژوئن 1990 (31 خرداد 1369) حدود 40 هزار تن در شهر رودبار در شمال كشور در اثر سنگین ترین زمین لرزه كشته شدند.

- 28 فوریه 1997 (10 اسفند 1375) حدود یك هزار و 100 تن در اردبیل كشته شدند، بزرگی آن زمین لرزه، 5/5 درجه در مقیاس ریشتر بود.

- 10 مه 1997 (20 اردیبهشت 1375) یكهزار و 613 تن در بیرجند بر اثر زمین لرزه با بزرگی 1/7 درجه در مقیاس ریشتر، جان باختند.

به گفته كارشناسان امور شهری مقاوم سازی ساختمانها و تقویت سازه های ساختمانی در امور شهرسازی و احداث بنا در شهرها و استفاده مناسب از تحقیقات در حوزه زمین شناسی و اقلیمی اساسی از جمله مولفه های بسیار مهمی است كه در كاهش خسارت و تلفات زمین لرزه هایی از این دست می تواند نقش مهمی داشته باشد. این واقعیت كه ایران در كمربند زلزله جهانی قرار دارد و استفاده از تجربیات دیگر كشورهای زلزله خیز و موفق در ساماندهی به امور شهری و مقاوم سازی شهرها در مناطق زلزله خیز بیش از گذشته احساس می شود.

كارشناسان فن معتقدند در صورتی كه هزینه های گزاف امداد رسانی و جبران خسارتهای مادی و معنوی حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله در مسیر بازسازی و ایجاد تغییرات بنیادی در حوزه شهرسازی و تمهیداتی لازم برای پیشگیری از حوادث غیر مترقبه قرار گیرد، نتایج به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود.

(منبع : سایت وزارت راه و ترابری)

 

 

عکس گسلهای تهران

 

 

عکس گسل شمال تهران در جاده کن

گسل شمال تهران در ترانشه کن

 

عکس گسل شمال تهران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات - گسل دقیقا از زیر ساختمان دانشکده عبور میکند

 

عکس گسل شمال تهران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات

 

خطر زلزله در تهران

 

 

  زلزله تهران  
برای بررسی زلزله تهران باید دو مورد لرزه خیزی شهر تهران و آسیب های وارده بر شهر تهران در اثر زلزله را مورد بررسی قرار داد.
 

۱. زلزله خیزی تهران و گسل های آن :
تهران از كوهپایه های جنوبی البرز آغاز می شود و تا دشت ری امتداد پیدا می كند . در كوهپایه تهران با دو فرونشست و سه رشته بلندی مواجه هستیم :
بلندی ها :
۱. سعادت آباد ، شمیران ، دزاشیب
۲. تپه های امانیه ، الهیه ، قیطریه ، فرماینه
3. طرشت ، عباس آباد
فرونشست های :
۱. اوین ، تجریش ، نیاوران
۲. داوودیه
بلندهای شماره یك یعنی سعادت آباد و شمیران و دزاشیب توسط گسل نیاوران روی فرونشست اوین تجریش رانده شده است ، بلندی های شماره دو یعنی امانیه ، الهیه ، فرمانیه توسط گسل محمودیه از شمال بروی فروشست های اوین تجریش نیاوران قرار گرفته اند ، این تپه ها از سمت جنوب بروی فرونشست داوودیه قرار می گیرند ، بلندی های طرشت و عباس آباد از سمت شمال بوسیله گسل داوودیه بروی فرونشست داوودیه رانده شده اند .
و اما در سطح دشت تهران تا ری با فرونشست بزرگ ری مواجه هستیم كه در آن گسل های معروف ری و كهریزك قرار دارد .
۱۲. گسل اصلی تهران :
گسل مشا - فشم ، گسل شمال تهران ، گسل نیاوران ، گسل تلو پایین ، گسل محمودیه ، گسل شیان و كوثر ، گسل شمال ری ، گسل جنوب ری ، گسل کهریزك ، گسل گرمسار ، گسل پیشوا ، گسل پارچین البته گسلهای فرعی زیادی در سطح شهر تهران موجود می باشد مانند نارمك ، شادآباد ، داوودیه ، عباس آباد ، باغ فیض و ...
با توجه به تعداد بسیار زیاد گسل ها در سطح تهران و سوابق تاریخی فعالیت این گسل ها به این نكته كه روزی نه چندان دور تهران با زلزله عظیم مواجه خواهد شد پی می بریم ، در سوابق تاریخی شهر تهران زلزله های بزرگی مانند زلزله ۱/۷ دماوند در 1830 ، ۲/۷ ریشتری سال 1117 میلادی در كرج ، 7/7 ریشتری طالقان در سال 958 میلادی ، ۱/۷ ریشتری ری در سال 855 میلادی و بسیاری دیگر زلزله های بالای 7 ریشتر در تاریخ شهر تهران ثبت شده است . دوره بازگشت زلزله های تهران در حدود 150 الی 200 سال می باشد ، بخاطر اینكه از آخرین زلزله نیرومند بیش از 170 سال گذشته است خطر زلزله در تهران بسیار بالا می باشد .
 

۲. آسیب های وارده بر شهر تهران :
بصورت تیتروار می توان آسیب ها را بصورت زیر بیان كرد
ریزش ساختمان های مسكونی ، تجاری ، اداری - قطع و خرابی لوله های آب و گاز - قطع شبكه برق -خرابی و مسدود شدن راهها و پلها
بیشتر ساختمان های شهر تهران جزو ساخت و سازهای قدیمی می باشد كه مقاومت چندانی در برابر زلزله ندارند و حتی در میان ساخت و سازهای جدید بعلت سودجویی و ساخت وسازه های غیرمجاز بیشتر این ساختمانها در برابر زلزله پایدار نخواهند بود ، حتی در بسیاری از ساخت و سازهایی كه در آن اصول مهندسی عمران و پایداری در برابر زلزله را رعایت كرده اند بخاطر پدیده هایی چون روانگریی بعلت بالا بودن سطح تراز آب در شهر تهران و نوع خاك بعضی مناطق شاهد خرابی ساختمانها بر اثر زلزله خواهیم بود.
 

سطح آب های زیرزمینی و مشكل زلزله در تهران :
شاید یكی از مهم ترین عوامل خرابی در زلزله پدیده روانگرایی در خاك در زیر پی سازه ها می باشد ، بعلت اینكه جلوی خرابی سازه بر اثر نیروی افقی زلزله را می توان با تدابیری گرفت ، اما در خاك های ماسه ای و از آنجایی كه بیشتر خاكهای سطح شهر تهران از نوع آبرفتی و ماسه ای می باشند بعلت عدم وجود كانال های فاضلاب و بالا آمدن سطح تراز آب ، لایه ای سست ماسه ای و اشباع از آب را تشكیل داده است كه بر اثر زلزله این لایه حالت خمیری گرفته و ساختمانی كه حتی بر اثر نیروی افقی زلزله خراب نمی شود را در خود واژگون می كند و ساختمان بر حسب میزان زلزله كج یا كاملا" واژگون می شود . این مسئله از آنجا مهم است كه در قسمت های جنوبی تهران تراكم جمعیت بسیار بالا می باشد و همینطور سطح تراز آب های زیرزمینی بسیار بالا بوده ، بطوریكه در بعضی مناطق مانند بازار با كندن زمین تا عمق 5 متر به آب خواهیم رسید . بهترین چاره برای این مشكل احداث كانالهای فاضلاب می باشد كه موجب پایین رفتن سطح آب زیرزمینی می گردد ، البته سطح آبهای زمینی به آرامی پایین خواهد رفت و مدت زمان زیادی نسبتا برای این موضوع مورد نیاز می باشد ، البته با پایین رفتن سطح آب احتمال پدید آمدن نشست هایی در سازه ها وجود دارد .
یكی دیگر از عوامل تخریب سازه ، احداث سازه ها در شیب بسیار زیاد و همچنین احداث ساختمانها در لبه شیروانی ها بخصوص در نواحی شمالی تهران می باشد كه خطرهای زمین لغزش و سنگ ریزش را در پی دارد ، بطوریكی كه خاك زیر ساختمان به حركت در آمده و در زیر ساختمان می لغزد.
نشست های ناگهانی در اثر زلزله یكی دیگر از خطرهای زلزله می باشد ، در خاكهای سست و دستی مانند یوسف آباد و نواحی جنوب تهران خاك دارای پتانسیل بسیار بالایی برای نشست می باشد كه نیروی زلزله این پتانسیل را فعال می سازد ، این مشكل در نواحی مانند میدان ونك ، گاندی ، خیابان مطهری و عباس آباد كه در اثر تسطیح تپه ها بوجود آمده اند بسیار جدی می باشد .
پیامدهای زلزله در تهران آنقدر زیاد است كه حوصله ای خواننده خارج است مشكلاتی چون ناامنی و آشوب بعد از زلزله نیز وجود دارد كه مربوط به حوزه روانشناسی و جامعه شناسی می باشد . عدم وجود گروه های امداد و نجات ، قطع لوله های آب و شبكه برق ، آتش سوزی ناشی از تركیدن لوله های گاز و بسیاری مشكلات دیگر بر خود مشكل زلزله دامن زده و بحران را جدی تر می كند.
مازیار الف - دانشجوی سال آخر مهندسی عمران
منابع :
گود و برداری و ایمن سازی از انتشارات شهرداری تهران
توان لرزه خیزی گستره تهران و پیرامون - قریشی
مجله عمران شریف

+ نوشته شده توسط reza maboodi در سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 1:30 |
     دومین سد مرتفع بتنی قوسی در ایالات متحده امریکا

 

dam glen4.jpg

 

Glen Canyon دومین سد مرتفع بتنی قوسی در ایالات متحده امریکا

سد Glen Canyon آب رودخانه Colorado را به شکل یک دریاچه قدرتمند نگه داشته است. زمانی که در تراز 3700 فوت بالاتر از سطح دریا انباشته از آب شد ، دریاچه قدرتمندی به درازای 186 مایل و خط ساحل مارپیچی بطول 1960 مایل را می سازد. ارتفاع سد از سنگ بستر 710 فوت است.

ساخت سد در سال 1956 شروع شده و در سال 1963 آب اندازی دریاچه سد آغاز شده است.

در سال 1980 یعنی 17 سال پس از اینکه دریچه های تونل انحراف مسیر آب بسته می شوند برای اولین بار دریاچه پشت سد کاملاً پر می گردد. برق هیدروالکتریک تولید شده سد تقریباً به 1700000 نفر که در ایالات زیر زندگی می کنند فروخته می شود : Arizona ، Colorado ، Utah ، Wyoming ، New Mexico و  Nevada .

 

dam glen2.jpg

 

dam glen6.jpg

 

dam glen3.jpg

 

dam glen1.jpg

 

dam glen8.jpg

 

dam glen7.jpg

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:33 |
آشنایی با تکنولوژی بتن الیافی
بدون بهره گیری از این افزودنی ها بنای برج بزرگ میلاد در شهر تهران امكان پذیر نمی بود. الیاف تقویت كننده نیز از دیگر مواد عصر حاضر هستند كه كاربرد های فراوانی در قسمت های مختلف ساختمان یافته اند. این الیاف كه بیشتر شامل الیاف شیشه، پلی پروپیلن و گاه كربن نیز می شود، در ساخت انواع بتن های الیافی كاربرد فراوان دارد. همچنین از الیاف شیشه می توان در تولید آرماتورهای سبك و بسیار مقاوم در برابر خوردگی بهره برد. این الیاف جایگاه نسبتاً مناسبی در تعمیر بناها و تقویت سازه های صدمه دیده دارند و می توانند مقاومت پیچشی و برشی مناسبی پدید آورند. علاوه بر اینها از ورقه های پارچه‌ای فایبر گلاس نیز در تقویت انواع قطعات ساخته شده از بتن مسلح می توان استفاده نمود.
بتن الیافی در حقیقت نوعی كامپوزیت است كه با بكارگیری الیاف تقویت كننده داخل مخلوط بتن، مقاومت كششی و فشاری آن، فوق العاده افزایش می یابد. این تركیب كامپوزیتی، یكپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امكان استفاده از بتن به عنوان یك ماده شكل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می آورد. بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی ازهم پاشیده نمی شود. شاهد تاریخی این فن آوری، كاربرد كاهگل در بناهای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع پیشرفته این تكنولوژی می باشد كه الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین كاه، و سیمان جانشین گل بكار رفته در كاهگل شده است. امروزه با استفاده از الیاف شیشه، پلی پروپیلن، فولاد و بعضاً كربن، تولید انواع بتن های كامپوزیتی در كاربردهای مختلف صنعتی ممكن گردیده و بكارگیری آنها در كشورهای پیشرفته دنیا مورد قبول صنعت ساختمان واقع شده است.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موارد استفاده و محدودیت های كاربرد بتن الیافی
هر فن آوری همواره كاربرد ها و محدویت های خاص خود را دارد. بتن الیافی خواص مناسبی همچون شكل پذیری بالا، مقاومت فوق العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترك خوردن را دارا می باشد كه متناسب با آنها می توان موارد كاربرد فراوانی برای آن یافت. بطور مثال در ساخت كف سالنهای صنعتی، می توان از این نوع بتن به جای بتن آرماتوری متداول سود جست. این نوع بتن از بهترین مصالح مورد استفاده در ساخت بناهای مقاوم دربرابر ضربه، همچون سازه پناهگاه ها و انبارهای نگهداری مواد منفجره به شمار می رود و بناهای شكل گرفته از بتن، قابلیت فوق العاده ای در جذب انرژی ضربه دارد. همچنین در ساخت باند فرودگاه ها به خوبی می توان از این نوع بتن كمك گرفت. موارد دیگری از بكارگیری این بتن، ساخت قطعات پیش ساخته ساختمانی همچون پانل ها و یا پاشش بتن روی سطح انحنای یك سازه می باشد. علاوه بر موارد یاد شده می توان از مزایایی همچون عایق بودن سازه در باربر صدا و سرعت بالای اجرا نیز بهره مند گردید.

اما از آنجا كه نحوه قرار گرفتن الیاف داخل بتن، كاملاً تصادفی می باشد، از این بتن معمولاً نمی توان به نحو مطلوبی در ساخت تیرها و ستونها بهره گرفت و در این نوع سازه ها استفاده از روش سنتی و شبكه بندی فولادی به صرفه تر و مناسب تر می باشد. لازم است به این نكته توجه شود كه ناكارآمدی یك تكنولوژی جدید، نباید مانع نادیده گرفتن كاربردهای مناسب و نقاط قوت آن گردد.

توجیه اقتصادی بتن الیافی
باید اعتراف كرد كه استفاده از بتن الیافی در همه موارد از بتن سنتی به صرفه تر نمی باشد. اما بر اساس برآورد هایی كه توسط بعضی از متخصصین كشور انجام گرفته است، در جاهایی كه سرعـــت اجرای بالا مدنظر است و یا نیاز به پاشــــش بتن (شات كریت) روی سطوح ویژه ای است، استفاده از این نوع بتن توصیه می گردد.

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:31 |

پل قوسی

  img/daneshnameh_up/2/2e//Arch_Bridge_01.jpg

پل قوسی، پلی است با تکیه گاه های انتهائی در هر طرف، که شکلی نیم دایره مانند دارد. پلی که از رشته ای از قوسها تشکیل شده باشد، پل دره ای نامیده می شود. پل قوسی ابتدا توسط یونانی ها و از سنگ ساخته شد. بعدها، رومیان باستان از ملات در پل های قوسی خود استفاده کردند.

با توجه به اصول مقاومت مصالح، شعاع قوس وابعاد این پلها را طوری انتخاب می کنند که بارهای قائم وارده تبدیل به یک نیروی فشاری در امتداد قوس شود. بنا براین در مناطقی با کیفیت خاک مناسب،می توان دهانه های بزرگ ( تا حدود500متر) را با پلهای قوسی طی نمود.

آزمایشی برای پل قوسی
صفحه ای از مقوی را انتخاب و صفحه ای باریک به اندازه ماکت یک پل جدا کرده و به شکل قوس در آورید. با فشار کوچکی بر روی این قوس وارد می کنید به آسانی نیروی دست شما باعث صاف سدن و به هم خوردن صفحه خواهد شد. این بار ستون هایی از کتاب در ابتدا و انتهای این صفحه قرار داده و با دست بر روی آن فشار دهید . خواهید دید که صفحه در مقابل فشار دست شما مقاومت کرده و به اسانی از بین نمی رود.

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و پنجم خرداد 1387 و ساعت 13:16 | نظر بدهید
1- مقدمه: مجموعه مهندسی عمران یا رشته عمران یكی از رشته­های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته­های آزمون سراسری است كه داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می­تواند آن را انتخاب كند. پیشرفت سریع جوامع و نیازهای روز افزون آنها به انجام طرحهای مختلف عمرانی از یك طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر، ایجاب می­نماید تا با یك برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و نیز استفاده بهینه از ابزار و امكانات موجود در جامعه ، گامی بلند در جهت ترقی و تعالی جامعه برداشته شود. 2- اهمیت و ضرورت: سرپناه از نیازهای اساسی و اولیه نوع بشر است که در دوره­های مختلف زندگی او بصورتهای مختلفی به این نیاز پاسخ داده شده است. انسانهای اولیه از غارها که بصورت طبیعی ساخته پدیده­های زمین شناسی بودند استفاده می­کردند. ولی آیا انسان بلند پرواز که همواره سعی در بدست آوردن و رام کردن طبیعت دارد، می­توانست به این مکانهای محدود و بی روح بسنده کند؟ انسانها با بکارگیری ابزارهای دست ساز خود و استفاده از منابعی که طبیعت در اختیار آنها قرار می­داد، اقدام به ساخت محلی برای زندگی خود کردند. با پیدایش اولین سرپناه دست ساز بشر پایه و اساس مهندسی عمران بوجود آمد. با بزرگتر شدن جوامع و نیاز آنها به سرپناههای بزرگتر، و تلاش بشر در جهت مهار و رام کردن طبیعت در جهت رفع نیازهای خود همانند ساختن سدها و پلها و ... رفته رفته نقش مهندسی عمران در زندگی بشر پررنگ و پررنگتر شد. پیشرفتهای بزرگی که امروزه شاهد آن هستیم در سایه آرامش و ایمنی ایجاد شده توسط مهندسی عمران حاصل گردیده­است. مهار قهر طبیعت همانند سیل و زلزله و طوفانهای وحشتناک، هدیه­هایی هستند که مهندسی عمران به جامعه امروزی عطا کرده است. از طرف دیگر راههای ارتباطی که همچون شریانهای حیاتی جامعه هستند، سدهای عظیمی که برق را به ارمغان می­آورند، تونلهایی که دل کوهها را می­شکافند و ... همگی شواهدی بر اهمیت این رشته مهندسی دارند. در زبان انگلیسی به مهندسی عمران Civil Engineering اطلاق میشود که Civil به معنی تمدن و از همان ریشه کلمه Civilization است. پس میتوان نتیجه گرفت همانطور که از اسم این رشته پیداست، مهندسی عمران یعنی مهندسی تمدن! و تقریبا بیش از سایر رشته­های مهندسی به جامعه نزدیکتر است. 3- تفاوت مدرک و شغل مهندس عمران: ذکر این نکته ضروری است که مهندسی عمران، یک مدرک تحصیلی است که به فرد پس از تحصیل در دانشگاه اعطا میشود، ولی به عنوان شغل به حساب نمی­آید. بلکه بدلیل گسترده بودن حوضه فعالیت دانش آموختگان این رشته، شغلهایی که یک مهندسی عمران میتواند داشته باشد بصورتهای مختلفی طبقه­بندی می­شوند. یک مهندس عمران می­تواند در حوضه پیمانکاری، مشاوره، نظارت و یا اگر دقیقتر به موضوع بنگریم در قسمتهای ساختمان سازی، سدسازی، راه سازی، پالایشگاه و سازههای صنعتی، مدیریت ساخت، سازه­های دریایی و ... فعالیت داشته باشد که سعی خواهم کرد در ادامه مطلب توضیحات بیشتری را در این مورد ارائه نمایم. رشته عمران در کشور ایران در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می­شود و امکان گرفتن مدرک در هرکدام از مقاطع برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. با بالارفتن سطح تحصیلی، بدلیل گسترده بودن زیر مجموعه­ها، زمینه فعالیت محدود و بصورت تخصصی درمی­آید، برای مثال یک دانشجو در دوره کارشناسی عمران، بصورت ضمنی تمام دروس زیر مجموعه­های مختلف را مطالعه میکند و تقریبا با تمام زیر مجموعه­ها بصورت محدودی آشنا می­شود ولی در دوره­های بالاتر فقط یکی از زمینه­ها مورد مطالعه دقیقتر قرار میگیرد. برای مثال درس "اصول مهندسی زلزله" یکی از دروس دوره کارشناسی است که طی آن دانشجویان با اساس زلزله و طراحی در برابر زلزله آشنا می­شوند. اما در دوره کارشناسی ارشد مهندسی زلزله، دانشجویان فقط بصورت تخصصی به مطالعه دقیق زلزله می­پردازند. در این مطلب بیشتر به معرفی رشته مهندسی عمران یعنی دوره کارشناسی عمران پرداخته می­شود و گرایشهای مختلف آن توضیح داده می­شود. نمایی از سد کارون 3 در حال ساخت 4- معرفی اختصاری گرایشهای مختلف مهندسی عمران 4-1- مهندسی عمران – عمران این رشته قبلا به مهندسی راه و ساختمان موسوم بوده و به منظور تربیت مهندسان طراح ، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی ، راه‌سازی و تاسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرحهای عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همكاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده ، به وجود آمده است. قسمت عمده دروس این رشته را مجموعه متنوعی از دروس نظری و پروژه‌های طراحی تشكیل می‌دهد و كنار آنها تعدادی دروس آزمایشگاهی و كارگاهی و نیز دو دوره كارآموزی در طی دو تابستان پیش‌بینی شده است. با توجه به سیاستهای عمرانی و سرمایه‌گذاریهای دولت برای ایجاد ساختمانها، راهها، پلها، سدها، نیروگاههای هسته‌ای و حرارتی ، رفع نیازهای عمرانی در زمینه مسكن و تاسیسات آبی جهت تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاها همچنین بازسازی مناطق جنگ‌زده اهمیت این رشته مشخص می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌ها (نظیر وزارتخانه‌های راه‌ و ترابری مسكن و شهرسازی و نیرو) و شركتهای دولتی و شركتهای خصوصی و مهندسان مشاور به كارهای طراحی ، محاسبه و اجرا بپردازند. در شرایط حاضر فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دوره‌های مختلف كارشناسی ارشد سازه (آنالیز و طرح سازه‌ها) ، خاك و پی (مطالعه مسائل مربوط به رفتار خاكها و محاسبات پی‌ها) ، راه و ترابری (طرح راهها و شبكه ترابری) ، سازه‌های آبی (طراحی سازه‌های هیدرولیكی و مسائل آبی دیگر در ارتباط با سدها) در داخل كشور ادامه تحصیل دهند. امكان ادامه تحصیل در دوره دكتری در داخل و در خارج از كشور وجود دارد. دارا بودن دانش قوی ریاضی و فیزیك و توانایی جسمانی از ضروریات این رشته است. حدود 10 درصد از دروس این دوره عملی است و از دروس تخصصی آن می‌توان طراحی سازه‌های فولاد و بتن ، پی‌سازی، مكانیك خاك، مكانیك سیالات، هیدرولیك و تحلیل سازه‌ها را نام برد. 4-2- مهندسی عمران – نقشه‌برداری طرح و اجرای برنامه‌های عمران و مطالعات مربوط به زمین مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی (مسطحاتی، ارتفاعی، چگونگی) به هنگام به صورت نقشه‌های گوناگون (ترسیمی ، رقمی، تصویری) از منطقه مورد نظر است. مجموعه نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها به گونه‌ای هماهنگ با دیگر رشته‌های عمران است و هدفش تربیت افرادی است كه آگاهی علمی كافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه‌برداری داشته باشند. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات (هندسه، مثلثات) و فیزیك دوره دبیرستان قوی بوده علاقه‌مندی و آمادگی جسمی (برای كارهای صحرایی و ...) لازم را دارا باشند. بعضی دروس تخصصی این رشته عبارتند از : راه سازی ، تئوری خطاها، جغرافیای ایران ، نقشه‌برداری، ژئودزی (جهت تعیین شكل زمین) فتوگرامتری زمینی و هوایی (عكسهای هوایی) كارتوگرافی، هیدروگرافی (نقشه‌برداری از بستر دریا) ، پروژه و كارآموزی از جمله دروس این دوره است. بعضی تواناییهای فارغ‌التصیلان این رشته عبارتند از: مدیریت گروههای اجرایی در عملیات نقشه‌برداری ، طرح و برنامه‌های سیستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف فنی نقشه‌برداری، تدریس و آموزش در دوره كاردانی (پس از طی دوره مربوط به تعلیم و تربیت). امكان ادامه تحصیل در این رشته تا حد كارشناسی ارشد در داخل و در سطوح بالاتر در خارج از كشور موجود است. سازمان نقشه‌برداری وزارت برنامه و بودجه ، وزارت راه و ترابری ،‌ وزارت نفت ، سازمان آب ، سازمان بنادر و كشتیرانی،‌ اداره جغرافیایی ارتش و سپاه و بخش خصوصی و ... از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته است. نظر دانشجویان: این رشته از لحاظ آموزشی با نارسایی‌هایی نظیر كمبود استاد و لوازم كار مواجه است. زیربنای كلیه كارهای عمرانی نقشه برداری است و با توجه به لزوم انجام دادن كارهای عمرانی، فارغ‌التحصیلان آن سریعا جذب بازار كار می‌شوند. داوطلبان باید به سختی كار در بیابان و كوهستان و شرایط سخت نقشه‌برداری توجه داشته باشند. 4-3- مهندسی عمران – آب این دوره به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده است كه بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی ، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب كار كنند. با توجه به اینكه توسعه كشور در زمینه‌های كشاورزی، صنعتی ، عمران و ... بستگی به میزان آب قابل استفاده دارد می‌توان صنعت آب را در ایران در زمره صنایع مادر به حساب آورد. داوطلبان ورود به این دوره باید در دروس ریاضی، فیزیك و شیمی دبیرستان قوی بوده، علاقه‌مندی و استعداد لازم (خصوصا در زمینه طراحی ) را داشته باشند. دروس این دوره به صورت عمومی، پایه ، اصلی ، تخصصی، انتخابی و كارآموزی (كارآموزی صحرایی پروژه تخصصی و كارآموزی تخصصی) است. بعضی دروس اصلی و تخصصی این رشته عبارتند از : مكانیك خاك ، هواشناسی ، هیدرولیك ، آبهای زیرزمینی ، سدهای كوتاه ، پی‌سازی و ... فارغ‌التحصیلان این دوره تواناییهای لازم را در زمینه‌های مربوط به كارشناسی مطالعه منابع آب ، تاسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیكی، كارشناسی آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجرای طرحهای آبی را خواهند داشت. امكان ادامه تحصیل در این رشته تا حد كارشناسی ارشد و بالاتر در داخل و خارج از كشور وجود دارد. سازمان آب، وزارت جهاد كشاورزی ،‌ وزارت نیرو و بخش خصوصی و ... از جمله مراكز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره است. نظر دانشجویان : یكی از امتیازات این گرایش آن است كه علاوه بر محاسبات سازه‌ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیك نیز شده و بر وسعت كار می‌افزاید. بدلیل اهمیت گرایش مهندسی عمران – عمران و اینکه امروزه اطلاق مهندسی عمران بیشتر تداعی کننده این گرایش است، به توضیح جزئیات بیشتری از این گرایش می­پردازیم: 5- توضیح کامل گرایش مهندسی عمران – عمران 5-1- تعریف و هدف عمران یكی از گرایشهای مجموعه مهندسی عمران است كه در مقطع كارشناسی در بسیاری از دانشگاههای معتبر كشور ارائه می گردد. هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است كه بتوانند در پروژه های مختلف عمرانی در زمینه های ساختمانی ، راه سازی،پل سازی، سازه ها و بناهای آبی ، جمع آوری و دفع فاضلاب و … مسوولیت طرح، محاسبه اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. 5-2- اهمیت و جایگاه در جامعه كمتر جایی از یك جامعه و كمتر محلی از یك منطقه است كه فعالیتهای عمرانی به عنوان اولین واساسی ترین نیازهای آن طرح نشود. حتی تمام فعالیتهای صنعتی، كشاورزی، و … نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم به این رشته و ابسته اند و از آن سود می برند. علاوه بر رشد و توسعه جوامع، پیشرفت علم و فن آوری نیز ضرورت پرداختن و توجه دقیق و علمی به كارهای عمرانی و تغییر شیوه های گذشته را آشكار می سازد. فعالیتهای مختلف عمرانی در جهت ایجاد ساختمانها، راهها- پلها، سدها، شبكه های آب رسانی شهرها و روستاها، ساختمانهای خاص نظیر نیرو گاههای هسته ای و حرارتی و .. بخش بزرگی از مجموعه فعالیتهای اقتصادی و تولیدی كشور را به خود اختصاص می دهد به گونه ای كه سهم عظیمی از سرمایه گذاری های ملی در طرحهای ساختمانی و صنایع وابسته به آن به كار گرفته می شود. مجموعه مطالب بیان شده و نیز جذب سریع فارغ التحصیلان این مجموعه در وزارت خانه ها و نهادها و سازمانهای دولتی و همچنین بخشهای خصوصی نظیر : شركتهای مهندسان مشاور و شركتهای ساختمانی و راه سازی و … اهمیت قابل ملاحظه و نیاز خاص به متخصص در این رشته را، حتی در مقایسه با سایر رشته های فنی و مهندسی، به وضوح نشان می دهد . 5-3- تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن برای ادامه تحصیل در این رشته – با توجه به كمیت و كیفیت درسهایی كه در این دوره تدریس می گردد – داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه های ریاضی . فیزیك برخوردار باشد، همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم و دقت كافی در مسائل را داشته باشد. شایان ذكر است كه بسیاری از كارها و طرحهای عمرانی در خارج از محیطهای شهری بوده و فعالیت نسبتا" زیادی را می طلبد. 5-4- تواناییهای فارغ التحصیلان همان گونه كه اشاره شد، فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از پایان تحصیلات، مسوولیتهای متفاوتی نظیر طراحی، محاسبه ، اجرا و نظارت بر اجرای طرحهای مختلف عمرانی را به عهده گیرند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود : 1- محاسبه، ساخت و اجرا و تا حدودی طراحی ساختمانهای مختلف مسكونی ، اداری و صنعتی اعم از آجری، بتنی وفولادی، نظیر ساختمانهای مسكونی ویلایی ، چند طبقه، آپارتمانها و برجهای بلند و همچنین كارهای ساختمانی اداره ها، مدرسه ها، بیمارستانها، كارخانه ها و مراكز صنعتی، ساختمانها و مراكز ورزشی، تالارهای اجتماعات و … 2 - طراحی، محاسبه و اجرای راهها و جاده های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و و روستاها اعم از : راههای شوسه، راههای آسفالته، بزرگ راهها و نیز راه آهن ( شامل مسیریابی، پیاده كردن مسیر، زیر سازی و روسازی). 3- ساخت و اجرا و در مواردی طراحی و محاسبه انواع پلهای بتنی وفلزی و با دهانه ها و ابعاد و شكلهای متفاوت نظیر : پلهای داخل شهری و روگذرها، پلهای خارج شهری و جاده ها. 4- اجرای سدهای مختلف خاكی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وایسته نظیر تونل یا كانال انحراف آب رودخانه ( جهت اجرای عملیات كارگاهی در ضمن ساخت سد) ، تاسیسات آبگیری از سد و كنترل ارتفاع آب در پشت سد و ... ) 5 - اجرای كارهای مربوط به ساماندهی رودخانه ها. 6- طراحی، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع كانالهای تحت فشار و یا كانالهای با سطح آزاد آب كه به منظور انتقال آب از سدها و دریاچه ها و .. . برای مصارف كشاورزی، شرب و صنعتی به منطقه های مورد نیاز و نیز جهت انتقال آب از تصفیه خانه های آب به مخازن آب و از آن جا به مناطق مصرف، ساخته می شوند. 7- ساخت تصفیه خانه های آب و فاضلاب شامل : ساختمانها تاسیسات مربوط ، محوطه سازی و ... 8- طراحی، محاسبه وساخت شبكه های آب رسانی به منطقه های شهری و روستایی جهت تامین آب شرب مورد نیاز افراد و تاسیسات مربوط نظیر : مخازن آب،لوله كشی، انشعابات، و ... 9- طراحی ، محاسبه ساخت شبكه های جمع آوریو دفع آبهای سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابانها وسایر منطقه های شهرها و شهر كها و همچنین شبكه های جمع آوری و دفع فاضلابهای خانگی و صنعتی و انتقال آنها به خارج از شهر و تصفیه خانه ها. 10- انجام بسیار از كارهای نقشه برداری كه برای كارهای ساختمانی مختلف نظیر: سراه سازی، سد سازی، و كهبه خصوص برای پیاده نمودن و اجرای دقیق نقشه ها مورد نیاز است، و همچنین تا حدودی كارهای نقشه كشی طراحی و معماری . نمایی از برج مخابراتی میلاد در حال ساخت 5-5- موقعیتهای شغلی و محلهای كار مراكز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالتیهای عمرانی نقش دارند كه هر یك به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته می كنند. وزارت خانه های مسكن و شهر سازی، راه و ترابری ، جهاد سازندگی و نیرو بهصورت گسترده تر و سایر وزارت خانه ها ، اداره ها ، سازمانها، مراكز دولتی و خصوصی نظیر : وزارت خانه های آموزش وپرورش ، كشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی،بانكها و ... به صورت غیر مستقیم برای كارهای عمرانی خود مثل طرح محاسبه ، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن، شركتهای مختلف مهندسان مشاور كه در كشور به صورت گسترده وظیفه طراحی ، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی را برعهده دارند، همچنین شركتهای ساختمانی و را ه سازی دولتی و خصوصی كه در اجرای این طرحها فعالیت دارند ،تعداد كثیری از فارغ التحصیلان رشته عمران را استخدام می كنند. 5-6- واحدهای درسی بر اساس مصوبه های شورای عالی برنامه ریزی، دانشجو باید در دوره كارشناسی عمران 14 واحد درسی رابگذراند كه 20 واحد آن درسهای عمومی ، 25 واحد درسهای پایه، 8 واحد درسهای اصلی و تخصصی الزامی و 15 واحد درسهای اختیاری است. 1- درسهای عمومی ،درسهایی است كه در تمام رشته های تحصیلی دانشگاهی و در دوره های كارشناسی و كارشناسی ارشد پیوسته ب صورت مشترك ارائه می گردد و دانشجو موظف به گذراندن آنهاست، نظیر معارف اسلامی، فارسی و زبان خارجی . درسهای پایه به درسهای گفته می شود كه در غالب رشته های هم گروه ( نظیر گروه فنی و مهندسی ) و بخصوص در گرایشهای مختلف یك رشته، بهصورت مشترك تدریس شده، اساس و پایه درسهای اصلی و تخصصی را تشكیل می دهد نظیر ریاضی عمومی ،معادلات دیفرانسیل وفیزیك. درسهای اصلی و تخصصی الزامی عبارت از درسهایی است كه دانشجو را در زمینه تخصصی مربوط آموزش داده،او را برای انجام وظایف خاص در زمینه كارهای خویش در جامعه آماده می­سازد ، نظیر " رسم فنی و نقشه كشی ساختمان " ، " سازه های بتن آرامه " و " سازه های فولاد " . گذراندن این درسهای تخصصی الزامی است. درسهای اختیاری ، عبارت است از : مجموعه درسهایی كه اگر چه تخصصی است، اما دانشجو می تواند با توجه به علاقه شخصی و برنامه ای كه برای اینده خود دارد و همچنین نظر استاد راهنما در گروه و با هماهنگی شورای آموزشی گروه، تعدادی از آنها را انتخاب نماید : نظیر : " ماشین الات ساختمان " ، اصول مهندسی ترافیك " و بناهای آبی " . الف ) درسهای پایه 13 واحد از درسهای پایه در زمینه ریاضی است، شامل " ریاضی عمومی " ، " معادلات دیفرانسیل " ، " محاسبات عددی و آمار " و " احتمال مهندسی " كه پایه درسهای تخصصی در مهندسی عمران را تشكیل می دهد ومكمل ریاضیاتی است كه در دوران دبیرستان و در رشته ریاضی – فیزیك خوانده می شود. برای موفقیت در این درسها، دانشجو باید تلاشهای فكری و علمی قابل ملاحظه ای انجام دهد. همچنین درسهای " فیزیك در زمینه های حرارت " ، " مكانیك " و الكتریسته " و " مغناطیس " و یز درس " برنامه نویسی رایانه" – كه در آن دانشجو با رایانه و زبانهای برنامه نویسی رایانه آشنا می شود وبه برنامه نویسی به زبان فرترن تسلط پیدا می كند – از جمله درسهای پایه هستند. ب ) درسهای اصلی و تخصصی الزامی این درسها كه بسیاری از آنها به یك دیگر وابسته اند و بعضی پیش نیاز درس دیگر است، دانشجو در طول نیم سالهای مختلف تحصیلی آنها را انتخاب ومی گذراند. دراین جا خلاصه ای از مطالب مطرح شده در بعضی از درسهای تخصصی الزامی را ارائه می كنیم . رسم فنی و نقشه كشی ساختمان : در درس " رسم فنی و نقشه كشی ساختمان " ، دانشجو با اصول كلی رسم فنی و نمایش قطعه ها به صورت تصویری آشنا شده، پس از شناخت علائم قرار دادی در نقشه های ساختمان و نقشه های تاسیسات برقی و مكانیكی، چگونگی رسم نقشه های مختلف و خواندن نقشه های ساختمانی را فرامی گیرد. اصول مبانی معماری و شهر سازی : در این درس كه پس از درس فنی و نقشه كشی گذراندنه می شود، دانشجویان با نظریه های معماری ونقش مهندسان معماری در جامعه آشنا شده، چگونگی ارتباط بین فضاهای مختلف در انواع ساختمانها نظیر ساختمانهای مسكونی ، كودكستان، مدرسه ، كتابخانه ، بناهای صنعتی و درمانگاه وبیمارستان را فرا می گیرند. همچنین مطالبیدر مورد مفاهیم اولیه شهر سازی و جوامع روستایی و شناخت طرحهای هادی و تفصیلی و منطقه ای در مورد فعالیتهای عمرانی شهری، در این درس ارائه می گردد. استاتیك، مقاومت مصالح ،تحلیل سازه ها : در این درسها كه به ترتیب در نیم سالهای مختلف ارائه می گردد، تعادل سازه های مختلف دراثر بارها ونیروهای وارده بر آنها مورد مطالعه قرار گرفته، چگونگی محاسبه سازه هایی همچون خرپاها بیان می شود. سپس به بررسی نیروهای داخلی به وجود آمده دراثر بارهای خارجی وروشهای تعیین آنها در قسمتهای مختلف سازه پرداخته ، ضمن تعیین مشخصه های هندسی قطعه های مختلف، مقاومت آنها را در مقابل نیروهای محوری و برشی همچنین خمش و پیچش مورد بررسی و تجزیه وتحلیل قرار می دهد. همچنین در درس" تحلیل سازه ها " ، روشهای محاسبه تغییر مكان سازه ها و تحلیل سازه های پیچیده تر نظیر : " تیرهای سراسری " " قابهای" وساختمانهای بلند ( برج)، به دانشجو آموزش داده می شود. اصول مهندسی زلزله : شناخت علتهای وقوع زلزله ، چگونگی سنجش قدرت زلزله، چگونگی تخریب و راههای كاهش پیامدهای آن، و روشهای تحلیل سازه های مختلف در برابر زلزله جهت مقاوم سازی آنها به خصوص برای منطقه های زلزله خیز ایران از اهمیت خاصی برخوردار است كهدر درس " اصول مهندسی زلزله " مورد بحث قرار می گیرد. سازه های بتن آرمه و پروژه : بسیاری از ساختمانها وسازه ها نظیر ساختمانهای چند طبقه ،پلها و .. با بتن و بتن مسلح ساخته می شود و در موارد دیگر نیز حداقل برای ساخت قسمتهایی از سازه نظیر پی و فوندانسیون ( شالوده ) و.. از بتن استفاده می گردد. در درس " سازه های بتن آرامه " با استفاده ازاصول فراگرفته شده در تحلیل سازه ها، واكنش قطعات بتنی نظیر تیرها، ستونها، قابها، و صفحات ساخته شده از بتن مسلح تحت تاثیر انواع مختلف بارگذاری وتركیبات آنها مورد بررسی قرار گرفته ، با توجه به خواص مكانیكی بتن و فولاد و ایین نامههای مختلف ،ابعاد قطعه ومیزان فولاد لازم در هر قسمت ، معین و طراحی می گردد. در نهایت ،دانشجو از طریق انجام طرح، كلیه مرحاه های بارگذاری، آنالیز، و طراحی یك سازه بتنی را به پایان رسانیده، گزارش كاملی از طی مراحل و نحوه محاسبات ونتیجه آنها ارائه می كند. سازه های فولادی وپروژه : دراین درسها،دانشجو ضمن آشنا شدن با انواع فولادهای ساختمانی ، واكنش و مقاومت آنها، به چگ.نگی عملكرد اعضای مختلف یك سازه فولادی تحت اثر بارهای مختلف تسلط یافته، نحوه محاسبه قطعه های مختلف نظیر تیرها، ستونها، قابها، بادبندها واتصالهای مختلف آنها را فرا می گیرد، همچنین برای طراحی و تعیین مشخصه ها و ابعاد این قطعه ها، حداقل با یك ایین نامه معتبر بین المللی و نیز با ایین نامه ساختمانهای فولادی ایران آشنایی كامل پیدا می كند. در پایان درس نظری ، دانشجو طرح كامل یك سازه فولادی را از ابتدا تا انتها به همراه گزارش مبسوط آن – به عنوان پروژه – ارائه می كند. مكانیك خاك و پی سازی : بارهای وارد شده بر سازه ها از طریق پی یا فوندانسیون ( شالوده ) به خاك منتقل می شود. بدین جهت، شناخت چگونگی واكنش انواع خاكها و پی ها از ضروریات است. با این تعبیر ، هدف از این دو درس ، اشنایی دانشجو با مبانی و مفاهیم مقدماتی واكنش خاكها با تكیه بر خواص فیزیكی – مكانیكی آنها و با توجه به زمینه های كاربردی در مسائل مهندسی نظیر تنشها ومقاومت خاك و بررسی پایداری در خاكها و اصول و قانونهای حاكم بر آنها وهمچنین شناسایی انواع پی ها، ظرفیت باربری و محاسبه آنهاست . مكانیك سیالات ، هیدرولیك و هیدرولوژی مهندسی : بررسی خواص فیزیكی سیالات و از جمله آب، قانونهای حاكم بر آنها در حالت سكون و حركت، نیروهای وارد ده بر اجسام و ساختمانها تاسیسات مختلف ناشی از وجود سیال، تجزیه وتحلیل ومحاسبه جریان درمسیرهای تحت فشار و نیز بررسی حركت وواكنش آب در شرایط و حالتهای مختلف در كانالهای با سطح آزاد و قانونهای هیدرولیكی حاكم بر آنها، از جمله هدفهای درسهای مكانیك سیالات و هیدرولیك است. همچنین در درس هیدرولوژی مهندسی، دانشجو با انواع بارندگیها، تبخیر و تعرق ، نفوذ آب در خاك، آبها سطحی ، آبهای زیر زمینی و روشهای تخمین و مطالعه آنها آشنا می شود. مهندسی آب وفاضلاب و پروژه : برای تامین آب مورد نیاز جوامع روستایی ،شهری ومراكز صنعتی لازم است تا با انواع و میزان مصرف آب،چگونگی تامین آب، خطوط انتقال و نحوه محاسبه آنها، تصفیه خانه ها، مخزنهای ذخیره، شبكه توزیع آب و محدودیتهای فنی مربوط، آشنایی كامل وجود داشته باشد، همچنین چگونگی جمع آوری ، دفع و تصفیه فاضلابهای سطحی ، خانگی وصنعتی و آشنایی با مجموعه تاسیسات مرتبط از مسائلی است كه یك مهندس عمران باید با آنها آشنایی داشته باشد. این موارد از جمله هدفهای درس " مهندسی آب و فاضلاب و پروژه " است كه در نهایت به انجام یك پروژه برای محاسبه و طراحی كامل شبكه توزیع آب، جمع آوری و دفع فاضلاب و آبهای سطحی یك شهر یا شهرك منجر می شود. بناهای آبی : در این درس ، دانشجو با طراحی و محاسبه برخی از شیوه های انتقال آب و سازه های آب نظیر : كانالهای خاكی و پوشش دار، كانالهای تحت فشار ، ایستگاههای پمپاژ، آبشارها یا شیب شكنها، زیر گذرها، حوضچه های آرامش و چگونگی آبگیری از سدها، دریاچه ها، كانالها و رودخانه ها و تاسیسات مربوطه آشنا می شود. نقشه برداری و عملیات : كاردان با دوربینهای مختلف نقشه برداری از طریق اندازه گیری مستقیم و موقعیت نقاط زمینی شناخت انواع و استاندارد نقشه و كاربرد آنها در مهندسی عمران، روشهای اندازگیری طول، زاویه تعیین امتداد وترازیابی و ... از نیازهای ضروری مهندسی عمران است كه در درسهای یاد شده به عنوان یكی از درسهای جذاب بیان می گردد. راه سازی، روسازی راه و مهندسی ترابری : از جمله تخصصهای مهم یك مهندس عمران، شناخت طرح و محاسبه زیر سازی و روسازی راههاست. بدین منظور درسهای یاد شده جهت فراگیری مطلبی نظیر : طراحی و اجرای راها شامل : مسیریابی، عملیات خاكی، مشخصه ها و طرح هندسی راها در مسیرهای افقی و قائم، مشخصه های فنی انواع مصالح راه و لایه های مختلف روسازی آن ، همچنین روشهای طرح و اجرای روسازیهای شنی و آسفالتی و نیز شبكه هاب حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی و برنامه ریزیها و مدیریتهای حمل و نقل ارائه می گردند. در درس پروژه راه سازی كه پس از درسهای راه سازی و مهندسی ترابری ارائه می شود، كاربرد اصول را هسازی در طرح كامل یك راه، از ابتدا تا انتها به همراه رسم نقشه ها و محاسبه های مربوط مورد توجه قرار می گیرد . ج ) سایر درسها علاوه بر موارد یاد شده كه اهم درسهای دانشگاهی در رشته مهندسی عمران – عمران می باشد، درسهای دیگری نظیر : " مصالح ساختمانی و آزمایشگاه " ، " تكنولوژی بتن و آزمایشگاه " ، " آزمایشگاه مكانیك خاك " ، " آزمایشگاه هیدرولیك " و " آزمایشگاه مقاومت مصالح " ارائه می گردد كه در درسهای آزمایشگاهی، دانشجو بعضی مطالب خوانده شده در درسهای نظری را در عمل آزمایشگاهی آزمایش می كند. درسهای نظیر " راه آهن " ، و " اصول مهندسی ترافیك " هم كه از جمله درسهای مهم این دوره هستند در بسیاری از دانشگاههای معتبر به عنوان درسهای اجباری تدریس می شوند. درسهای دیگری به عنوان درسهای اختیاری در دانشگاههای مختلف باعنوانهای متفاوت ارائه می گردند. از جمله مهمترین آنها می توان به درسهای : " بارگذاری " ، " اصول مهندسیسد" ، " طراحی ومعماری " و " اصول مهندسی پل " اشاره كرد. 5-7- ادامه تحصیلات ادامه تحصیلات در دوره بعد از كارشناسی را تحصیلات تكمیلی می نامند كه شامل : كارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دكترای حرفه ای ) و دكترای تخصصی است. در دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته ، دانشجو حدود 32 واحد آموزشی تخصصی را كه به تناسب رشته ، تعدادی از واحدهای آن را پایان نامه ( یا رساله ) تشكیل می دهد، می گذراند و معلومات خود را در یك زمینه خاص از رشته، گسترده تر از مقطع كارشناسی افزایش می دهد . در دوره كارشناس تخصصی كه پس از پایان تحصیلات در مقطع كارشناسی ارشد شروع می شود، بسته به رشته تحصیلی ، حدود 45 واحد درس اختصاصی ارائه می گردد كه اغلب در حدود نصف این تعداد واحد به پایان نامه دكتری اختصاص می یابد. دانشجو با تدوین این رساله ، كار تحقیقاتی نسبتا" گسترده ای را در یك زمینه تخصصی خاص به انجام می رساند و سعی می كند در گسترش مرزهای دانش سهیم باشد. 5-8- گرایشهای مختلف كارشناسی ارشد و دكتری در رشته عمران فارغالتحصیلان مقطع كارشناسی عمران- عمران، می تواند در مقطع كارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف : سازه، سازه های هیدرولیكی ،مهندسی زلزله ، راه وترابری، مكانیك خاك وپی ، مهندسی آب، سازه های دریایی ،مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل ،مهندسی نقشه برداری ( ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست به تحصیل ادامه دهد و در هر یك از گرایشهای یاد شده زیر شاخه های تخصصی تری وجود دارد كه در مقطع دكترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دكتری به آن پرداخته می شود. امكان ادامه تحصیل در تمام گرایشهای یاد شده درمقطع كارشناسی ارشد و در بعضی از زمینه های یاد شده در مقطع دكتری در داخل كشور وجود دارد، ولی ادامه تحصیل در پاره ای از گرایشهای دیگر، در حال حاضر فقط در خارج از كشور میسر است. 5-9- تواناییهای فارغ التحصیلان مقطعهای كارشناسی ارشد و دكتری در دوره های تحصیلات تكمیلی ( كارشناسی ارشد و دكتری ) بیشتر به جنبه های نظری و پژوهشی پرداخته می شود. بدین جهت فارغ التحصیلان این دوره ها در هر یك از گرایشهای یاد شده، بیشتر تواناییهای علمی و محاسباتی و به طور كلی نظری خود را افزایش می دهد، اگر چه این افزایش توانایی ، در كارهای اجرایی علمی نیز از نظر صحت اجرا می تواند نقش مهمی داشته باشد. در مقطع دكتری دانشجو ضمن اففزایش مراتب علمی خود، در یك زمینه تخصصی تر ، قدرت و توان خود را برای انجام كارهای تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش بالا برده، تحقیقاتی را در یك مورد خاص، انجام می دهد. 5-10- جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تكمیلی در محیطهای كار از آن جا كه این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یك كارشناس عمران، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یك زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت كارایی بیشتری نیز دارند واز مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی ، استفاده نمایند. این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن كه می توانند در تمام محلیهای جذب فارغ التحصیلان كارشناسی مشغول به كار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی،پژهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پپایان دوره دكترای تخصصی ، امكان همكاری در دانشگاهها و سایر مراكز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد. 6- اینده شغلی ، بازاركار، درآمد: مراكز مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فعالیتهای عمرانی نقش دارند كه هر یك به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌كنند. وزارت‌خانه‌های مسكن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو به صورت گسترده‌تر و سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها ، سازمانها ، مراكز دولتی و خصوصی نظیر : وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش ، كشاورزی ، فرهنگ و آموزش عالی، بانكها و ... به صورت مستقیم برای كارهای عمرانی خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن ، شركتهای مختلف مهندسان مشاور كه در كشور به صورت گسترده وظیفه طراحی ، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند؛ همچنین شركتهای ساختمانی و راه‌سازی دولتی و خصوصی كه در اجرای این طرحها فعالیت دارند، تعداد كثیری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را استخدام می‌كنند. «اصولا مهندس عمران شانس كاری زیادی دارد چون در طراحی و ساخت بسیاری از كارهای عمرانی مانند راهها ، پل‌ها ، سدها ، سازه‌های دریایی برای سكوهای نفتی، آشیانه‌های هواپیما و خانه‌های مسكونی مقاوم در مقابل زلزله‌، مهندسین عمران حضوری فعال دارند. متخصصانی كه یا در دفترهای مشاوره به طراحی پروژه‌های فوق می‌پردازند و یا مجری كارهای عمرانی مذكور بوده و به كیفیت اجرای آنها نظارت دارند.» «البته باید توجه داشت كه هر دانشجوی مهندسی عمران نمی‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشد. بلكه باید در دوران تحصیل به دنبال پژوهش ، تحقیق و یادگرفتن باشد نه این كه تنها واحدهای دانشگاهی را پاس كند و یا حتی به فكر یك معدل خوب دانشگاهی باشد. چون شركتهای عمرانی خصوصی و دولتی به دنبال یك نیروی كارآمد هستند نه یك شاگر اول دانشگاه » 7- توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه : یك مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد چون رشته مهندسی عمران یك رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط كار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه كارگران، تكنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروكار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار كند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت كارش باشد. با توجه به كمیت و كیفیت درسهایی كه در این رشته ارایه می‌گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه‌های ریاضی و فیزیك برخوردار باشد. همچنین توان جسمی ، قدرت تجزیه و تحلیل ، قدرت تجسم و دقت كافی در بسیاری از مسایل را داشته باشد. «رشته مهندسی عمران دارای دو بعد اجرایی و نظری و آزمایشگاهی است. در این میان عده‌ای از مهندسین جذب كارهای اجرایی می‌شوند كه در این صورت باید آمادگی كار در كارگاههای داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه‌ریزی و سروكار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می‌شوند كه این عده نیز باید آمادگی كارهای محاسباتی ، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. كارهایی كه به ریاضیات قوی و صبر و حوصله بسیار نیاز دارد.» شایان ذكر است كه بسیاری از كارها و طرحهای عمرانی در خارج از محیطهای شهری بوده و فعالیت نسبتا زیادی را می‌طلبد لذا داوطلب این رشته باید علاقمند به كارهای عمرانی بوده و توانایی كار در محیطهای پرجمعیت را داشته باشد. 8- وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر : وقتی كسی صحبت از سازندگی می‌كند اولین چیزی كه به ذهن هر كس می‌رسد پل، سد، كارخانه و كارگاه است كه ساخت بنای همه اینها بر عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است. در همه كشور ما نیز كه فعالیت‌های عمرانی 30 تا 40 درصد كل بودجه كشور را به خود اختصاص می‌دهد، بازار كار یك مهندس عمران از مهندسین رشته‌های دیگر بیشتر است. بویژه این كه كشور ما بعد از انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است.» با توجه به روند رو به رشد ساخت و ساز بناهای شهری در ایران و احتیاج به مسكن و ساختمان به نظر می‌رسد بازار كار این رشته همچنان پویا و پرتحرك باشد. 9- پیش‌بینی وضعیت اینده رشته در ایران : «چندسال پیش كه برای مترو كارشناسان ژاپنی آمده بودند، یكی از آنها گفته بود تهران ده بزرگی است چرا كه خیلی از سیستم‌های شهری را ندارد. این نشان می‌دهد كه برای پیشرفت و توسعه، ما به كارهای زیربنایی مثل راه، مترو و تاسیسات شهری بسیار نیازمندیم. برای مثال امكان ندارد كه كشوری پیشرفت كند اما سیستم ترابری و حمل و نقل آن به طور كامل درست نشده باشد؛ كاری كه بخش اصلی آن بر عهده مهندسین عمران است.»
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:29 |

 تاریخچه پل کابلی‎

 

الگوی یک پل کابلی
الگوی یک پل کابلی

با اینکه به نظر می‌رسد پل‌های کابلی به آینده چشم دوخته‌اند، ایده آن‌ها مسیر طولانی را پیموده‌است. اولین طرح شناخته شده از یک پل کابلی در کتابی به نام "ماشین‌های نوواً - منتشر شده در سال ۱۵۹۵ - آورده شده ولی این ایده تا قرن حاضر که مهندسان شروع به استفاده از پل‌های کابلی نمودند؛ مورد استقبال واقع نشده بود. در جنگ جهانی دوم که فولاد کمیاب بود، این طرح برای بازسازی پل‌های بمباران شد که هنوز فوندانسیون هایشان پابرجاست، کامل بود. با اینکه از احداث پل‌های کابلی در آمریکا دیری نمی‌گذرد، واکنش‌ها در این مورد بسیار مثبت بوده‌است.

 پل کابلی و نحوه عملکرد آن

یک پل کابلی نوعی، یک تیر حمال(عرشه پل) پیوسته با یک یا چند برج بنا شده بالای پایه‌های پل در وسط دهانه‌است. از این برج‌ها، کابل‌ها به صورت اریب به سمت پایین (معمولاً هر دو طرف) کشیده شده و تیر حمال(عرشه پل) را نگه می‌دارد. کابل‌های فولادی بی نهایت قوی و در عین حال بسیار انعطاف پذیر هستند. کابل‌ها بسیار مقرون به صرفه می‌باشند چون سبب ساخت سازه‌ای سبکتر و باریکتر شده که در عین حال قادر به پل زدن بین مصافت‌های بیشتری است.اگرچه تنها تعداد کمی از آن‌ها برای نگه داشتن کل پل قوی هستند، انعطاف پذیریشان آن‌ها را در مقابل نیرو‌هایی که به ندرت در نظر گرفته می‌شوند مانند باد؛ ضعیف می‌نماید. برای پل‌های کابلی با دهانه‌های طولانی به خاطر تضمین ثبات و پایداری کابل‌ها و پل در مقابل باد، می‌بایست مطالعات دقیقی انجام شود. وزن سبکتر پل یک وضع نامساعد در بادهای سهمگین و یک مزیت در مقابل زلزله محسوب می‌شود. نشست غیر هم سطح فوندانسیون‌ها که به مرور زمان یا طی یک زلزله روی می‌دهد، می‌تواند پل کابلی را دچار آسیب کند. پس باید در طراحی فوندانسیون‌ها دقت به عمل آورد. ظاهر مدرن و در عین حال ساده پل کابلی آن را به یک شاخص واضح و جذاب تبدیل کرده‌است. خصوصیات منحصر به فرد کابل‌ها و به طور کلی سازه، طراحی پل را بسیار پیچیده مینماید. برای دهانه‌های طولانی تر، جایی که باد و نوسانات باید مورد توجه قرار گیرند؛ محاسبات بی نهایت پیچیده‌اند و عملا بدون کمک کامپیوتر و آنالیز کامپیوتری غیر ممکن می‌باشند. علاوه بر این ساخت پل کیده‌ای مشکل می‌باشد. اتصالات، برج‌ها، تیر‌های حمال و مسیر کابل‌ها سازه‌های پیچیده‌ای هستند که مستلزم ساخت دقیق می‌باشند.

طبقه بندی پل‌های کابلی

طبقه بندی واضحی برای پل‌های کابلی وجود ندارد. به هر حال آن‌ها می‌توانند توسط تعداد دهانه‌ها، برج‌ها و کابل‌ها و همچنین نوع تیر‌های حمال از یکدیگر تمیز داده شوند. تنوع بسیاری در تعداد و نوع برج‌ها و همچنین تعداد و چینش کابل‌ها وجود دارد. برج‌های نوعی به صورت تکی، دوتایی، دروازه‌ای و یا حتی برج‌های A شکل استفاده شده‌اند. علاوه بر این چینش کابل‌ها به طور عمده‌ای متفاوت می‌باشند. بعضی اقسام دارای چینش تکی، چنگی(موازی)، پنکه ای(شعاعی) و ستاره‌ای هستند. در بعضی موارد تنها کابل‌های یک طرف برج به عرشه وصل می‌شوند و طرف دیگر روی یک فندانسیون یا وزنه برابری لنگر می‌اندازند.

الگوی یک پل کابلی با چینش چنگی(موازی)
الگوی یک پل کابلی با چینش چنگی(موازی)
الگوی یک پل کابلی با چینش پنکه‌ای(شعاعی)
الگوی یک پل کابلی با چینش پنکه‌ای(شعاعی)

 مزایای و تفاوت‌های پل کابلی

برای طول متوسط دهانه‌ها (۱۵۰ تا ۸۵۰ متر) پل کابلی سریعترین انتخاب مناسب برای یک پل می‌باشد. نتیجه یک پل مقرون به صرفه‌است که زیبایی آن غیر قابل انکار است. همچنین پل کابلی بهترین پل برای طول دهانه بین پلهای بازویی و معلق می‌باشد. در این محدوده طول دهانه، یک پل معلق مقدار بسیار بیشتری کابل نیاز خواهد داشت و این در حالی است که یک پل بازویی کامل، به طور قابل ملاحضه‌ای به مصالح بیشتر نیاز دارد که آن را به مقدار چشمگیری سنگین تر می‌نماید. ممکن است به نظر برسد پل کابلی شبیه پل معلق است. با اینکه هر دو دارای عرشه هستند که از کابل‌ها آویزانند و هر دو دارای برج هستند؛ ولی این دو پل بار عرشه را به طرق بسیار متفاوتی نگه می‌دارند. این اختلافات در چگونگی اتصال کابل‌ها به برج می‌باشد. در پل معلق کابل‌ها آزادانه از این سر تا آن سر دو برج کشیده شده‌اند و انتقال بار به تکیه گاه‌های واقع در هر انتها صورت می‌گیرد. در پل کابلی، کابل‌ها در حالی که به برج‌ها متصلند به تنهایی بار را تحمل می‌کنند. در مقایسه با پل‌های معلق، پل کابلی به کابل کمتری نیاز دارد، می‌توان آن را از قطعات بتن پیش ساخته مشابه ساخت و همچنین احداث آن سریع تر است.


مهار کابلی چگونه کار می‌کند؟

بایستید و دستان خود را به صورت افقی در هر طرف دراز کنید. فرض کنید آن‌ها پل هستند و سرتان نیز برجی در وسط آن است. در این موقعیت ماهیچه‌های شما دستانتان را نگاه می‌دارد. سعی کنید یک مهار کابلی برای نگه داشتن دستانتان بسازید. یک تکه طناب به طول حدودی ۱۵۰ سانتیمتر بردارید. از یک دستیار بخواهید هر یک از دو انتهای طناب را به هر یک از آرنج هایتان ببندد. سپس وسط طناب را روی سر خود قرار دهید. اینک طناب مانند یک مهار کابلی عمل می‌کند و آرنج هایتان را بالا نگه می‌دارد. از دستیارتان بخواهید تکه طناب دیگری به طول حدودی ۱۸۰ سانتی متر را این بار به مچهایتان ببندد. طناب دوم را روی سرتا ن قرار دهید. حالا شما صاحب دو مهار کابلی هستید. فشردگی و فشار نیرو را در کجا احساس می‌کنید؟ ببینید مهار کابلی چگونه بار پل (دست هایتان) را به برج (سر شما) منتقل می‌کند!

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:27 |
مشخصات چند پل مشهور جهان

پل ها، یکی از سازه های مهم دنیا به شمار می روند. در این مطلب، مشخصات چند پل مشهور جهان را می خوانید.

Vasco da Gama.jpg

پل واسکودوگاما که از روی دهانه رود تاگوس بین ساکاوم و مونیجو در نزدیکی لیسبون، پرتقال می گذرد، با حدود 17200 متر طول، یکی از بلندترین پل های کابلی در اروپا به شمار می رود. این پل توسط آرماندو ریتو و با همکاری میشل ویرلوگو (که طراحی و ساخت پل میلاو را هم به عهده داشته است)، طراحی شده است. پل واسکودوگاما رسماً در 29 ماه مارس 1998 تنها کمی قبل از افتتاح نمایشگاه بین المللی اکسپو 98 و 500 سال پس از اکتشاف واسکودوگاما در راه اروپا به هند افتتاح گردید. این پل برای تحمل زلزله ای چهار برابر زلزله سال 1755 لیسبون که 7/8 ریشتر برآورد شده بود طراحی شده است. بلندترین دهانه آن 450 متر است و انتظار می رود 120 سال عمر کند. به خاطر طول زیادش، انحنا زمین نیز در نظر گرفته شده است تا پایه های آن بتوانند در محل صحیح خود قرار بگیرند.

Ponte Vittorio Emanuele II.jpg

پل ویکتور امانوئل II (Ponte Vittorio Emanuele II) که بر روی رود تایبر در رم، ایتالیا، ساخته شده، از انواع پل های قوسی است که در تاریخ 5 ژوئن 1911، در سالگرد اتحاد ایتالیا افتتاح گردید و به نام اولین شاه ایتالیا که با انضمام ونیز در سال 1866 و رم در سال 1870 به ایتالیا اتحاد این کشور را تکمیل نمود، نامگذاری شده است. این پل توسط انیو د روسی طراحی گردیده است. پل سنگی سه قوسی، چهار ستون – دو ستون در هر سمت - را به هم متصل می نماید و چهار مجسمه مرمر روی ستونهای قوس میانی، به نشانه اتحاد ایتالیا، آزادی، شکست ظلم و بیداد و وفاداری به قانون اساسی قرار گرفته اند. این پل توسعه طبیعی معماری کرسو ویتورو در رم می باشد.

Pont Laviolette.jpg

پل لاویولت (The Pont Laviolette) به افتخار موسس شهر تریوس-ریویرس - سیور د لاویولت - نامگذاری شده است. این پل یک پل ماشین رو با قوس کانتیلور (طره ای) است که بر روی رودخانه سنت لارنس بین تریوس-ریویرس در کبک، کانادا و بکن کور در کبک ساخته شده است. پل پونت لاویولت که در تاریخ 20 دسامبر 1967 افتتاح گردید، تنها پلی است که بر روی رودخانه بین مونت رئال و شهر کبک قرار دارد و بنابراین ارتباط مهمی را بین سواحل شمالی و جنوبی رودخانه فراهم می سازد. طول کل آن 2707 متر و بزرگترین دهانه آن 335 متر می باشد. پل فلزی مذکور دچار خوردگی نمی شود زیرا در فولاد بکار رفته در آن از عنصر نیوبیوم استفاده شده است.

Pont de Pierre.jpg

پل سنگی پونت د پیر پلی است قوسی، سنگی و ماشین رو، که روی رودخانه گارون در بوردو فرانسه قرار دارد. این پل بین سالهای 1819 و 1822 توسط کلود د شامپ و با همکاری جین-بپتیست بیلادل طراحی و ساخته شد. پل مذکور به دستور ناپلئون – در سال 1810 – و به منظور تسهیل رفت و آمد ارتشش از رودخانه بوردو در طول جنگ با اسپانیا، پرتقال و انگلیس ساخته شد. در سال 1811 مهندس کلود د شامپ وارد بوردو شد اما تا سال 1812 به عنوان مدیر پروژه ساخت پل معرفی نگردید. پروژه در سال 1814 با سقوط امپراطوری فرانسه و کناره گیری ناپلئون از قدرت، متوقف و تا 5 سال بعد، اجرای آن از سر گرفته نشد. پونت د پیر 487 متر طول دارد و دارای 17 دهانه است.

Glen Canyon Bridge.jpg

پل گلن کانیون در تقارن با سد گلن کانیون که بر روی رودخانه کلرادو و بر دهانه دریاچه پاول در نزدیکی پیج در آریزونا ساخته شده، برای ایجاد دسترسی ماشینی به هر دو ساحل رودخانه و تسهیل رفت و آمد کارکنان سد بین سالهای 1957 تا 1959 بنا گردید. این پل که توسط شرکت کیویت-جادسون پاسیفیک مورفی ساخته شد، در زمان بهره برداری در 9 فوریه 1959 بلندترین پل قوسی فلزی در جهان بود. طول عرشه پل مذکور 4/387 متر، دهانه قوس آن 313.3 متر، ارتفاع عمودی قوس آن 3/50 متر بوده و 213 متر از سطح رودخانه ارتفاع دارد.

Queensboro Bridge.jpg

پل کوئینز بورو – یا پل خیابان پنجاه و نهم – یک پل دو طبقه طره ای (کانتیلور) است که از روی رودخانه شرقی نیویورک سیتی می گذرد و منهتن را به دهکده کوئینز در لانگ آیلند سیتی را به هم متصل می کند. این پل همچنین از روی جزیره روزولت می گذرد. از سال 1838 پیشنهادات زیادی جهت ساخت پل برای اتصال منهتن به لانگ آیلند سیتی در دهکده کوئینز ارائه شد اما تا زمانی که اداره پل ها در این شهر تاسیس نشد، هیچکدام از طرحها مورد قبول واقع نشدند. پل فوق الذکر که در تاریخ 30 مارس 1909 افتتاح گردید – و در ابتدا به خاطر نام اولیه جزیره روزولت به نام پل جزیره بلک ول خوانده می شد – 08/1135 متر طول دارد و بزرگترین پل طره ای در جهان شناخته شده است.

Ohnaruto Bridge.jpg

پل اوناروتو پل معلق ماشین روئی است که کوبه را به ناروتو، توکوشیما در ژاپن متصل می سازد. پل مذکور که توسط هونشو-شیکوکو طراحی و در سال 1985 ساخته شده است، دارای دهانه اصلی به عرض 876 متر می باشد و اگرچه یکی از بزرگترین پل های جهان است، در مقابل پل آکاشی-کیاکو که بر روی همین مسیر ساخته شده، بسیار کوچک به نظر می رسد. عرشه اصلی این پل برای رفت و آمد اتومبیل ها و عرشه پائینی برای حرکت قطار در نظر گرفته شده بود اما راه قطار رو هرگز به اتمام نرسید.

Hernando De Soto.jpg

پل هرناندو د سوتو که در سال 1972 مورد بهره برداری قرار گرفت، یکی از دو پلی است که از روی رودخانه می سی سی پی در ممفیس، تنسی می گذرد. این پل قوسی فلزی ماشین رو، یک راه ارتباطی مهم است که 40 راه بین ایالتی را بر روی می سی سی پی به هم متصل می سازد. از آنجا که پل مذکور در گوشه جنوب شرقی منطقه زلزله خیز نیو مادرید – که یک منطقه زلزله خیز با ریسک بالا می باشد - قرار دارد، مقاوم سازی آن در برابر زلزله، به عنوان یکی از اولویتهای مهم در دستور کار اداره کل راههای فدرال آمریکا، اداره ترابری تنسی و اداره ترابری آرکانزاس قرار گرفت و در سال 2003 نیروهای مشترکی بکار گرفته شدند تا طرح بهنگام زلزله ای این پل را تهیه نمایند. این طرح عبارت بود از تعویض تکیه گاههای موجود با تکیه گاههای غلتکی، مقاوم سازی شالوده ها و ستونها، بزرگتر کردن سر ستونها، اصلاح دیواره جان، تعویض یا مقاوم سازی بادبندهای جانبی، مقاوم سازی قابهای متقاطع، مقاوم سازی خرپاها و جابجائی درزهای موجود با درزهای انبساطی مفصل گردان مدولی.

Detroit Superior Bridge.jpg

پل دیترویت علیا که از رودخانه کویاهوگا گذشته و پائین شهر کلولند در اوهایو را به گوشه غربی شهر متصل می نماید، در زمان افتتاحش در سال 1918 بزرگترین پل دو طبقه بتنی در دنیا بود. این پل دارای دهانهای به عرض 5/948 متر در دو طبقه است برای اصلاح ترافیک شهری در طبقه بالا و تراموای شهری در طبقه پائین و همینطور ایجاد پیاده روهای عریض طراحی گردید. بعد ها، طرح تعریض خیابان باعث کاهش عرض پیاده رو ها گردید اما در سال 2003 کمیته برنامه ریزی شهر کلولند تصمیم گرفت یکی از لاین های پل را تبدیل به یک پارک معلق نماید که در آن گردشگاههای پیاده، صندلی های دارای سر پناه و لاین های مخصوص دوچرخه سوار پیش بینی شده بود. تیم طراحی تشکیل شده بود از تیم معماری شهری، پارسونز برینکرهوف و کمیته هنرهای همگانی.

Fort Pitt Bridge.jpg

پل فورت پیت که از رودخانه مونونگاهلا می گذرد و در تقارن با تونل فورت پیت ساخته شده است، دروازه پیتز بورگ نام گرفته است. پل مذکور از نوع قوسی فلزی بوده و 9/367 متر طول دارد و طول دهانه اصلی آن 6/228 متر می باشد. این پل که در تاریخ 19 ژوئن 1959 به بهره برداری رسید، توسط جورج اس ریچاردسون طراحی و ساخته شده است. پل و تونل اخیراً توسط گروهی از کارشناسان انتخابی توسط HDR مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت و این عملیات در سال 2003 به پایان رسید. یکی از مهم ترین اجزاء بازسازی پل، الحاق حصار جدید پنسیلوانیا بود. حصاری باز تر که امکان دید وسیع تر و جالب تری را به افرادی که از روی پل عبور می کنند، می دهد

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:25 |
احداث طولانی ترین پل جهان
 
 
طولانی ترین پل چهان به طول 44 كیلومتر بین دو كشور قطر و بحرین احداث خواهد شد.

به گزارش شبكه خبر،به نقل از شبكه 5 تلویزیونی فرانسه، بیشترین ارتفاع این پل بتنی كه بر روی آبهای میان این دو كشور ساخته می شود به 400 متر خواهد رسید.

اجرای این طرح را كه شركت فرانسوی ونسی بر عهده دارد،5 سال طول خواهدكشید.

با اتمام ساخت این پل كه دارای چهار باند خواهد بود،مسیر پنج ساعته بین قطر و بحرین در نیم ساعت طی خواهدشد.

قرارداد ساخت این پل 3 میلیارد دلار اعلام شده است.

مدیرعامل شركت ونسی پیش بینی كرد ،روزانه 100 متر از این پل ساخته شود.

این طرح پس از طرح تونل زیر دریایی مانش بزرگترین طرح در جهان است كه 2 كشور را به هم متصل می كند.
اكنون ارتفاع بلندترین پل جهان به 343 متر می رسد.
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:23 |

بزرگترین پل دنیا

dubai_bridge.jpg

بزرگترین پل دنیا در دبی ساخته خواهد شد ، در ماه مارس سال جاری میلادی این پروژه بدست متخصصان آمریکایی در شرکت Fxfowle نیویرک

شروع به کار خواهد کرد ، این پل 1600 متر طول با ارتفاع 205 متر ،  دارای 12 باند که قابلیت عبور 2 هزار خودرو در ساعت را داره می باشد ساخته خواهد شد . این پروژه 4 ساله بوده و تا سال 2012 به اتمام خواهد رسید ، هزینه این پروژه $ 817,000,000 خواهد بود .

 

dubai_bridge1.jpg

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:22 |
احداث مونوریل ضرورت حیاتی و گریز ناپذیر شهر تهران
حمل و نقل همگانی در کلان شهر تهران دغدغه ای است که همواره ذهن مسوولین شهر و حتی مسوولین نظام را به خود مشغول کرده است ؛ اتوبوسهای مملو از مسافر، واگن های انبوه از جمعیت، صدها مسافر در انتظار تاکسی در معابر و تقاطع ها، وضعیتی است که همه روزه به شهروندان تهران تحمیل می گردد.

تکمیل خطوط شرکت راه آهن شهری تهران تا وضعیت مطلوب 10 سال زمان می برد، بعضی از خطوط شرکت واحد به لحاظ انبوه مسافر به حد اشباع رسیده و صف طویل اتوبوسها در مبداء و مقصد جهت سوار و یا پیاده شدن شهروندان، تردد وسایل نقلیه را با  مشکل مواجه می کند و بالاخره اینکه در حال حاضر تاکسی کار مینی بوس، مینی بوس کار اتوبوس و اتوبوس وظیفه مترو را انجام می دهد، انتقال هزاران مسافر در ایستگاه مبداء و مقصد مترو که در هر 6 دقیقه از یک قطار پیاده می شوند توسط شرکت واحد و تاکسیرانی نه تنها غیر مقدور است بلکه غیر علمی است.

با این وضع احداث قطار سبک شهری ضرورت حیاتی و گریز ناپذیر شهر تهران است که مزایایی به شرح زیر برآن مترتب است.

1- مطالعات طرح جامع حمل و نقل حاکی از حجم قابل توجه سفرهای شهری، کافی نبودن امکانات فعلی، استفاده بی رویه از وسایل نقلیه شخصی، حجم بالای آلودگی هوا است اجرای طرح جامع حمل و نقل ریلی و سیستم های مکمل آن در نقاط و محورهای متراکم و پر ازدحام شهر و بهبود شبکه دسترسی با استفاده از سیستم های نوین حمل و نقل مانند منوریل و قطار شهری علاوه بر بهبود ترافیک و حمل و نقل شهری حکایت از توانمندی مدیران شهری است و از شاخصه های مهم توسعه حمل و نقل شهری محسوب می گردد.

2- حدود شش میلیون و هفتصد هزار لیتر بنزین از کل بنزین مصرفی کشور مربوط به شهر تهران است در تهران فقط 1120 کیلومتر شبکه حمل و نقل عمومی وجود دارد در حالی که تهران به 3350 کیلومتر شبکه حمل و نقل عمومی نیاز دارد که ضرورت توسعه الگوی حمل و نقل عمومی از طریق احداث سیستم پیشرفته حمل و نقل و امکانات مربوط به آن مثل منوریل دو چندان می شود.

3- اگر چه محوریت اصلی توسعه حمل و نقل همگانی مترو است لیکن منوریل سیستم مکمل حمل و نقل است و نسبت به مترو می تواند در زمان کوتاه تری به نتیجه برسد و هزینه کمتری برای احداث و بهره برداری نیاز دارد و در صورتیکه با سامانه دیگر حمل و نقل هماهنگ گردد گره گشای مشکلات حمل و نقل و ترافیک شهر تهران خواهد بود.

4- در کنار احداث منوریل به نظر می رسد توسعه حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوسرانی در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، افزایش ناوگان اتوبوسرانی از چهار هزار دستگاه به 7800 دستگاه، تاکسیرانی از 33 هزار دستگاه به 80 هزار دستگاه، استفاده از خودروهای حمل و نقل عمومی توسط ون با ظرفیت 11 نفر، به تعداد 5 هزار دستگاه، توسعه و تکمیل خطوط 1 و 2 مترو، احداث قطار شهری به طول 100 کیلومتر در فاز اول، توسعه خطوط ویژه اتوبوس به طول 63 کیلومتر، اصلاح هندسی 400 تقاطع و پروژه های دیگری که در راستای تامین سیستم حمل و نقل ایمن، سریع و ارزان از آن جمله است.

5- منوریل در ارتفاع 6 متری از سطح زمین با نصب پایه هایی به فاصله 4 متر و به وسیله کابینهایی که به روی ریل مربوطه قرار می گیرند قابل استفاده می باشد. علاوه بر این منوریل یا ترن هوایی در برخی کشورها مشکلات تردد را به حداقل رسانیده است.

6- تجربه مدیران شهری سیدنی و سنگاپور و کوالالامپور در بهره برداری از منوریل موفقیت آمیز بوده است.

ضمن اینکه بالا بودن تقاضای سفر در تهران و لزوم چند طبقه کردن کریدورهای حمل مسافر از دیگر ضرورت های احداث منوریل است.

متاسفانه وضعیت بروکراسی حاکم بر سیستم ادارای کشور و یا منافع عده ای در جهت جلوگیری از هر سیستم جدید در حمل و نقل سبب شده است که انجام هر حرکتی نو با مخالفت روبرو شود که انتشار بعضی از اخبار و مصاحبه ها در جراید نشان دهنده این موضوع است.

اعتراض به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص صدور مجوز احداث منوریل و آن هم از جنبه تخصصی آن و نه از جهت وظایف اصلی شورا وسپس کشاندن آن به هیات مرکزی حل اختلاف که در روزنامه ها منتشر شده ؛ بدعتی است که متاسفانه مدیران مجموعه حمل و نقل ترافیک را با مشکل مضاعف روبرو کرده است.

ایراداتی از قبیل عدم تصویب احداث منوریل در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران که در طول تشکیل شوراهای اسلامی کشور بی سابقه است و آن هم در شهر تهران که دارای شورای حمل و نقل و ترافیک مستقل است دانسته یا ندانسته نشان دهنده اجرای منویات کسانی است که به هر نحو  ممکن عزم خود را جزم کرده اند تا مانع راه اندازی هر سیستم حمل و نقل جدید در تهران باشند

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:20 |

مترو

 

 
متروی شهر واشینگتن دی سی
متروی شهر واشینگتن دی سی

مترو نام قطار داخل شهری است.

مترو و یا قطار شهری میتواند در زیر یا بر روی سطح زمین و بر روی ریل مخصوص خود حرکت کند. مترو در کم شدن مشکل ترافیک و نیز آلودگی هوا در کلان‌شهرها بسیار موثر است.

از کشورهای پیشرفته در زمینه راه اندازی خطوط مترو میتوان به ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن و آلمان اشاره کرد.

بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین خط متروی شهری در جهان متعلق به متروی نیویورک است که با داشتن ۴۶۲ ایستگاه و طول ۱۳۵۵ کیلومتر و دارا بودن ۲۶ مسیر، در جهان بی‌همتا است. در متروی تهران هشت خط عادی و چهار خط سریع‌السیر در نظر گرفته شده که همکنون تنها ۳ خط عادی فعال به همراه یک خط بین شهری بین تهران وکرج دارد.

متروی لندن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.

پرش به: ناوبری, جستجو
نشان متروی لندن
نشان متروی لندن

متروی لندن (به انگلیسی: The London Underground) قدیمی ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی در جهان است.

متروی لندن، در تاریخ ۱۰ ژانویه سال ۱۸۶۳ ایجاد شد.

این شبکه، با ۴۰۸ کیلومتر طول خطوط، در نوع خود، از طولانی ترین خطوط حمل و نقل درون شهری جهان است.

متروی لندن، دارای ۲۷۵ ایستگاه است و علی رغم نام رسمی آن که زیرزمینی (Underground) نامیده می شود، ۵۵ درصد این شبکه، بر روی زمین واقع شده است.

شبکه متروی لندن، از شلوغ ترین شبکه های حمل و نقل زیرزمینی جهان است.

 
 
 

 تاریخچه

متروی لندن
متروی لندن


نخستین خط متروی لندن که در تاریخ ۱۰ ژانویه سال ۱۸۶۳ آغاز به کار کرد، خط متروپولیتن بود که بین دو نقطه پدینگتون و فرینگدون در مرکز شهر ایجاد شد. این خط، که اکنون بخشی از خط «همراسمیث و سیتی» متروی لندن است، در واقع، نخستین خط قطار شهری در جهان بود.

متروی لندن، قدیمی ترین شبکه قطار شهری جهان است.
متروی لندن، قدیمی ترین شبکه قطار شهری جهان است.

مقدمات ایجاد متروی لندن، در سال ۱۸۵۴ میلادی ایجاد شده بود و در سال ۱۸۶۳، زمانی که نخستین قطار بین شهری در خط متروپولیتن آغاز به کار کرد، روزانه چهل و یک هزار مسافر، از این مترو استفاده می کردند. در آن زمان، در هر ده دقیقه، یک قطار، پدینگتون را به مقصد فرینگدون ترک می کرد.

در سال ۱۸۸۰، شمار استفاده کنندگان از قطار شهری لندن، به سالانه چهل میلیون تن افزایش یافت.

شمار خطوط متروی لندن، به تدریج افزایش یافت و در سال ۱۸۸۴، خط «اینر سیرکل» (Inner Circle) که اکنون «سیرکل لاین» (Circle Line) نامیده می شود، تکمیل شد.

 خطوط متروی لندن

خطوط قطار شهری لندن به تدریج افزایش یافت. این شبکه، در سال ۲۰۰۷ میلادی، یعنی ۱۴۴ سال پس از تأسیس، دوازه خط فعال دارد.

این خطوط، بر روی نقشه متروی لندن، با رنگ مشخص شده است تا پیدا کردن آن، برای مسافران راحت تر باشد.

خطوط قطار شهری لندن و سال تأسیس آنها، از این قرار است:

خط بیکرلو (Bakerloo Line)

سال تأسیس: ۱۹۰۶

رنگ مشخصه: قهوه ای

شمار ایستگاه ها: ۲۵

طول خط: ۲۳.۲ کیلومتر

خط سنترال (Central Line)

متروی لندن
متروی لندن

سال تأسیس: ۱۹۰۰

رنگ مشخصه: سرخ

شمار ایستگاه ها: ۴۹

طول خط: ۷۴ کیلومتر

خط سیرکل (Circle Line)

سال تأسیس: ۱۸۸۴

رنگ مشخصه: زرد

شمار ایستگاه ها: ۲۷

طول خط: ۲۲.۵ کیلومتر

 خط دیسترکت (District Line)

سال تأسیس: ۱۸۶۸

رنگ مشخصه: سبز

شمار ایستگاه ها: ۶۰

طول خط: ۶۴ کیلومتر

خط شرق لندن (East London Line)

سال تأسیس: ۱۸۸۴

رنگ مشخصه: نارنجی

شمار ایستگاه ها: ۸

طول خط: ۷.۴ کیلومتر

خط همر اسمیث و سیتی (Hammersmith & City Line)

سال تأسیس: ۱۸۶۳

رنگ مشخصه: صورتی

شمار ایستگاه ها: ۲۸

طول خط: ۲۶.۵ کیلومتر

خط جوبیلی(Jubilee Line)

متروی لندن
متروی لندن

سال تأسیس: ۱۹۷۹

رنگ مشخصه: خاکستری

شمار ایستگاه ها: ۲۷

طول خط: ۲۲.۵ کیلومتر

 خط متروپولیتن (Metropolitan Line)

سال تأسیس: ۱۸۶۳

رنگ مشخصه: بنفش

شمار ایستگاه ها: ۳۴

طول خط: ۶۶.۷ کیلومتر

خط شمالی (Northern Line)

سال تأسیس: ۱۸۹۰

رنگ مشخصه: سیاه

شمار ایستگاه ها: ۵۰

طول خط: ۵۸ کیلومتر

خط پیکادلی (Piccadilly Line)

ایستگاه «کنری وارف» در منطقه سیتی لندن
ایستگاه «کنری وارف» در منطقه سیتی لندن

سال تأسیس: ۱۹۰۶

رنگ مشخصه: آبی تیره

شمار ایستگاه ها: ۵۲

طول خط: ۷۱ کیلومتر

خط ویکتوریا (Victoria Line)

سال تأسیس: ۱۹۶۸

رنگ مشخصه: آبی روشن

شمار ایستگاه ها: ۱۶

طول خط: ۲۱ کیلومتر

خط واترلو و سیتی (Waterloo & City Line)

سال تأسیس: ۱۸۹۸

رنگ مشخصه: فیروزه ای

شمار ایستگاه ها: ۲

طول خط: دو نیم کیلومتر

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 21:19 |

برج میلاد

مقدمه:

فناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند كه برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، از ط

 

رفی برای انجام یك طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و مهندسی در زمینه های مختلف در كشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم كرد كه همه بتوانند در كنار هم و با برنامه ریزی كار كنند . وقتی كشوری فناوری موشكی دارد یعنی كه مهندسی های مكانیك ، هواو فضا ، شیمی ، متالوژی ، كامپیوتر وبرق ومخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینكه میتوانداین فناوری هارا در كنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید كند .

برج ميلاد Milad Tower

برج هم چنین چیزی است . برای ساختن یك برج ، باید توان مهندسی عمران و سازه ، مهندسی معماری ،‌ مهندسی مكانیك ، برق ، مخابرات و همچنین قدرت تولید و كنترل ساخت قطعات ، تاسیسات و …وجود داشته باشد و البته شرایطی كه این فناوری ها بتواند كنار هم كاركنند .
ایده ساختن یك برج مخابراتی ـ تلویزیونی در تهران حدود 8 سال پیش مطرح شد . سپس مطالعات دقیق برای برسی امكان و چگونگی ساخت آن انجام شد تاینكه طرح در سال 75 رسماً شروع به كار كرد طرح به طور كلی تشكیل شده است از برج و ساختمان راس آن ، مركز جشنواره ها و همایش های بین الملل، مجموعه تجارت جهانی ، هتل پنج شتاره و پارك ای تی .
در ادامه مقاله به تحلیل و برسی هریك از قسمتهای ذكرشده طرح پرداخته خواهد شد :

برج و ساختمان راس آن :
این برج چند منظوره با هدف ساختن سازه‏ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهرتهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است .
برج میلاد تشكیل شده از ستون اصلی سازه و راس . ستون اصلی یك سازه بتونی با مقطع هشت ظلعی است كه حدود 80 هزار تن وزن دارد و ارتفاع آن به 315 متر میرسد این بدنه كه اصطلاحاً شفت نامیده می شود به جدید ترین روش ساخت یعنی قالب لغزان ساخته شده است . عملیات ساخت بدنه دی ماه 77 شروع شد و دی ماه چهار سال بعد به پایان رسید . سازه راس برج میلاد مرتفع ترین ساختمان 12 طبقه دنیاست . با اینكه فقط سه برج بلند تر از برج میلاد در دنیا وجود دارد ،‌در هیچ كدام چنین عمارتی در ارتفاع تعبیه نشده است . ساخت یك سازه به بلندی 68 متر با اجزای لوله ای شكل از نظر سازه یك كار پیچیده و دشواراست حالا به آن اضافه كنید كه این سازه عظیم باید در ارتفاع 300 متری از سطح زمین نصب شود، یعنی جایی كه سرعت باد سرسام آور است و البته باید كاملاً‌ایمن باشد آ نقدر كه مردم بتوانند به راحتی از امكانات آن استفاده كنند.
دقت كار فنی در ساختمان برج به قدری است كه همه قطعات برای خودشان شناسنامه ای دارند كه تمامی مشخصات قطعه شامل اینكه ماده اولیه قطعه چه بوده ، از كجا تهیه شده ، قطعه كجا تولید شده و چه كسی مسؤل كنترل و بازرسی آن بوده است . برای كارهایی مثل جوش دادن قطعات هم این فرایند طراحی شده است ، به طوری كه معلوم است یك جوش كی انجام شده چه كسی جوشكار آن بوده و چه كسانی كنترل و تایید كر ده اند .
برج مخابراتی ـ تلویزیونی میلاد همچنین نماد اقتدار و عزم ملی ملت مسلمان ایران و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تاسیس موزه انقلاب اسلامی نیز عاملی است كه می‌تواند برای اشاعه فرهنگ ملی تأثیر به سزایی داشته باشد وجود این بخش در كنار سایر اجزا مجموعه قداست و ویـژگی جهت دهنده‌ای داشته باشد . هدف اصلی مركز ارتباطات بین المللی تهران ، فراهم سازی تسهیلات به منظور توسعه و ساماندهی ارتباطات و همكاری ‌های بین المللی در جهت شكوفایی اقتصاد كشور و آزاد سازی اقتصاد كشور از صادرات تك محصولی است . مجموعه مركز تجارت بین المللی ، مركز جشنواره ها و همایش‌ها و هتل به عنوان یك مجموعه كامل در كنار برج مخابراتی تهران از مزیت نسبی به وجود آمده ، بهره خواهند داشت. هر چند هر یك از فعالیت‌های مركز می‌توانند اهداف مستقلی را تعقیب كنند اما در مجموع این اهداف از سویی در راستای هدف اصلی و برای تحقق آن به كار گرفته می‌شوند به همین لحاظ ابتداء اهداف اصلی هر یك از فعالیت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و سپس سایر اهداف آن مورد توجه قرار می‌گیرد . كاركردهای عمده این برج به شرح زیر است.
• ایجاد و گسترش شبكه دسترسی بدون سیم به اطلاعات Wireless Access Network
• زیرساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی دیجیتال MVDS , DVB)
• بهینه سازی پوشش رادیو تلویزیونی FM,UHF,VHF)
• گسترش و بهینه سازی پوشش شبكه های بی سیم و پی جو .
• ایجاد جاذبه گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی (رستوران گردان، سكوی دید ، گالری هنری ، گنبد آسمان ، موزه انقلاب اسلامی)
برج میلاد با ارتفاع كل 435 متر چهارمین برج بلند مخابراتی - تلویزیونی دنیا است كه شامل ساختمان سرسرا (لابی) در پای برج با زیربنای 16000 مترمربع ، شافت بتنی به ارتفاع 315 متر ، سازه راس 12 طبقه با زیربنای بیش از 12000 مترمربع ـ كه یكی از بزرگ ترین سازه راس برج های مخابراتی ـ تلویزیونی دنیا است ـ و یك دكل فلزی 120 متری است . در سه طرف بدنه برج 6 آسانسور شیشه ای ، هر یك با ظرفیت 25 نفر قرار خواهند گرفت كه با سرعت متوسط 7 متر بر ثانیه ، بازدید كنندگان را به بالای برج منتقل خواهد كرد.

هتل پنج ستاره بین‏المللی:
هتل پنج ستارة مركز چند منظوره ارتباطات بین المللی تهران برای پذیرایی بازرگانان و سیاحت كنندگان داخلی و خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است .
ساخت چنین بنایی با دارا بودن زمینه‌های معماری كم نظیر ایران و بهره مندی از فن آوری موجود می‌‌تواند ضمن نشان دادن توان فنی، صنعتی معماری متخصصان داخلی گویای پیشرفت ملی در عرصه رفاهی نیز باشد . با توجه به كمبود هتل مجهز پنج ستاره در تهران كه در حال حاضر تعداد آنها فقط 4 عدد است افزایش چنین امكاناتی یك نیاز مبرم می‌باشد همچنین كشور برای برگزاری كنفرانس‌های ملی و بین المللی به هتل‌های مجهز نیاز دارد امروزه هتل‌ها فقط جایگاهی برای استراحت نیست و دارای كاربردهای فراوان دیگر است. هتل‌ها علاوه بر اطاق استراحت، رستوران، سالن‌ها و فضاهای ورزشی و تفریحی یكی از بزرگ‌ترین مراكز خرید شهر نیز محسوب می‌شوند تا ضمن جلب گردشگران و افزایش تقاضای خرید از فروشگاه‌های هتل ، تقاضای اقامت را نیز افزایش دهد .
هتل چند منظوره مركز ارتباطات تهران دارای 18 طبقه ، 500 اتاق و 16 سوئیت است . علاوه بر آن تعدادی سالن جهت برگزاری همایش‌ها و كنفرانس‌های محدود، كافه و رستوان و مراكز تفریحی و ورزشی در آن در نظر گرفته شده است برای برخی از صرفه جوئی‌های اجتماعی تعیین بهاء بسیار دشوار است. به طور مثال نزدیكی مركز همایش‌ها با هتل باعث صرفه جویی در وقت و زمان برگزاركنندگان اجلاس‌های بین المللی می‌شود . همچنین ضریب امنیتی هیات‌های شركت كننده افزایش و هزینة اسكورت و محافظت از این هیات‌ها كاهش می‌یابد . ترافیك شهری با توجه به محدود بودن رفت و آمدها كاهش یافته به تبع آن آلودگی هوا و صدا به میزان قابل توجهی تقلیل داده می‌شود . میزان تصادفات و خسارت مالی ناشی از رفت و آمد به حداقل می‌رسد. محیط اطراف هتل مركز همایش رونق و در عوض از امكانات عمومی می‌توان برای احداث بزرگراه‌ها و سایر فعالیت‌های اجتماعی بهره جویی كرد .

مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) :
مكان مجموعه یادمان با ویژگی خاص و منحصر به فرد ، پس از بررسی و مطالعه 17 نقطه مختلف شهر تهران، در تپه‏های كوی نصر برگزیده شد . محل این مجموعه موقعیتی بسیار استثنایی از حیث ارتفاع ، موقعیت و راه های دسترسی دارد . این مجموعه از چهار طرف به چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه های رسالت ، شیخ فضل الله نوری ، شهید همت و بزرگراه شهید چمران متصل است . همچنین پیش بینی یك خط اختصاصی از یكی از ایستگاه‏های مترو و تدارك امكانات حمل ونقل هوایی برای ارتباط سریع با فرودگاه پیش بینی شده است . در ادامه به معرفی تك تك اجزای این مجموعه و بررسی نقش هركدام می‌پردازیم و زیرساختهای پیش‏بینی شده برای این مجموعه را اجمالاً بررسی می‏كنیم .

مركز جشنواره‏ها و همایش‏های بین‏المللی:
ارتباطات رودررو با وجود پیشرفت گسترده وسایل ارتباطی هنوز نیز از مهمترین و موثرترین شیوه‏های ارتباطات تجاری، علمی و فرهنگی است. نقش فناوری‏های جدید اثربخش‏تر كردن ارتباطات رودررو و كاهش ارتباطات غیر ضروری است نه حذف آن . به همین دلیل یك مجموعه جامع برای ایجاد ارتباطات تجاری و فرهنگی بایستی توجه ارتباطات زنده و گسترده رودررو را نیز مورد توجه قرار دهد . به این منظور و برای ایجاد فضائی برای تبادل آرا و افكار ، مركز جشنواره ها و همایش‌های بین المللی تهران به عنوان یكی از اركان مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) به منظور برگزاری همایش‌های ملی و بین‏المللی و در راستای هدف اصلی آن و برای رفع نیازهای كلان شهر تهران ـ كه سالهاست از كمبود یك محل مناسب برای همایش‌های بزرگ و در سطح بین المللی رنج می برد ـ ، ساخته خواهد شد. در حال حاضر در شهر تهران، ساختمان‏های مناسبی نظیر ساختمان اجلاس سران و سالن همایش‏های بین‏المللی صدا و سیما به منظور برگزاری اجلاس های رسمی و بین المللی به ویژه با كاركرد سیاسی ـ اجتماعی در كشور طـراحی و ساخته شده است كه پاسخگـوی نیازهای سطوح مختلف نیز می‏باشد . لیكن با توجه به نیاز روز افزون به فضاهای فرهنگی برای برگزاری جشنواره‏های موسیقی ، فیلم ، نمایشگاه‏های هنری و كنفرانس‏ها و همایش‏های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی ، امكانات موجود از نظر كارایی تكافوی نیاز را ننموده و از این بابت در كلان شهر تهران نارسائی های متعددی مشهود است .
این مركز ، یك ساختمان مربع شكل به ابعاد حدود 80 متر و ارتفاع 42 متر می باشد و دارای زیربنای حدود 50000 متر مربع در 8 طبقه است . سالن اصـلی ویژه میهمانان مركز همایش ها و جشنواره ها با ظرفیت 1500 نفر یكی از بزرگ ترین سالن های موجود است . علاوه بر سالن‏اصلی این مركز 8 سالن فرعی با ظرفیت 60 تا 200 نفر طراحی شده است . همچنین برای برگزاری همایش‏های بزرگ می‏توان از سالن‏های كنفرانس هتل ، مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات نیز استفاده كرد . مطالعات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانگر آنست كه نیازهای پیش گفته در تاسیس یك مركز جشنواره نه تنها تا‏كنون مرتفـع نشده بلكه فاصله زیادی با استانداردهای بین المللی به لحاظ كیفی و كمی در زمینه این سالن ها وجود دارد ، ضمن آنكه كیفیت فنی و اكوستیك هیچ یك از سالن های شهر تهران در اندازه های بین المللی نیست و فضای مناسبی برای برپایی چنین مراسمی وجود ندارد.

مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات :
ارتباطات و اطلاعات عنصر اصلی توفیق درفعالیت های تجـاری دنیای امروز است . به منظور توجه مؤثر به این مـهم و با هـدف دسـتیابی به مركزی برای برقراری ارتباطات بین المللی در همة اشكال آن ، مـركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) طراحی شد. تركیب اجزای مختلف این مجموعه به گونه ای است كه تمامی امكانات مورد نیاز برای ایجاد ارتباطات مهم تجاری، علمی و فرهنگی را ممكن می‏سازد. بازار رو به رشد فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نقش غیر قابل انكار آن در ایجاد تغییرات اساسی در نحوه كسب و كار بشر به وسیله تسریع فعالیت‌ها و ایجاد ارزش افزوده برای آنها ، باعث شده است تا كشورهایی كه برای خود در اینده دنیا به دنبال جایگاهی شایسته هستند توجه به این امر و حضور در بازار گسترده تجارت الكترونیك و تجارت‏های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع مربوطه را مدنظر قرار دهند . نگرش كشورهایی چون دوبی، مالزی، سنگاپور و هند و همچنین اختصاص قسمت اعظم بودجه‏های توسعه‏ای كشورهای صنعتی به صنایع مرتبط با فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات ، شاهدی بر این مدعاست . در همین جهت مجموعه مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات (پارك فن‌اوری اطلاعات) به‏منظور گسترش ، تسهیل و تشویق امر تجارت ، به ویژه تجارت الكترونیك و ایجاد فضایی برای ارتباطات و گسترش دانش فن‌آوری اطلاعات و ازتباطات ایجاد خواهد شد . اهم اهداف این مجموعه به قرار زیر است: ارتقا و بهبود موجودی تكنولوژیكی صنایع كشور ، به منظور بسط و توسعه قدرت رقابت آنها در بازارهای داخلی و به ویژه بین المللی با تأمین مكانی برای رشد صنایع كوچك و متوسط متكی بر فن آوری‌هایپیشرفته كاهش زمان مورد نیاز در فرایند تجاری كردن دستاوردهای پژوهشی ، به ویژه برای شركت ها و صنایع نوپا با ایجاد ارتباط بین صنایع ، موسسات دولتی , دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی آسان سازی همكاری و تشریك مساعی بخش های دولتی و خصوصی با محوریت یك نهاد عمومی همچون شهرداری . جذب بخش خصوصی داخلی و شركت های فن آوری اطلاعات ایرانی واقع در خارج از كشور به منظور صادرات خدمات فن آوری اطلاعات و در اختیارگرفتن آخرین دست آوردهای این صنعت تأكید بر فعالیت مشترك (خارجی ـ ایرانی) به منظور تسهیل فرایند انتقال تكنولوژی به صنایع كشور تأسیس مركزی برای تحقیقات و ایجاد فرصت های شغلی برای متخصصین عالی فن آوری اطلاعات و پیشگیری از فرار مغزه ایجاد هم افزایی Synergy از طریق برقراری ارتباط بین شركتهای مستقر در پارك و ظرفیت سازی به منظور تجاری ساختن فعالیت های داخلی تحقیقاتی برای ارائه در بازارهای جهانی زمینه‏های مختلف استفاده از فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات می توانند در این مجموعه مورد توجه قرار گیرند

مطالعات میكروژئودزی و رفتارسنجی ژئوتكنیك برج میلاد:
این مطالعات از اواخر سال 1377 و هم زمان با شروع بتن‌ریزی بدنه برج ، آغاز و سیستم مربوط به آن طراحی شد و هدف آن ، بررسی حركت‌های احتمالی افقی و ارتفاعی محوطه پیرامون برج و بدنه بتنی آن می‌باشد.
سیستم طراحی شده شامل شبكه سه بعدی خارج برج (9پیلار میكروژئودزی كه در محوطه اطراف برج مستقر شده) است. شبكه سه بعدی روی بدنه برج (20 نقطه نشانه در 5 تراز مختلف ارتفاعی برج) و شبكه ترازیابی (8 نقطه در محوطه اطراف و 7 نقطه پای بدنه برج) است. این نقاط به عنوان نقاط مبنا هستند و در مقاطع مختلف زمانی و براساس پیشرفت عملیات اجرایی برج ، مختصات آنها قرائت و با مراحل قبل مقایسه می‌شود. به این ترتیب ،كلیه حركت‌های افقی و ارتفاعی محوطه و بدنه برج به دست می‌اید. این حركت‌ها با مقادیر تئوری مقایسه می‌شوند و سپس تصمیمات لازم فنی و اجرایی گرفته می‌شود. لازم به ذكر است دستگاه‌هایی كه در این مشاهدات مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای دقت و حساسیت بسیار زیادی می‌باشد ، ضمن آن كه هر مشاهده چندین بار صورت می‌گیرد تا خطاها به حداقل برسد.
تاكنون چهار مرحله مشاهدات میكروژئودزی انجام شده و گزارش‌های مربوط ارسال گردیده است. زمان این مراحل خردادماه 78 ، مهرماه 78 ، اسفندماه 80 و اردیبهشت ماه 82 بوده است. مقدار جابجایی های مسطحاتی و ارتفاعی بر اساس آخرین مشاهدات به شرح ذیل می باشد :
شبكه‌ی سه بعدی خارج برج
حداكثر جابجایی مسطحاتی پیلارهای 9 گانه نسبت به اولین مرحله مشاهدات خرداد ماه 78 حدود 4 میلی متر و نسبت به مرحله قبلی مشاهدات ( اسفند 80 ) حدود 2 میلی متر است . ضمن آن كه هیچ كدام از پیلارها حركت ارتفاعی نداشته اند .
شبكه‌ی سه بعدی روی بدنه‌ی برج
تراز 2/49 متر :
نقاط نشانه در این تراز برج حركت مسطحاتی معادل حداكثر 7/4 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6/1 میلی متــر نسبت بــه اسفند ماه 80 داشته اند . مقــدار جابجایی عمودی ( نشست ) ایــن نقاط حدود 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 سه میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد .
تراز 2/145 متر:
نقاط این تراز حركت مسطحاتی معادل حداكثر 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 داشته اند و مقدار نشست این نقاط نیز حدود 51 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 3 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد .
لازم به ذكر است حركت های مسطحاتی در این ترازها مطابق پیش بینی ها است . در تراز 2/145 هم قاعدتاً باید حركت های مسطحاتی بیش از ترازهای پائین تر باشد. علت آن هم می تواند مواردی از قبیل كاهش قطر بدنه اصلی ، خطای بیشتر قرائت ، تأثیر باد ، تابش یك طرفه آفتاب به بدنه برج و تغییرات حرارتی باشد . این موارد در ارتفاع های بالاتر تأثیر بیشتری دارد. در مورد نشست ها نیز با توجه به تغییر شكل الاستیك بدنه بتنی برج و تغییر شكل های ناشی از خزش بتن و همیــن طور نشست پی بــرج این مقادیر مطابق روابط تئــوری و قابل پیش بینی می باشد .
شبكه‌ی تراز‌یابی
نقاط محوطه اطراف برج نسبت به مشاهدات تیرماه 78 تغییرات ارتفاعی را نشان نمی دهد و نسبت به اسفند ماه 80 نیز تورمی حداكثر معادل 2 میلی متر را نمایان می سازد كه به نظر می رسد عمده آن در حد خطاهای موجود باشد . نقاط پای بدنه برج نیز نسبت به تیر ماه 78 نشستی معادل 9 میلی متر داشته و نسبت به اسفند ماه 80 تغییری نداشته است . جابجایی این نقاط تقریباً معادل نشست پی برج می باشد كه كمتر از مقدار پیش بینی شده نشست پی برج می باشد .
نتیجه : خوشبختانه تغییراتی كه در مجموعه برج و محوطه اطراف آن مشاهد شده در حد تغییرات قابل پی

تصاویر برج میلاد

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
برج ميلاد   برج ميلاد   برج ميلاد

تصویر 4

 

تصویر 5

 

تصویر 6

برج ميلاد   برج ميلاد   برج ميلاد

تصویر 7

 

تصویر 8

 

تصویر 9

برج ميلاد  

برج ميلاد

  برج ميلاد

تصویر 10

 

تصویر 11

 

تصویر 12 (منبع)

برج ميلاد   برج ميلاد   برج ميلاد

تصویر 13

 

تصویر 14

 

تصویر 14

برج ميلاد        

 

تصاویر كامپیوتری (ارسال كننده محسن مهری)

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
برج میلاد   برج میلاد   برج میلاد

تصویر 4

 

تصویر 5

 

تصویر 6

برج ميلاد   برج میلاد    

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 20:12 |

سد كارون 3

 

تصاویر سد كارون 3

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
سد كارون 3   سد كارون 3   سد كارون 3

تصویر 4

 

تصویر 5

 

تصویر 6

سد كارون 3   سد كارون 3   سد كارون 3

تصویر 7

 

تصویر 8

 

تصویر 9

سد كارون 3  

سد كارون 3

  سد كارون 3

تصویر 10

 

تصویر 11

 

تصویر 12

         

 

 
 

 

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:58 |

 

سد كرخه

 

تصاویر سد كارون 3

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
سد كرخه    

تصویر 4

 

تصویر 5

 

تصویر 6

   

تصویر 7

 

تصویر 8

 

تصویر 9

 

 

تصویر 10

 

تصویر 11

 

تصویر 12

   

تصویر 13

 

تصویر 14

 

تصویر 15

   

تصویر 16

 

تصویر 17

 

تصویر 18

   

تصویر 19

 

تصویر 20

 

تصویر 21

   

تصویر 22

 

تصویر 23

 

تصویر 24

   

تصویر 25

 

تصویر 26

 

تصویر 27

     

 Info@Vojoudi.com

 

 
 

 

 
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:56 |
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:53 |

 

 

  گندکاری های عمرانی

ساخت و ساز در منطقه مستعد لغزش زمین در منطقه دارآباد تهران - فروردین 1384

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3  

تصویر 4

ساخت و ساز در منطقه مستعد لغزش زمين در منطقه دارآباد تهران   ساخت و ساز در منطقه مستعد لغزش زمين در منطقه دارآباد تهران   ساخت و ساز در منطقه مستعد لغزش زمين در منطقه دارآباد تهران   ساخت و ساز در منطقه مستعد لغزش زمين در منطقه دارآباد تهران

 

ساختمان نشست كرده در فرحزاد تهران (گزارش كامل)

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3  

تصویر 4

     
تصویر 5  

تصویر 6

  تصویر 7  

تصویر 8

     

 

بانك فرو ریخته در تهران

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
   

 

بریدن میلگردها با هوابرش!!! كدام مهندس عمران نمیدونه كه چرا نباید میلگرد ها رو با هوابرش برید؟!

تهران، خیابان پاسداران، اول خیابان شهید کشوری

 

نامه زیر توسط یكی از بازدید كنندگان سایت به آدرس ایمیل nicparvar@yahoo.com ارسال گردیده است كه جا دارد از توجه ایشان نهایت تشكر و قدردانی را داشته باشم. نامه این همكار بدون هیچ تغییری مستقیما منعكس میشود.

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
   

 

ایمنی جانی = صفر

تصویر 1   تصویر 2   تصویر 3
   

Info@Vojoudi.com 

 

 
 

 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:52 |
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:41 |

مهندسی عمران

 

 
ساختمان سازی در برج دبی
ساختمان سازی در برج دبی

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و غیره مسوولیت طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است. یعنی هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش و نیروگاههای برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.

[ویرایش] وظایف یک مهندس عمران

برج CCTV در چین بصورت مورب و با راویه غیر قائم در حال تکمیل است.
برج CCTV در چین بصورت مورب و با راویه غیر قائم در حال تکمیل است.
 1. محاسبه، ساخت و اجرا ساختمانهای مختلف مسکونی، اداری و صنعتی اعم از آجری، بتنی و فولادی، نظیر ساختمانهای مسکونی ویلایی،

توانایی‌های مورد نیاز یک مهندس عمران

 • اجتماعی بودن

یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباطی قوی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت در کارش باشد.

 • قوی بودن دروس پایه

با توجه به کمیت و کیفیت درسهایی که در این رشته ارایه می‌گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه‌های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد تا در فهم دروس پایه به مشکل بر نخورده و دروس تخصصی و فنی را به راحتی فراگرفته و در آن‌ها خبره گردند.

 • سایر فاکتورها

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد طراحی و اجرا است.در این میان عده‌ای از مهندسان جذب کارهای اجرایی می‌شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه‌های داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه‌ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد طراحی می‌شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی را داشته باشند و از ریاضیات قوی،صبر و حوصله بسیار و قدرت تجزیه و تحلیل بالا برخوردار باشند. از این رو داشتن مهارت‌های زیر برای یک مهندس عمران ضروریست:

  • توان جسمی بالا
  • قدرت تجزیه و تحلیل بالا
  • توان محاسبه مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک مکانیک
  • قدرت تجسم(دید مهندسی)
  • دقت در جزئیات
  • آشنايي با فهارس بها و قوانين و بخشنامه هاي جاريه

گرایش‌ها و وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

معرفی گرایش‌های مقطع کارشناسی

در ایران این رشته در سطح کارشناسی دارای چهار گرایش عمران-عمران، عمران-نقشه‌برداری ، عمران-آب و عمران-زلزله ‌است.

 عمران-عمران

این رشته قبلاً به مهندسی راه و ساختمان موسوم بوده و به منظور تربیت مهندسان طراح، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی و تأسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرحهای عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده، به وجود آمده‌است.مانند سایر رشته‌های مهندسی،این رشته دارای ۲۳ واحد عمومی است.همچنین دانشجویان این رشته باید تعداد ۲۵ واحد را به عنوان واحد‌های پایه بگذرانند.علاوه بر این واحدها،۹۵ واحد اختصاصی که دروسی از جمله کارآموزی و پروژه‌های فولاد وبتن و راه سازی نیز جزو دروس این دانشجویان می‌باشد.با توجه به سیاستهای عمرانی و سرمایه‌گذاریهای دولت برای ایجاد ساختمان‌ها، راه‌ها، پل‌ها، سدها، نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی، رفع نیازهای عمرانی در زمینه مسکن و تأسیسات آبی جهت تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاها همچنین بازسازی مناطق جنگ‌زده اهمیت این رشته مشخص می‌شود.فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌ها(نظیر وزارتخانه‌های راه‌ و ترابری،مسکن و شهرسازی و نیرو)و شرکتهای دولتی و خصوصی و مهندسان مشاور به کارهای طراحی، محاسبه و اجرا بپردازند.در شرایط حاضر فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دوره‌های مختلف کارشناسی ارشد در داخل کشور ادامه تحصیل دهند(گرایش‌های این مقطع در ذیل مقاله آمده‌است). دارا بودن دانش قوی ریاضی و فیزیک و توانایی جسمانی از ضروریات این رشته‌است. حدود ۱۰ درصد از دروس این دوره عملی است و از دروس تخصصی آن می‌توان این دروس را نام برد:

عمران-نقشه‌برداری

طراحی و اجرای برنامه‌های عمرانی و مطالعات مربوط به زمین مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی(مسطحاتی، ارتفاعی،چگونگی) به صورت نقشه‌های گوناگون(ترسیمی، رقمی، تصویری) از منطقه مورد نظر است.مجموعه نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها به گونه‌ای هماهنگ با دیگر رشته‌های عمران است و هدفش تربیت افرادی است که آگاهی علمی کافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه‌برداری داشته باشند. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات و فیزیک قوی بوده(جالب است که بدانید این رشته بیشترین ریاضی را در تمام رشته های مهندسی دارا می باشد با داشتن 21 واحد در دانشگاه) علاقه‌مندی و آمادگی جسمی(برای کارهای صحرایی و غیره) لازم را دارا باشند.بعضی دروس تخصصی این رشته عبارت‌اند از:

نام دروس ریاضی که در دانشگاه گذرانده می شود

 • ریاضی 1 (3 واحد)
 • ریاضی2 (3)
 • معادلات دیفرانسیل (3)
 • محاسبات عددی (2)
 • آمار و احتمالات مهندسی (3)
 • ریاضی مهندسی (3)
 • هندسه و دیفرانسیل (2)

بعضی توانایی‌های دانش‌آموختگان این رشته عبارت‌اند از: مدیریت گروه‌های اجرایی در عملیات نقشه‌برداری، طرح و برنامه‌های سیستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف فنی نقشه‌برداری، تدریس و آموزش در دوره کاردانی(پس از طی دوره مربوط به تعلیم و تربیت). امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد کارشناسی ارشد در داخل و در سطوح بالاتر در خارج از کشور موجود است. سازمان نقشه‌برداری وزارت برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب ، سازمان بنادر و کشتیرانی، اداره جغرافیایـی ارتش و سپاه و بخش خصوصـی و غیره از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته‌است. زیربنای کلیه کارهای عمرانی نقشه برداری است و با توجه به لزوم انجام دادن کارهای عمرانی، فارغ‌التحصیلان آن سریعا جذب بازار کار می‌شوند. داوطلبان باید به سختی کار در بیابان و کوهستان و شرایط سخت نقشه‌برداری توجه داشته باشند.

عمران-آب

این دوره(کارشناسی) به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده‌است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی ، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند.با توجه به اینکه توسعه کشور در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی ، عمران و غیره بستگی به میزان آب قابل استفاده دارد می‌توان صنعت آب را در ایران در زمره صنایع مادر به حساب آورد.داوطلبان ورود به این دوره‌ها باید در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی دبیرستان قوی بوده، علاقه‌مندی و استعداد لازم(خصوصا در زمینه طراحی) را داشته باشند. دروس این دوره‌ها به صورت عمومی، پایه، اصلی، تخصصی،انتخابی و کارآموزی (کارآموزی صحرایی پروژه تخصصی و کارآموزی تخصصی) است. بعضی دروس اصلی و تخصصی این گرایش‌ها عبارت‌اند از :

 • مکانیک خاک
 • هواشناسی
 • هیدرولیک
 • هیدرولوژی
 • آبهای زیرزمینی
 • سدهای کوتاه
 • مهندسی پی

فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها تواناییهای لازم را در زمینه‌های مربوط به کارشناسی مطالعه منابع آب ، تأسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیکی، کارشناسی آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجرای طرحهای آبی را خواهند داشت. سازمان آب، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بخش خصوصی و غیره از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره‌است. یکی از امتیازات این گرایش‌ها آن است که علاوه بر محاسبات سازه‌ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیک نیز شده و بر وسعت کار می‌افزاید.

 عمران-زلزله

این رشته که اکثراً با عمران-سازه یکسان پنداشته می‌شود، در حقیقت کاربردی جداگونه دارد. در رشته سازه هدف بیشتر تحلیل رفتارهای درونی و تحلیل اعضا و مدل نمودن سازه برای بارهای استاتیکی می‌باشد در حالیکه در رشته عمران-زلزله هدف آنالیز و بررسی نیروهای خارجی و دینامیکی وجانبی،بررسی نحوه عملکرد، راهکارهای مقابله و بررسی رفتار لرزه‌ای سازه می‌باشد.

این رشته نسبت به گرایشهای دیگر عمران در کشور ما نوپا بوده و در سالهای اخیر و خصوصاً بعد از زلزله‌های مهمی چون رودبار و بم آئین نامه‌هایی برای تخصیص ضرایب محاسباتی برای آن در نظر گرفته شده‌است که آخرین آئین نامه مورد استفاده در این بخش آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش سوم می‌باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

رشته مهندسی عمران در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود و لذا راه برای ادامه تحصیلات باز است.

در زمینه ی مهندسی عمران نقشه برداری ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های زیر در داخل کشور امکان پذیر است:
 • ژئودزی
 • GIS
 • فتو گرامتری
 • هیدروگرافی

فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی عمران گرایش عمران می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف زیر به تحصیل ادامه دهد:

+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:40 |
 
دومین ساختمات بزرگ دنیا
 
 
 
 
 
کاخ پارلماني بخارس کاخ پارلماني بخارست، کاخ پارلماني بخارست،  کاخ پارلماني بخارست، کاخ پارلماني بخارس
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:36 |

برجی با ارتفاع  بیشتر از  ۱  کیلوتر 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:34 |
عمران

مزایای ساختمان فلزی:

مقاومت زیاد: مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است ، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع ، ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، حائز اهمیت فراوان میباشد .

خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه میشود ، یکنواخت بودن خواص آن میتوان اطمینان کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تاثیر قرار نمی گیرد ، اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ضریب اطمینان کوچک مؤثر است که خود صرفه جو یی در مصرف مصالح را باعث میشود .

دوام : دوام فولاد بسیار خوب است ، ساختمانهای فلزی که در نگهداری آنها دقت گردد . برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود .

خواص ارتجاعی : خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا تنشهای بزرگی از قانون هوک بخوبی پیروی مینماید . مثلآ ممان اینرسی یک مقطع فولادی را میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود . حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد .

شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری ان است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید ،در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی ،عضو خود خبر داده و ازخرابی ناگهانی وخطرات ان جلوگیری میکند.

پیوستگی مصالح : قطعات فلزی با توجه به مواد متشکله آن پیوسته و همگن می باشد و ولی در قطعات بتنی صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی سلاح میلگرد وارد میگردد ، ترکهائی که در پوشش بتن پدید می آید ، قابل کنترل نبوده و احتمالا" ساختمان در پس لرزه یا زلزله بعدی ضعف بیشتر داشته و تخریب شود .

مقاومت متعادل مصالح،مقاومت : مصالح فلزی در کشش و فشار یکسان و در برش نیز خوب و نزدیک به کشش و فشار است .در تغییر وضع بارها، نیروی وارده فشاری ، کششی قابل تعویض بوده و همچنین مقاطعی که در بار گذاری عادی تنش برشی در انها کوچک است ، در بارهای پیش بینی شده ،تحت اثر پیچش و در نتیجه برش ناشی از ان قرار میگیرند. در ساختمانهای بتنی مسلح مقاومت بتن در فشار خوب ، ولی در کشش و یا برش کم است. پس در صورتی که مناطقی احتمالا تحت نیروی کششی قرار گرفته و مسلح نشده باشد تولید ترک و خرابی مینماید.

انفجار : در ساختمانهای بارهای وارده توسط اسکلت ساختمان تحمل شده ، از قطعات پرکننده مانند تیغه ها و دیواره ها استفاده نمی شود . نیروی تخریبی انفجار سطوح حائل را از اسکلت جدا می کند و انرژی مخرب آشکار میشود ، ولی ساختمان کلا" ویران نخواهد گردید . در ساختمانهایی بتن مسلح خرابی دیوارها باعث ویرانی ساختمان خواهد شد .

تقویت پذیری و امکان مقاوم سازی : اعضاء ضعیف ساختمان فلزی را در اثر محاسبات اشتباه ، تغییر مقررات و ضوابط ، اجراء و .... میتوان با جوش یا پرچ یا پیچ کردن قطعات جدید ، تقویت نمود و یا قسمت یا دهانه هائی اضافه کرد .

شرایط آسان ساخت و نصب : تهیه قطعات فلزی در کارخانجات و نصب آن در موقعیت ، شرایط جوی متفاوت با تمهيدات لازم قابل اجراء است .

سرعت نصب : سرعت نصب قطعات فلزی نسبت به اجراء قطعات بتنی مدت زمان کمتری می طلبد .

پرت مصالح : با توجه به تهیه قطعات از کارخانجات ، پرت مصالح نسبت به تهیه و بکارگیری بتن کمتر است .

وزن کم : ‌میانگین وزن ساختمان فولادی را می توان بین 245 تا 390 کیلوگرم بر مترمربع و یا بین 80 تا 128 کیلوگرم بر مترمکعب تخمین زد ، درحالی که در ساختمانهای بتن مسلح این ارقام به ترتیب بین 480 تا 780 کیلوگرم برمترمربع یا 160 تا 250 کیلوگرم برمترمکعب می باشد .

اشغال فضا :‌ در دو ساختمان مساوی از نظر ارتفاع و ابعاد ، ستون و تیرهای ساختمانهای فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمانهای بتنی میباشد ، سطح اشغال یا فضا مرده در ساختمانهای بتنی بیشتر ایجاد میشود .

ضریب نیروی لرزه ای : حرکت زمین در اثر زلزله موجب اعمال نیروهای درونی در اجزاء ساختمان میشود ، بعبارت دیگر ساختمان برروی زمینی که بصورت تصادفی و غیر همگن در حال ارتعاش است ، بایستی ایستایی داشته و ارتعاش زمین را تحمل کند . در قابهای بتن مسلح که وزن بیشتر دارد ، ضریب نیروی لرزه ای بیشتر از قابهای فلزی است . تجربه نشان میدهد که خسارت وارده برساختمانهای کوتاه و صلب که در زمینهای محکم ساخته شده اند ، زیاد است . درحالیکه در ساختمانهای بلند و انعطاف پذیر ، آنهائی که در زمینهائی نرم ساخته شده اند ، صدمات بیشتری از زلزله دیده اند . بعبارت دیگر در زمینهای نرم که پریود ارتعاش زمین نسبتا" بزرگ است ، ساختمان های کوتاه نتایج بهتری داده اند و برعکس در زمینهای سفت با پریود کوچک ، ساختمان بلند احتمال خرابی کمتر دارند.

عکس العمل ساختمانها در مقابل حرکت زلزله بستگی به مشخصات خود ساختمان از نظر صلبیت و یا انعطاف پذیری آن دارد و مهمترین مشخصه ساختمان در رفتار آن در مقابل زلزله ، پریود طبیعی ارتعاش ساختمان است.

معایب ساختمانهای فلزی:

ضعف در دمای زیاد : مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دکای اسکلت فلزی از 500 تا 600 درجه سانتی گراد برسد ، تعادل ساختمان به خطر می افتد .

خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته میشود و مخارج نگهداری و محافظت زیاد است .

تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه قطعات فلزی زیاد و ابعاد مصرفی معمولا" کوچک است ، تمایل به کمانش در این قطعات یک نقطه ضعف بحساب می رسد .

جوش نامناسب : در ساختمانهای فلزی اتصال قطعات به همدیگر با جوش ، پرچ ، پیچ صورت میگیرد . استفاده از پیچ و مهره وتهیه ، ساخت قطعات در کارخانجات اقتصادی ترین ، فنی ترین کار می باشد که در کشور ما برای ساختمانهای متداول چنین امکاناتی مهیا نیست . اتصال با جوش بعلت عدم مهارت جوشکاران ، استفاده از ماشین آلات قدیمی ، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر ، گران بودن هزینه آزمایش جوش و .... بزرگترين ضعف میباشد.

تجربه ثابت کرده است که سوله های ساخته شده در کارخانجات درصورت رعایت مشخصات فنی و استاندارد ، این عیب را نداشته و دارای مقاومت سازه ای بهتر در برابر بارهای وارده و نیروی زلزله است.

منابع:

1- بتن و بتن فولادی ، دکتر شمس الدین مجابی

2- رفتار و طرح لرزه ای ساختمانهای بتن مسلح و فلزی ، عباس تسنیمی

3- طرح و محاسبات ایستائی – آرگ مگردیچیان

4- آئین نامه 2800 و بتن ایران

5- سازه های فلزی ، شاپور طاحونی

معماران انگلیسی در حال طراحی نقشه بلندترین سازه جهان به ارتفاع بیش از یک کیلومتر هستند.

 

به گزارش سایت اینترنتی «نیوساینتیست»، ارتفاع این برج هزار و یک متری تقریبا دو برابر از بلندای مرتفع‌ترین سازه فعلی جهان، یعنی برج ۵۰۸ متری " تایپه ۱۰۱ " در تایوان، بیشتر خواهد بود.

 

پیش از این تصور می‌شد سازه موسوم به «برج دوبی» که با ارتفاعی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر در کشور دوبی در حال احداث است، مرتفع‌ترین برج جهان خواهد بود اما با انتشار خبر طراحی برج هزار و یک متری جدید، مرتفع‌ترین سازه جهان به کشور کویت اختصاص خواهد یافت.

 

به گفته مسئولان شرکت عمرانی «اریک کوهن» که هم‌اکنون در حال مذاکره با دولت کویت برای ساخت این سازه جدید است، برج مذکور امکان اسکان ۷هزار نفر را فراهم کرده و هزینه ساخت آن در حدود ۸۴ میلیارد پوند و مدت ساخت آن در حدود ۲۵ سال تخمین زده شده‌است.

 

کارشناسان سازه جهان عقیده دارند طراحان برجی با این ارتفاع با مشکلاتی عدیده، از جمله احداث آسانسورهای کارآمد با ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین کنترل حرکات طبقات بالایی در برابر وزش باد، مواجه خواهند بود.

 

مکان احداث برج یک کیلومتری جدید، شهر «مدینه الحریر» در کشور کویت اعلام شده‌است

 

 

برج تایپه 101 باعث ایجاد زلزله می شود !

 

به گزارش ایسنا، زمین‌شناسان تایوان معتقدند که از سال 1997 با ساخته شدن آسمانخراش 508 متری (1667 فوت) در «تایپه» - مرکز تایوان - زمین‌لرزه‌هایی با بزرگی 0/2 تا 5/2 در مقیاس ریشتر اندازه‌گیری شده است.

به علاوه دو زمین‌لرزه 2/3 و 8/3 ریشتری هم دقیقاً در زیر برج «تایپه 101» در اکتبر 2004 و مارس 2005 رخ داد. این در حالی است که با این که زمین‌لرزه‌ها گاهی در تایوان رخ می‌داده‌اند اما خود تایپه کمترین سابقه تاریخی را از لحاظ لرزش‌های زمین داشته است.

 

Lin Cheng-horng زمین‌شناس موسسه Academia Sinica تایوان می‌گوید: ”«تایپه 101» 700 هزار تن وزن دارد که این وزن تنش عمودی 7ر4 بار به زیر ساخت ساختمان اعمال می‌کند، که این تنش به دلیل وجود سنگ‌های رسوبی نرم در زیر شهر تاپیه ممکن است به پوسته سطحی زمین منتقل شود.“

 

این که زمین لرزه‌ها با فعالیت‌های انسانی تحریک می‌شوند در نمونه‌هایی همچون سدهای آب در کشورهای ژاپن، آمریکا و کانادا به اثبات رسیده است ‌اما این که این ساختمان مستقیما مسوول افزایش فعالیت‌های زمین در تایپه باشد، هنوز قطعیت نیافته است.

 

گفتنی است 101 تایپه یک آسمان خراش 7ر1 میلیارد دلاری است که برای کاربری‌های تجاری و اداری در تاپیه ساخته شده و گفته می‌شود که در برابر زمین‌لرزه‌هایی با بزرگی بالای 7 مقاوم است.

 

آسمان خراش دوار دبی از خورشید نیرو می گیرد
پروژه ساخت بلندترین برج دوار دبی که از نیروی خورشید انرژی می گیرد، همچنان عنوان برتر طرح های سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، برج اقامتی "تایم" به ارزش 400 میلیون درهم 360 درجه می چرخد و مکانیزم چرخش آن انرژی مورد نیاز خود را از ذخایر خورشیدی تامین می کند. این برج به 4 پنت هاس دوار و یک ویلای دوار مجهز است.

این آسمان خراش 30 طبقه ای متشکل از 200 آپارتمان یک و دو خوابه و دوبلکس ها و پنت هاس هایی است که دائما نمای یکی از جالب ترین افق های مرئی کره خاکیمان را تغییر می دهد.

شرکت سازنده این برج اعلام کرد: قصد دارد 23 برج دوار مشابه با این برج را در سراسر جهان بسازد. این بنای 80 هزار تنی هفته ای یکبار به دقت می چرخد.

برج مذکور توسط معماران انگلیسی شرکت "گلن هاولز" و طراحان "پالمر و ترنر" این شبه جزیره طراحی شده است.

یک سالن مخصوص ورزش و ژیمناستیک با تجهیزات مدرن، بهترین بلوار جهان مخصوص پیاده روی و آسانسورهای پیشرفته از جمله برخی امکاناتی است که برای این برج در نظر گرفته شده است. 

برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی از بلندترین برج‌های جهان به شمار می‌آیند که در ساخت آنها سبک خاصی از معماری به کار گرفته شده است. این برج‌ها در واقع به دلیل تلفیق معماری مدرن سنتی منحصر به فرد بوده و نماد کشور مالزی هستند.

نمایی از برج‌های دوقلوی پترناس
شاید این مساله خیلی رایج نباشد که یک بنا، نماد یا سمبل یک کشور یا ملت محسوب شود، اما بناهایی همچون برج ایفل در فرانسه، ساختمان ایمپایراستیت در ایالات متحده و برج‌های پترناس در مالزی این گونه هستند.

برج‌های دوقلوی مالزی همزمان با شکوفایی اقتصادی قاره آسیا در مالزی واقع در کرانه اقیانوس آرام ساخته شدند. شرکت ملی نفت مالزی برای توسعه عملیات اجرایی خود نیاز به مقری جدید داشت که این امر در نهایت منجر به ساخت این برج‌ها شد.

به خاطر سبک خاص و جالب توجهی که در معماری این برج‌ها به کار رفته است، تصاویر آنها در فیلم‌ها، تلویزیون‌ها، کتاب‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته است. این برج‌ها به دلیل شیشه‌ای بودن دیواره‌شان ظاهری پرزرق و برق دارند، اما در عین حال از ستون‌هایی کنگره‌دار تشکیل شده‌اند که به آنها جلوه‌ای زیبا و ملموس می‌دهند. برج‌های دوقلوی پترناس با یک پل هوایی که در طبقه 42 نصب شده است به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

این پل 192فوت طول و از سطح زمین 558 فوت ارتفاع دارد و دو پایه موقعیت آن را ثابت حفظ می‌کند.فضایی که برج‌های پترناس اشغال می‌کنند به شکل یک ستاره 8 گوشه با برجستگی‌های دایره مانند است که در آسیا و اسلام متداول است و در واقع سمبل صلح و رستگاری محسوب می‌شود. برای ساختمانی با این ویژگی‌های خاص چگونگی رفت و آمد مردم در اطراف آن مساله‌ای است که توسط طراحان این برج‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

از ورودی اصلی این برج‌ها، افرای که قصد دارند به طبقات زوج بروند می‌توانند سوار آسانسور شوند، کسانی هم که قصد رفتن به طبقات فرد را دارند می‌توانند با پله برقی یک طبقه بالا رفته تا سوار سری دوم همان آسانسورها شوند. به این ترتیب یک مجموعه آسانسور به دو طبقه همزمان می‌تواند سرویس دهد.


هر یک از این برج‌های 88 طبقه، فضایی معادل 218 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده‌اند که در فاصله سال‌های 1992 تا 1998 ساخته شده‌اند. طراحان این برج‌ها «سزار پلی» و شرکایش بودند که پروژه ساخت این دو برج دوقلوی منحصر به فرد را در مرکز کوالالامپور پایتخت مالزی به مرحله اجرا درآوردند.

ساخت این برج‌ها هزار و 600 میلیارد دلار هزینه در برداشته است. این دو برج با 32 هزار پنجره و 1483 فوت (452 متر) ارتفاع بلندترین بناهای دنیا به شمار می‌روند که البته در این مورد اختلافاتی وجود دارد. اگر بر بالای بالاترین طبقه برج سیرز (Sears) در شیکاگو بایستیم 200 فوت بالاتر از آخرین طبقه برج‌های پترناس خواهیم بود.

بلندترین طبقه برج‌های پترناس 1242 فوت از سطح زمین ارتفاع دارد و بقیه بنا یک اثر معماری مخروطی شکل است. در حالی که ارتفاع بلندترین طبقه برج سیرز از سطح زمین 1450 فوت است، اما بالای این برج تنها آنتنی که ارتفاع برج را به 1730 فوت می‌رساند، قرار گرفته است. برخی معتقدند که برج‌های پترناس چون در انتها به یک مخروط و نه یک آنتن ختم می‌شوند، بلنترین بناهای دنیا به شمار می‌آیند.

نمایی از برج‌های دوقلوی پترناسساختمان «امپایراستیت - Empire State Building» هزار و چهارصد و هفتاد و دو (1472) فوت ارتفاع دارد حتی با وجود آن که 222 فوت آن برای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم طول آنتن‌هایی را که بر فراز برج‌ها نصب می‌شوند جزو ارتفاع کلی بناها به حساب آوریم، برج مخابراتی CN تورنتو در کانادا هم در شمار بلندترین بناها باید محسوب شود. البته باید در نظر داشت که این برج بیشتر در وهله اول کاربرد مخابراتی دارد و بعد از نظر توریستی مورد توجه است. از طرفی برج تلویزیونی KTHI در بلنچارد واقع در شمال داکوتا با 063/2 فوت ارتفاع بلندترین بنای ساخت بشر بر روی کره زمین است.

طرح برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی به دلیل بهره‌گیری از بالاترین فن‌آوری‌های روز در ساخت آن و تلفیق سبک معماری نوین و سنتی (الهام گرفته از فرهنگ ملی این کشور) جایزه دریافت کرده است.

در اجرای این طرح ابتکارات بسیاری انجام گرفته است. حتی در چگونگی کاربرد مصالح آن نیز مسایل خاصی رعایت شده است. طرح هندسی این بناها علاوه بر زیبایی، حداکثر فضای موجود را مورد استفاده قرار داده است و از بیشترین میزان در معرض نور قرار داشتن برخوردار است. این بنا در واقع نماد و معرف پیچیدگی‌های جامعه امروزی مالزی و نشات گرفته از فرهنگ غنی این ملت است. نمایی از برج‌های دوقلوی پترناس

 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 19:32 |
با 300متر ارتفاع و 800میلیون یورو هزینه
جانشین ایفل در پاریس ساخته می شود

 برج ایفل نزدیک به دو قرن است که ساخته شده و در این مدت که از ساخت این سازه زیبا می گذرد، همه دنیا پاریس و فرانسه را به این برج می شناسند و در واقع شناسنامه کشور فرانسه است، اما قرار است به زودی سازه ای جدید جای برج ایفل را به عنوان نماد پاریس بگیرد.
پاریس به تازگی اعلام کرده که بلندترین ساختمان این شهر که البته از نظر ارتفاع بعد از ایفل قرار می گیرد، قرار است به زودی ساخته شود. به همین منظور یک معمار آمریکایی هم انتخاب شده تا کار ساخت این ساختمان را به انجام برساند. این آسمان خراش موجی شکل در واقع قرار است نماد پاریس جدید در مسیری باشد که این شهر به سوی نوگرایی در حال پیمودن است. این ساختمان در شمال غرب شهر پاریس بنا خواهد شد. در رقابت بر سر اینکه کدام شرکت ساختمانی کار ساخت این سازه زیبا و عجیب را بسازند، شرکت تام مینز آمریکایی که در لس آنجلس مستقر است گوی سبقت را از دو رقیب اصلی یعنی نرمن فاستر انگلیسی و ژان نوول فرانسوی ربود و قرار است به زودی کار خود را در شمال غرب پاریس آغاز کند.
بیش از 30 سال است که در پاریس قانون منع ساخت ساختمان های بلندمرتبه اجرا می شود. مسوولان شهری و مسکن پاریس به شدت بر این قانون پافشاری می کنند و با سخت گیری بسیار در تمام این سه دهه آن را اجرا می کردند. البته در این میان استثناهایی هم وجود داشت. مثلا ساختمان تور منت پارنس که به ارتفاع 180 متر در جنوب غرب پایتخت ساخته شد. با این حال به غیر از چند مورد انگشت شمار، ساختمان بلند دیگری در این شهر در سه دهه گذشته ساخته نشده است.
یک هیات انتخاب بین المللی متشکل از کارشناسان معماری و سازه، بعد از چند ماه بررسی پیشنهادات ارائه شده به هیات از سوی شرکت های داخلی و بین المللی برای ساخت این سازه جدید و بلند شهر پاریس، برنده را هفته گذشته اعلام کردند. این رقابت را گروه املاک unibail فرانسه و البته با همراهی دولت برگزار کرده است. این گروه املاک کار توسعه منطقه شمال غربی پاریس را به عنوان یک منطقه تجاری به عهده دارد. این ساختمان هم قرار است به عنوان بخشی از این برنامه توسعه در همین منطقه ساخته شود.
شهرداری پاریس ابتدا به شدت با این طرح مخالف بود و ساختن یک آسمان خراش در این منطقه را غیرضروری می دانست، اما طرفدار توسعه شهری سرانجام در این کشمکش پیروز شدند. این ساختمان جدید که لایت هاوس light house نام دارد با 300 متر ارتفاع به برج 324 متری ایفل نزدیک خواهد شد. قرار است کار ساخت این آسمان خراش تا سال 2012 به پایان برسد. هزینه ساخت این ساختمان بلند 800میلیون یورو ( 5/1 میلیارد دلار ) برآورد شده است. این سازه در حقیقت دو بخش دارد که در کنار هم و به صورت چسبیده به هم ساختار آن را تشکیل می دهند. پایه این ساختمان یک سازه مستطیل شکل است. در این ساختمان توربین های بادی به کار رفته که قرار است انرژی این ساختمان را تامین کند.
تام مینز آمریکایی که به همراه شرکت ساختمانی اش برنده رقابت برای ساخت این ساختمان شده است، سال گذشته جایزه برتر معماری جهان را به خود اختصاص داد. او بعد از انتخاب شدن برای ساخت این ساختمان به خبرنگاران گفت که کار سختی پیش رو دارد چون قرار است یک غول ساختمانی و نماد یک شهر را بسازد. او این ساختمان را الگوی یک ساختمان بلندمرتبه سبز ( با کمترین مصرف انرژی و بدون آسیب رساندن به محیط زیست) خواند . او در توضیح چگونگی مصرف انرژی در این ساختمان گفت: این ساختمان به گونه ای طراحی و ساخته می شود که گرما و سرمای لازم را خودش تولید کند و با پوسته دوگانه و دولایه فلز و شیشه نوعی مکانیزم جدید خنک کنندگی برای ماه های گرم سال داشته باشد. این معمار جهانی در گذشته ساختمان هایی را در مرکز لس آنجلس، تایپه و همچنین سئول ساخته است. پاریس اکنون علاوه بر برج ایفل با 324 متر ارتفاع یک ساختمان بلند دیگر هم دارد که 180 متر ارتفاع دارد. با تمام شدن کار ساخت ساختمان جدید، تعداد سازه های بلند شهر پاریس به سه ساختمان می رسد.
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:41 |

برج های دوقلوی پتروناس (مالزی)

 

 

برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی از بلندترین برج‌های جهان به شمار می‌آیند که در ساخت آنها سبک خاصی از معماری به کار گرفته شده است. این برج‌ها در واقع به دلیل تلفیق معماری مدرن سنتی منحصر به فرد بوده و نماد کشور مالزی هستند.


شاید این مساله خیلی رایج نباشد که یک بنا، نماد یا سمبل یک کشور یا ملت محسوب شود، اما بناهایی همچون برج ایفل در فرانسه، ساختمان ایمپایراستیت در ایالات متحده و برج‌های پترناس در مالزی این گونه هستند.

برج‌های دوقلوی مالزی همزمان با شکوفایی اقتصادی قاره آسیا در مالزی واقع در کرانه اقیانوس آرام ساخته شدند. شرکت ملی نفت مالزی برای توسعه عملیات اجرایی خود نیاز به مقری جدید داشت که این امر در نهایت منجر به ساخت این برج‌ها شد.

به خاطر سبک خاص و جالب توجهی که در معماری این برج‌ها به کار رفته است، تصاویر آنها در فیلم‌ها، تلویزیون‌ها، کتاب‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته است. این برج‌ها به دلیل شیشه‌ای بودن دیواره‌شان ظاهری پرزرق و برق دارند، اما در عین حال از ستون‌هایی کنگره‌دار تشکیل شده‌اند که به آنها جلوه‌ای زیبا و ملموس می‌دهند. برج‌های دوقلوی پترناس با یک پل هوایی که در طبقه 42 نصب شده است به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

این پل 192فوت طول و از سطح زمین 558 فوت ارتفاع دارد و دو پایه موقعیت آن را ثابت حفظ می‌کند.فضایی که برج‌های پترناس اشغال می‌کنند به شکل یک ستاره 8 گوشه با برجستگی‌های دایره مانند است که در آسیا و اسلام متداول است و در واقع سمبل صلح و رستگاری محسوب می‌شود. برای ساختمانی با این ویژگی‌های خاص چگونگی رفت و آمد مردم در اطراف آن مساله‌ای است که توسط طراحان این برج‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

از ورودی اصلی این برج‌ها، افرای که قصد دارند به طبقات زوج بروند می‌توانند سوار آسانسور شوند، کسانی هم که قصد رفتن به طبقات فرد را دارند می‌توانند با پله برقی یک طبقه بالا رفته تا سوار سری دوم همان آسانسورها شوند. به این ترتیب یک مجموعه آسانسور به دو طبقه همزمان می‌تواند سرویس دهد.


هر یک از این برج‌های 88 طبقه، فضایی معادل 218 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده‌اند که در فاصله سال‌های 1992 تا 1998 ساخته شده‌اند. طراحان این برج‌ها «سزار پلی» و شرکایش بودند که پروژه ساخت این دو برج دوقلوی منحصر به فرد را در مرکز کوالالامپور پایتخت مالزی به مرحله اجرا درآوردند.

ساخت این برج‌ها  1600 میلیارد دلار هزینه در برداشته است. این دو برج با 32 هزار پنجره و 1483 فوت)452 متر) ارتفاع بلندترین بناهای دنیا به شمار می‌روند که البته در این مورد اختلافاتی وجود دارد. اگر بر بالای بالاترین طبقه برج سیرز (Sears) در شیکاگو بایستیم 200 فوت بالاتر از آخرین طبقه برج‌های پترناس خواهیم بود.

بلندترین طبقه برج‌های پترناس 1242 فوت از سطح زمین ارتفاع دارد و بقیه بنا یک اثر معماری مخروطی شکل است. در حالی که ارتفاع بلندترین طبقه برج سیرز از سطح زمین 1450 فوت است، اما بالای این برج تنها آنتنی که ارتفاع برج را به 1730 فوت می‌رساند، قرار گرفته است. برخی معتقدند که برج‌های پترناس چون در انتها به یک مخروط و نه یک آنتن ختم می‌شوند، بلنترین بناهای دنیا به شمار می‌آیند

برج بزرگ تایپه (تایوان)

بزرگترین برج مسکونی جهان در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد. تایپه 101نام برج 101 طبقه‌ای است که با 508 متر ارتفاع به‌عنوان بلندترین برج مسکونی در کتاب رکوردهای جهان "گینس" ثبت شده است                

    

سرعت بعضی از طوفان‌های این منطقه بیش از 250 کیلومتر در ساعت است و گاهی در این منطقه سالی 200 بار زلزله می‌‌آید.

تا پیش از آغاز سال 2005، برج‌های دو قلوی پتروناس در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی رکورد بلندترین ساختمان مسکونی جهان را داشتند، اما امروز «تایپه 101» 56 متر بلندتر از آنهاست و رکورد بلندترین را در اختیار دارد.

هزينه ساخت اين برج 1.5 ميليارد يورو و بيشتر آن صرف فن اورى ايمن سازی اين برج شده است .

پس از حادثه تروريستى 11سپتامبر و ويرانى برج هاى دوقلو مركز تجارت جهانى نيويورك ،سازندگان اين برج همه سيستم هاى ايمنى ساختمان را بار ديگر مورد بازنگرى قرار دادند .

حادثه 11 سپتامبر به معماران و مهندسان ثابت كرد كه حادثه اى مثل اتش سوزی در یک آسمانخراش ميتواند حتی از زلزله يا توفان هم خطرناك تر باشد ، به همين دليل اسکلت فولادي برج را با نوعي ماده ضد حریق پوشاندند .

راز مقاومت این برج در کره فولادی است به وزن 730 تن که در بین طبقه 87 تا 92 تایپه 101 به 16 بازوی فولادی آویخته شده است. این پاندول غول پیکر تعادل ساختمان را در برابر زلزله‌های بسیار شدید و توفان‌های مهیب که در این منطقه امری عادی و همیشگی است، حفظ می‌‌کند.

داستان ساخت اين برج مربوط به شش سال پیش است . " چن شوى بيان " رئيس جمهور فعلي تايوان و شهردار آن زمان تايپه قصد داشت تا در تايپه ، پايتخت تايوان ، یک بناى يادبود بسازد.

 

طرح اوليه مربوط به سه ساختمان بلند بود ، اما شهردار تايپه مي خواست یک بناي منحصر به فرد و بي همتا براى شهر و كشورش بسازد ، بنايى كه بتواند ركورد بشکند و در كتاب گينس ثبت شود. او و همکارانش پس از بررسي طرح هاي مختلف ، اين آسمانخراش 101 طبقه را كه براساس شاخه گياه بامبو طراحی شده است ،انتخاب كردند. جالب است بدانيد براى طراحی داخلي اين ساختمان از راهنمایی و ديدگاه های استادان " فنگ شويى " كه روش باستانى فرهنگ شرق در طراحی و چیدمان بناهاست استفاده شده است . هدف فنگ شويى ايجاد حس هماهنگي در فضاى ساختمان است .

شهر ممنوعه و ديوار چين براساس اصول فنگ شويى ساخته شده است . در تايپه 101 ، پنجره ها ، چارچوب درها ، جهت اتاق ها و ... نيز براساس اصول فنگ شويى تنظيم شده است .

یك گروه ژاپنی سیستم‌های ساختمان‌سازی و آسانسور، سریع‌ترین آسانسور دنیا را در ساختمان 101 تایپه مركز تایوان كه با 508 متر ارتفاع ، بلند‌ترین ساختمان جهان شمرده می‌شود، نصب كرده است.

دو دستگاه از این آسانسور كه در ساختمان اداری 101 طبقه تایپه نصب شده است می‌تواند با سرعتی حدود یك هزار و 10 متر در دقیقه یعنی 6/60 كیلومتر در ساعت صعود كند. این آسانسور كه به‌عنوان پرسرعت‌ترین بالابر جهان دركتاب ركوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده است، گنجایش 24 نفر و یا ظرفیت حمل یك ‌هزار و 600 كیلوگرم را دارا است.

 

 

آیا تایپه 101 واقعا بلندترین سازه جهان است ؟

بسیاری معتقدند عناصری همچون تیر پرچم ، آنتن و منارهای مخروطی كه از ملحقات تعداد زیادی از ساختمان‌های بلند هستند، نباید در اندازهگیری ارتفاع ساختمان به حساب آورده شوند. همچنین از نظر فنی، برج‌های مشاهده و برج‌های مخابراتی بایستی به عنوان سازه در نظر گرفته شوند و نه ساختمان، چون این نوع برج‌ها قابل سكونت نبوده و فاقد فضای مسكونی یا اداری هستند.

با این اوصاف، به نظر میرسد برج تایپه 101 (Taipei 101 Tower) در تایوان، با ارتفاعی بالغ بر 508 متر، بلندترین ساختمان حال حاضر جهان باشد.

اما بایستی توجه داشت كه منار مخروطی بزرگ آن (با ارتفاع 60 فوت) باعث این افزایش ارتفاع شده است. پیش از ساخت برج تایپه 101، برج‌های دوقلوی پتروناس (Petronas Twin Towers) در كوالالامپور مالزی ، بلندترین ساختمانهای جهان به شمار می‌رفتند. همانند برج تایپه 101 ، بخش قابل توجهی از ارتفاع برج‌های دوقلوی پتروناس نیز به مناره‌های مخروطی‌شان مربوط است ، نه به فضای قابل استفاده آنها.

اگر در محاسبه ارتفاع ساختمان، تنها فضای قابل سكونت مد نظر قرار گیرد و از سطح پیادهرو ورودی اصلی تا رأس سازهای ساختمان (بدون احتساب تیرهای پرچم و مناره‌ها) اندازه‌گیری شود، در این صورت برج سیرز (Sears Tower) شیكاگو، با ارتفاع 442 متر ، كه در سال 1974 ساخته شده است ، هنوز نیز عنوان بلندترین ساختمان جهان را برای خود حفظ خواهد كرد.

اما اگر در اندازه‌گیری ارتفاع ساختمان‌ ، مناره‌ها ، تیرهای پرچم و آنتن‌ها نیز به حساب آورده شوند ، در این صورت رده‌ بندی بلندترین ساختمانهای جهان ، بایستی تمام سازههای ساخت بشر را ـ چه فضای قابل سكونت داشته باشند و چه نداشته نباشند ـ در بر بگیرد. با این فرض ، برج CN در كانادا ، برج مخابراتی و جاذبه گردشگری تورنتو با ارتفاعی بالغ بر 33/553 متر ، بلندترین ساختمان حال حاضر جهان خواهد بود.

نكته جالب توجه اینجاست كه هیچ یك از این ساختمان‌ها ، بدون توجه به اینكه بر اساس چه معیاری عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داشته باشند ، این عنوان و جایگاه‌ را برای مدت طولانی در اختیار نخواهند داشت. با توجه به رقابت شدیدی كه در حال حاضر میان كشورهای مختلف برای برافراشتن ساختمان‌های هر چه بلندتر وجود دارد ، حتی ساختمان‌های بلندتری كه هم اینك در مرحله طراحی و بر روی كاغذ هستند ، نیز نبایستی از حفظ درازمدت جایگاه‌شان در آینده مطمئن باشند .

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:40 |
مقایسه برج میلاد با دیگر برجهای مخابراتی
 
 
 
مشخصات فنی برج میلاد

 

 

فناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند كه برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، از طرفی برای انجام یك طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و مهندسی در زمینه های مختلف در كشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم كرد كه همه بتوانند در كنار هم و با برنامه ریزی كار كنند . وقتی كشوری فناوری موشكی دارد یعنی كه مهندسی های مكانیك ، هواو فضا ، شیمی ، متالوژی ، كامپیوتر وبرق ومخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینكه میتوانداین فناوری هارا در كنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید كند .

 

برج هم چنین چیزی است . برای ساختن یك برج ، باید توان مهندسی عمران و سازه ، مهندسی معماری ،‌ مهندسی مكانیك ، برق ، مخابرات و همچنین قدرت تولید و كنترل ساخت قطعات ، تاسیسات و …وجود داشته باشد و البته شرایطی كه این فناوری ها بتواند كنار هم كاركنند .
ایده ساختن یك برج مخابراتی ـ تلویزیونی در تهران حدود 8 سال پیش مطرح شد . سپس مطالعات دقیق برای برسی امكان و چگونگی ساخت آن انجام شد تاینكه طرح در سال 75 رسماً شروع به كار كرد طرح به طور كلی تشكیل شده است از برج و ساختمان راس آن ، مركز جشنواره ها و همایش های بین الملل، مجموعه تجارت جهانی ، هتل پنج شتاره و پارك ای تی
.
در ادامه مقاله به تحلیل و برسی هریك از قسمتهای ذكرشده طرح پرداخته خواهد شد :

  

 برج و ساختمان راس آن :
این برج چند منظوره با هدف ساختن سازه ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهرتهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است
.
برج میلاد تشكیل شده از ستون اصلی سازه و راس . ستون اصلی یك سازه بتونی با مقطع هشت ظلعی است كه حدود 80 هزار تن وزن دارد و ارتفاع آن به 315 متر میرسد این بدنه كه اصطلاحاً شفت نامیده می شود به جدید ترین روش ساخت یعنی قالب لغزان ساخته شده است . عملیات ساخت بدنه دی ماه 77 شروع شد و دی ماه چهار سال بعد به پایان رسید . سازه راس برج میلاد مرتفع ترین ساختمان 12 طبقه دنیاست . با اینكه فقط سه برج بلند تر از برج میلاد در دنیا وجود دارد ،‌در هیچ كدام چنین عمارتی در ارتفاع تعبیه نشده است . ساخت یك سازه به بلندی 68 متر با اجزای لوله ای شكل از نظر سازه یك كار پیچیده و دشواراست حالا به آن اضافه كنید كه این سازه عظیم باید در ارتفاع 300 متری از سطح زمین نصب شود، یعنی جایی كه سرعت باد سرسام آور است و البته باید كاملاً‌ایمن باشد آ نقدر كه مردم بتوانند به راحتی از امكانات آن استفاده كنند.

 دقت كار فنی در ساختمان برج به قدری است كه همه قطعات برای خودشان شناسنامه ای دارند كه تمامی مشخصات قطعه شامل اینكه ماده اولیه قطعه چه بوده ، از كجا تهیه شده ، قطعه كجا تولید شده و چه كسی مسؤل كنترل و بازرسی آن بوده است . برای كارهایی مثل جوش دادن قطعات هم این فرایند طراحی شده است ، به طوری كه معلوم است یك جوش كی انجام شده چه كسی جوشكار آن بوده و چه كسانی كنترل و تایید كر ده اند .
برج مخابراتی ـ تلویزیونی میلاد همچنین نماد اقتدار و عزم ملی ملت مسلمان ایران و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تاسیس موزه انقلاب اسلامی نیز عاملی است كه می‌تواند برای اشاعه فرهنگ ملی تأثیر به سزایی داشته باشد وجود این بخش در كنار سایر اجزا مجموعه قداست و ویـژگی جهت دهنده‌ای داشته باشد . هدف اصلی مركز ارتباطات بین المللی تهران ، فراهم سازی تسهیلات به منظور توسعه و ساماندهی ارتباطات و همكاری ‌های بین المللی در جهت شكوفایی اقتصاد كشور و آزاد سازی اقتصاد كشور از صادرات تك محصولی است . مجموعه مركز تجارت بین المللی ، مركز جشنواره ها و همایش‌ها و هتل به عنوان یك مجموعه كامل در كنار برج مخابراتی تهران از مزیت نسبی به وجود آمده ، بهره خواهند داشت. هر چند هر یك از فعالیت‌های مركز می‌توانند اهداف مستقلی را تعقیب كنند اما در مجموع این اهداف از سویی در راستای هدف اصلی و برای تحقق آن به كار گرفته می‌شوند به همین لحاظ ابتداء اهداف اصلی هر یك از فعالیت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و سپس سایر اهداف آن مورد توجه قرار می‌گیرد . كاركردهای عمده این برج به شرح زیر است.

 ایجاد و گسترش شبكه دسترسی بدون سیم به اطلاعات Wireless Access Network
زیرساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی دیجیتال
MVDS , DVB)
بهینه سازی پوشش رادیو تلویزیونی
FM,UHF,VHF)
گسترش و بهینه سازی پوشش شبكه های بی سیم و پی جو
.
ایجاد جاذبه گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی (رستوران گردان، سكوی دید ، گالری هنری ، گنبد آسمان ، موزه انقلاب اسلامی
)
برج میلاد با ارتفاع كل 435 متر چهارمین برج بلند مخابراتی - تلویزیونی دنیا است كه شامل ساختمان سرسرا (لابی) در پای برج با زیربنای 16000 مترمربع ، شافت بتنی به ارتفاع 315 متر ، سازه راس 12 طبقه با زیربنای بیش از 12000 مترمربع ـ كه یكی از بزرگ ترین سازه راس برج های مخابراتی ـ تلویزیونی دنیا است ـ و یك دكل فلزی 120 متری است . در سه طرف بدنه برج 6 آسانسور شیشه ای ، هر یك با ظرفیت 25 نفر قرار خواهند گرفت كه با سرعت متوسط 7 متر بر ثانیه ، بازدید كنندگان را به بالای برج منتقل خواهد كرد.

 هتل پنج ستاره بین المللی:
هتل پنج ستارة مركز چند منظوره ارتباطات بین المللی تهران برای پذیرایی بازرگانان و سیاحت كنندگان داخلی و خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است
.
ساخت چنین بنایی با دارا بودن زمینه‌های معماری كم نظیر ایران و بهره مندی از فن آوری موجود می‌‌تواند ضمن نشان دادن توان فنی، صنعتی معماری متخصصان داخلی گویای پیشرفت ملی در عرصه رفاهی نیز باشد . با توجه به كمبود هتل مجهز پنج ستاره در تهران كه در حال حاضر تعداد آنها فقط 4 عدد است افزایش چنین امكاناتی یك نیاز مبرم می‌باشد همچنین كشور برای برگزاری كنفرانس‌های ملی و بین المللی به هتل‌های مجهز نیاز دارد امروزه هتل‌ها فقط جایگاهی برای استراحت نیست و دارای كاربردهای فراوان دیگر است. هتل‌ها علاوه بر اطاق استراحت، رستوران، سالن‌ها و فضاهای ورزشی و تفریحی یكی از بزرگ‌ترین مراكز خرید شهر نیز محسوب می‌شوند تا ضمن جلب گردشگران و افزایش تقاضای خرید از فروشگاه‌های هتل ، تقاضای اقامت را نیز افزایش دهد .

 هتل چند منظوره مركز ارتباطات تهران دارای 18 طبقه ، 500 اتاق و 16 سوئیت است . علاوه بر آن تعدادی سالن جهت برگزاری همایش‌ها و كنفرانس‌های محدود، كافه و رستوان و مراكز تفریحی و ورزشی در آن در نظر گرفته شده است برای برخی از صرفه جوئی‌های اجتماعی تعیین بهاء بسیار دشوار است. به طور مثال نزدیكی مركز همایش‌ها با هتل باعث صرفه جویی در وقت و زمان برگزاركنندگان اجلاس‌های بین المللی می‌شود . همچنین ضریب امنیتی هیات‌های شركت كننده افزایش و هزینة اسكورت و محافظت از این هیات‌ها كاهش می‌یابد . ترافیك شهری با توجه به محدود بودن رفت و آمدها كاهش یافته به تبع آن آلودگی هوا و صدا به میزان قابل توجهی تقلیل داده می‌شود . میزان تصادفات و خسارت مالی ناشی از رفت و آمد به حداقل می‌رسد. محیط اطراف هتل مركز همایش رونق و در عوض از امكانات عمومی می‌توان برای احداث بزرگراه‌ها و سایر فعالیت‌های اجتماعی بهره جویی كرد .

 مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) :
مكان مجموعه یادمان با ویژگی خاص و منحصر به فرد ، پس از بررسی و مطالعه 17 نقطه مختلف شهر تهران، در تپه‏های كوی نصر برگزیده شد . محل این مجموعه موقعیتی بسیار استثنایی از حیث ارتفاع ، موقعیت و راه های دسترسی دارد . این مجموعه از چهار طرف به چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه های رسالت ، شیخ فضل الله نوری ، شهید همت و بزرگراه شهید چمران متصل است . همچنین پیش بینی یك خط اختصاصی از یكی از ایستگاه‏های مترو و تدارك امكانات حمل ونقل هوایی برای ارتباط سریع با فرودگاه پیش بینی شده است . در ادامه به معرفی تك تك اجزای این مجموعه و بررسی نقش هركدام می‌پردازیم و زیرساختهای پیش بینی شده برای این مجموعه را اجمالاً بررسی می‏كنیم .

   مركز جشنوار ه ‏ها و همایش های بین المللی:
ارتباطات رودررو با وجود پیشرفت گسترده وسایل ارتباطی هنوز نیز از مهمترین و موثرترین شیوه ‏های ارتباطات تجاری، علمی و فرهنگی است. نقش فناوری‏های جدید اثربخش‏تر كردن ارتباطات رودررو و كاهش ارتباطات غیر ضروری است نه حذف آن . به همین دلیل یك مجموعه جامع برای ایجاد ارتباطات تجاری و فرهنگی بایستی توجه ارتباطات زنده و گسترده رودررو را نیز مورد توجه قرار دهد . به این منظور و برای ایجاد فضائی برای تبادل آرا و افكار ، مركز جشنواره ها و همایش‌های بین المللی تهران به عنوان یكی از اركان مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) به منظور برگزاری همایش‌های ملی و بین المللی و در راستای هدف اصلی آن و برای رفع نیازهای كلان شهر تهران ـ كه سالهاست از كمبود یك محل مناسب برای همایش‌های بزرگ و در سطح بین المللی رنج می برد ـ ، ساخته خواهد شد. در حال حاضر در شهر تهران، ساختمان های مناسبی نظیر ساختمان اجلاس سران و سالن همایش های بین المللی صدا و سیما به منظور برگزاری اجلاس های رسمی و بین المللی به ویژه با كاركرد سیاسی ـ اجتماعی در كشور طـراحی و ساخته شده است كه پاسخگـوی نیازهای سطوح مختلف نیز می‏باشد . لیكن با توجه به نیاز روز افزون به فضاهای فرهنگی برای برگزاری جشنواره‏های موسیقی ، فیلم ، نمایشگاه‏های هنری و كنفرانس ها و همایش های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی ، امكانات موجود از نظر كارایی تكافوی نیاز را ننموده و از این بابت در كلان شهر تهران نارسائی های متعددی مشهود است .

 این مركز ، یك ساختمان مربع شكل به ابعاد حدود 80 متر و ارتفاع 42 متر می باشد و دارای زیربنای حدود 50000 متر مربع در 8 طبقه است . سالن اصـلی ویژه میهمانان مركز همایش ها و جشنواره ها با ظرفیت 1500 نفر یكی از بزرگ ترین سالن های موجود است . علاوه بر سالن ‏اصلی این مركز 8 سالن فرعی با ظرفیت 60 تا 200 نفر طراحی شده است . همچنین برای برگزاری همایش های بزرگ می ‏توان از سالن های كنفرانس هتل ، مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات نیز استفاده كرد . مطالعات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانگر آنست كه نیازهای پیش گفته در تاسیس یك مركز جشنواره نه تنها تا‏كنون مرتفـع نشده بلكه فاصله زیادی با استانداردهای بین المللی به لحاظ كیفی و كمی در زمینه این سالن ها وجود دارد ، ضمن آنكه كیفیت فنی و اكوستیك هیچ یك از سالن های شهر تهران در اندازه های بین المللی نیست و فضای مناسبی برای برپایی چنین مراسمی وجود ندارد.

 مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات :
ارتباطات و اطلاعات عنصر اصلی توفیق درفعالیت های تجـاری دنیای امروز است . به منظور توجه مؤثر به این مـهم و با هـدف دسـتیابی به مركزی برای برقراری ارتباطات بین المللی در همة اشكال آن ، مـركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) طراحی شد. تركیب اجزای مختلف این مجموعه به گونه ای است كه تمامی امكانات مورد نیاز برای ایجاد ارتباطات مهم تجاری، علمی و فرهنگی را ممكن می سازد. بازار رو به رشد فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نقش غیر قابل انكار آن در ایجاد تغییرات اساسی در نحوه كسب و كار بشر به وسیله تسریع فعالیت‌ها و ایجاد ارزش افزوده برای آنها ، باعث شده است تا كشورهایی كه برای خود در اینده دنیا به دنبال جایگاهی شایسته هستند توجه به این امر و حضور در بازار گسترده تجارت الكترونیك و تجارت‏های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع مربوطه را مدنظر قرار دهند. نگرش كشورهایی چون دوبی، مالزی، سنگاپور و هند و همچنین اختصاص قسمت اعظم بودجه های توسعه ای كشورهای صنعتی به صنایع مرتبط با فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات ، شاهدی بر این مدعاست . در همین جهت مجموعه مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات (پارك فن‌اوری اطلاعات) به‏منظور گسترش ، تسهیل و تشویق امر تجارت ، به ویژه تجارت الكترونیك و ایجاد فضایی برای ارتباطات و گسترش دانش فن‌آوری اطلاعات و ازتباطات ایجاد خواهد شد . اهم اهداف این مجموعه به قرار زیر است: ارتقا و بهبود موجودی تكنولوژیكی صنایع كشور ، به منظور بسط و توسعه قدرت رقابت آنها در بازارهای داخلی و به ویژه بین المللی با تأمین مكانی برای رشد صنایع كوچك و متوسط متكی بر فن آوری‌هایپیشرفته كاهش زمان مورد نیاز در فرایند تجاری كردن دستاوردهای پژوهشی ، به ویژه برای شركت ها و صنایع نوپا با ایجاد ارتباط بین صنایع ، موسسات دولتی , دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی آسان سازی همكاری و تشریك مساعی بخش های دولتی و خصوصی با محوریت یك نهاد عمومی همچون شهرداری . جذب بخش خصوصی داخلی و شركت های فن آوری اطلاعات ایرانی واقع در خارج از كشور به منظور صادرات خدمات فن آوری اطلاعات و در اختیارگرفتن آخرین دست آوردهای این صنعت تأكید بر فعالیت مشترك (خارجی ـ ایرانی) به منظور تسهیل فرایند انتقال تكنولوژی به صنایع كشور تأسیس مركزی برای تحقیقات و ایجاد فرصت های شغلی برای متخصصین عالی فن آوری اطلاعات و پیشگیری از فرار مغزه ایجاد هم افزایی Synergy از طریق برقراری ارتباط بین شركتهای مستقر در پارك و ظرفیت سازی به منظور تجاری ساختن فعالیت های داخلی تحقیقاتی برای ارائه در بازارهای جهانی زمینه‏های مختلف استفاده از فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات می توانند در این مجموعه مورد توجه قرار گیرند

 مطالعات میكروژئودزی و رفتارسنجی ژئوتكنیك برج میلاد:
این مطالعات از اواخر سال 1377 و هم زمان با شروع بتن‌ریزی بدنه برج ، آغاز و سیستم مربوط به آن طراحی شد و هدف آن ، بررسی حركت‌های احتمالی افقی و ارتفاعی محوطه پیرامون برج و بدنه بتنی آن می‌باشد
.
سیستم طراحی شده شامل شبكه سه بعدی خارج برج (9پیلار میكروژئودزی كه در محوطه اطراف برج مستقر شده) است. شبكه سه بعدی روی بدنه برج (20 نقطه نشانه در 5 تراز مختلف ارتفاعی برج) و شبكه ترازیابی (8 نقطه در محوطه اطراف و 7 نقطه پای بدنه برج) است. این نقاط به عنوان نقاط مبنا هستند و در مقاطع مختلف زمانی و براساس پیشرفت عملیات اجرایی برج ، مختصات آنها قرائت و با مراحل قبل مقایسه می‌شود. به این ترتیب ،كلیه حركت‌های افقی و ارتفاعی محوطه و بدنه برج به دست می‌اید. این حركت‌ها با مقادیر تئوری مقایسه می‌شوند و سپس تصمیمات لازم فنی و اجرایی گرفته می‌شود. لازم به ذكر است دستگاه‌هایی كه در این مشاهدات مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای دقت و حساسیت بسیار زیادی می‌باشد ، ضمن آن كه هر مشاهده چندین بار صورت می‌گیرد تا خطاها به حداقل برسد
.
تاكنون چهار مرحله مشاهدات میكروژئودزی انجام شده و گزارش‌های مربوط ارسال گردیده است. زمان این مراحل خردادماه 78 ، مهرماه 78 ، اسفندماه 80 و اردیبهشت ماه 82 بوده است. مقدار جابجایی های مسطحاتی و ارتفاعی بر اساس آخرین مشاهدات به شرح ذیل می باشد
:
شبكه‌ی سه بعدی خارج برج

حداكثر جابجایی مسطحاتی پیلارهای 9 گانه نسبت به اولین مرحله مشاهدات خرداد ماه 78 حدود 4 میلی متر و نسبت به مرحله قبلی مشاهدات ( اسفند 80 ) حدود 2 میلی متر است . ضمن آن كه هیچ كدام از پیلارها حركت ارتفاعی نداشته اند
.
شبكه‌ی سه بعدی روی بدنه‌ی برج

تراز 2/49 متر
:
نقاط نشانه در این تراز برج حركت مسطحاتی معادل حداكثر 7/4 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6/1 میلی متــر نسبت بــه اسفند ماه 80 داشته اند . مقــدار جابجایی عمودی ( نشست ) ایــن نقاط حدود 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 سه میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد
.
تراز 2/145 متر
:
نقاط این تراز حركت مسطحاتی معادل حداكثر 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 داشته اند و مقدار نشست این نقاط نیز حدود 51 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 3 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد
.
لازم به ذكر است حركت های مسطحاتی در این ترازها مطابق پیش بینی ها است . در تراز 2/145 هم قاعدتاً باید حركت های مسطحاتی بیش از ترازهای پائین تر باشد. علت آن هم می تواند مواردی از قبیل كاهش قطر بدنه اصلی ، خطای بیشتر قرائت ، تأثیر باد ، تابش یك طرفه آفتاب به بدنه برج و تغییرات حرارتی باشد . این موارد در ارتفاع های بالاتر تأثیر بیشتری دارد. در مورد نشست ها نیز با توجه به تغییر شكل الاستیك بدنه بتنی برج و تغییر شكل های ناشی از خزش بتن و همیــن طور نشست پی بــرج این مقادیر مطابق روابط تئــوری و قابل پیش بینی می باشد
.
شبكه‌ی تراز‌یابی

نقاط محوطه اطراف برج نسبت به مشاهدات تیرماه 78 تغییرات ارتفاعی را نشان نمی دهد و نسبت به اسفند ماه 80 نیز تورمی حداكثر معادل 2 میلی متر را نمایان می سازد كه به نظر می رسد عمده آن در حد خطاهای موجود باشد . نقاط پای بدنه برج نیز نسبت به تیر ماه 78 نشستی معادل 9 میلی متر داشته و نسبت به اسفند ماه 80 تغییری نداشته است . جابجایی این نقاط تقریباً معادل نشست پی برج می باشد كه كمتر از مقدار پیش بینی شده نشست پی برج می باشد
.
نتیجه : خوشبختانه تغییراتی كه در مجموعه برج و محوطه اطراف آن مشاهد شده در حد تغییرات قابل پیش بینی بوده و هیچ حركت نامتعادل و نگران كننده ای موجود نیست.

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:39 |
دبی از دیروز تا امروز
 
 
 
دبی از دیروز تا امروز!!!!
 
 

تصویری که در اول آمده است تصویری از برج العرب است که بلند ترین هتل ساخته شده روی یک جزیره ی مصنوعی است که در همین وب نیز مطلبی کامل از آن گذاشته ام.

 

Hydropolis ،اولين هتل زير آبي دنيا كه اجزاي آن در آلمان ساخته شده و در دبي مونتاژ گرديده ،طبق برنامه ريزي انجام شده تا اواخر سال 2006 قرار بود تكميل شودو عکس آن در بالا آمده است.

تصویر زیر مربوط به برج دبی است که ساخت آن در سال ۲۰۰۵ آغاز شده و انتظار می رود که تا سال ۲۰۰۸ به پایان رسد.

گفته می شود این برج بعد از اتمام پروژه ۴۰درصد بلند تر از بلندترین ساختمان فعلی جهان(Taipei 101 ) خواهد بود.

البرج : ساختمان مركزي اسكله دبي خواهد بود و پس از اتمام با برج دبي براي گرفتن لقب مرتفع ترين برج دنيا رقابت خواهد كرد.ارتفاع دقيق اين ساختمان اعلام نشده ،شايعه شده كه البرج پس از اتمام ساخت برج دبي و چند طبقه بلند تر از آن ساخته خواهد شد.

در زیر طرحی از این برج آمده است.

 

برج العالم يا برج دنيا که پس از اتمام ساخت در سال 2009 در رديف بلندترين برج هاي دنيا قرار خواهد گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dubailand : در حال حاضر بزرگترین پارك سرگرمی جهان Walt Disney world در اورلاندو است dubailand دو برابر مساحت این پارك را داراست و درسایتی به مساحت 3 بیلیون فوت مربع (107 مایل مربع ) و به ارزش 20 بیلیون دلار ساخته خواهد شد. این سایت شامل 45 مگا پروژه و 200 هزار پروژه كوچك خواهد بود .هم اكنون تفرجگاه والت دیسنی اولین مقصد توریستی دنیاست پس از تكمیل Dubailand این مقام را از آن خود خواهد كرد و انتظار می رود كه روزی 200000 بازدید كننده داشته باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شهر ورزش دبی : مجموعه عظیمی از زمین های ورزشی است كه در Dubailand جا گرفته اند.

 

Ocean Heights و برج پرنسس : این دو برج در ساحل دبی با بیش از 100 طبقه به عنوان بلند ترین برجهای مسكونی دنیا ساخته خواهند شد .

 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:38 |

نگاهی به تکنولوژی ساخت برج‌های پتروناس

 

Structure Technology of Petronas Towers

 

آسمان‌خراش‌‌ها با اینكه در اقصی‌نقاط جهان با شكوه و زیبایی خاصی

سربرافراشته‌‌اند، اما در عین حال با مخاطرات زیادی نیز روبه‌رو هستند. لیکن با

وجود احتمال روبه‌‌رو بودن با چنین خطراتی، معماران همچنان به طراحی ساختمان‌‌های

بلند و بلندتر ادامه می‌دهند و این کار به مسابقه‌‌ای برای تسخیر آسمان و كسب عنوان

بلندترین ساختمان جهان تبدیل شده است.

 

 

 

در نگاهی كلی به معماری معاصر جهان، می‌توان به نمونه‌های بی‌نظیری از

آسمان‌خراش‌‌ها دست یافت. این آسمان‌خراش‌‌های عظیم با هر انگیزه و در پاسخ به هر

نیازی که ساخته شده‌‌اند، متکی بر پیشرفت‌های تکنولوژی هستند. "برج‌های دوقلوی

پتروناس" (Petronas Towers) در کوالالامپور، یكی از شاخص‌ترین نمونه‌های

آسمان‌‌خراش‌‌ها در عصر حاضر به‌‌شمار می‌روند كه طی سال‌های 1992 تا 1998، در مركز

ناحیه اقتصادی شهر توسط معمار مشهور، "سزار پلی" (Cesar Pelli) طراحی و ساخته

شده‌اند. این برج‌ها كه به‌عنوان یك نشانه شهری، سمبل معماری معاصر مالزی نیز

به‌شمار می‌روند و از جمله طرح‌های شاخص در زمینه استفاده از تكنولوژی هستند، جایزه

معماری آقاخان را در سال 2004 نصیب خود نموده‌‌اند.

 

 

 

برج‌های پتروناس كه سازه‌‌های شگفت‌‌آور و عظیمی از شیشه و آهن هستند، با 88 طبقه و

مناره‌هایی به بلندی 30 متر، تجسمی عینی از رویاهای معمار، سزار پلی می‌باشند.

کاربرد 26 هزار تن آهن در اسکلت فلزی این برج‌ها، دو نمونه بی‌‌نظیر از بزرگ‌ترین

سازه‌های فلزی تاریخ را به نمایش گذاشته است. پی‌ریزی برج‌‌های پتروناس به صورت

گسترده، در مساحتی بیش از 5/1 هکتار و حجمی معادل 70 هزار تن بتن، كه 3 روز متوالی،

24 ساعته ادامه داشت، بزرگ‌‌ترین پی‌ریزی یکباره‌ای می‌باشد كه تا به آن تاريخ

انجام گرفته است. اما این پی عظیم، به تنهایی قادر به تامین مقاومت ساختمان در طول

یک زلزله عظیم نخواهد بود. ازاین‌رو در برج‌های دوقلوی پتروناس 14 دمپر (Damper)

نصب شده است. این وسیله که در خرپاهای مورب سازه فلزی نصب می‌‌گردد، لرزش ساختمان

را در طول زلزله کاهش می‌‌دهد و درست مانند یک کمک‌فنر اتومبیل عمل می‌کند. یک

آسمان‌خراش با دمپر می‌‌تواند 3 برابر یک آسمان‌‌خراش معمولی، انرژی تولید شده توسط

زلزله را جذب کند. هرچه زلزله طولانی‌تر باشد، دمپر می‌‌تواند موثرتر باشد و با هر

موج زلزله، انرژی بیشتری جذب کند.

 

 

 

 هنگام برخورد باد با یک برج، ساختمان مانند بادبان قایق عمل می‌‌کند. برای این‌که

ساختمان بتواند نیروی باد را تحمل کند، باید به قدری انعطاف‌‌پذیر باشد که بتواند

مقداری از نیروی باد را جذب کند و در عین حال به اندازه کافی مستحکم باشد تا آسیبی

نبیند. برج‌‌های دوقلو با ارتفاع تقریبی 460 متر، بگونه‌ای طراحی شده‌اند که

بتوانند بادهای ویران‌کننده‌ای را که در فصل تایفون می‌وزند، تحمل کنند. این

تندبادها که به سرعتی بالای 140 کیلومتر در ساعت نیز می‌‌رسند، طراحی هرنوع

آسمان‌‌خراشی را در این منطقه با مشكلات متعدد مواجه می‌‌كند. سزار پلی دارای

دیدگاهی بود كه به رفع این مشكل كمك می‌‌كرد: "ما پیشنهاد كرده‌ایم بین دو برج (در

طبقات 41 و 42) یك پل ارتباطی باشد، این پل با تكیه‌گاه‌های خود، دروازه‌ای به سوی

آسمان می‌‌سازد." اما دیدگاه معماری پلی با شرایط فیزیکی برج‌ها مغایرت پیدا کرد؛

زیرا می‌بایست خود را با حركت‌‌های مختلف هر كدام از دو برج مطابقت دهد كه در این

حالت انعطاف‌‌پذیری مستقل هر برج، به علت اتصال به یك پل مشترك، عملا غیرممكن

می‌گردد. خطر واقعی زمانی است که بادهای چرخان همزمان از زوایای مختلف به برج‌های

دوقلو برخورد کنند و برج‌ها در جهات مختلف خم شوند، در این هنگام، این پل 900 تنی

جدا خواهد شد و از ارتفاع 182 متری به پیاده‌رو شلوغ پایین سقوط خواهد کرد. برای حل

این مشکل خاص طراحی، مهندسین وسیله‌‌ای را از فن‌آوری زلزله قرض گرفتند، "دمپر". در

حقیقت دوپایه استوانه‌‌ای پل كه 35 متر طول و هرکدام 60 تن وزن دارند، دمپرهای

عظیمی هستند که در هنگام خم شدن و تکان خوردن هر ساختمان کشیده شده و به جای خود

باز می‌گردند. برای پیشگیری از شکسته شدن پل، هنگام خم شدن برج‌ها در جهات مختلف،

پایه‌های تکیه‌گاه، به جای اتصال مستقیم به پل و برج‌ها، به صفحه‌هایی گردان وصل

می‌شوند که می‌توانند حداقل 45 درجه در هر جهت بچرخند. به این ترتیب پایه‌‌های

دمپر، چرخش و پیچش را جذب می‌‌کنند، در حالی‌که سیستم تکیه‌‌گاه داخلی پل بدون حرکت

باقی می‌‌ماند.

 

 

 

ساختار پيچيده برج‌های دوقلوی پتروناس، نمونه‌ای از تلاش و همكاری تنگاتنگ معماران

و مهندسان سازه در تحقق بخشیدن به رویای تسخیر آسمان محسوب می‌شود. مسلماً با

پیشرفت تکنولوژی، رویای ساخت آسمان‌خراش‌هایی جامه عمل به خود خواهد پوشید كه حتی

در تصور بشر كنونی نیز نمی‌گنجد. شاید بتوان گفت چالش آینده، خلق ساختمان‌های

بلندتری باشد که در عین برخورداری از تكنولوژی پیشرفته، هم زیبا و باوقار باشند و

هم به قصد خدمت به مردم و ارتقاء محیط شهری ساخته شده باشند.

 طراحی آسمان‌‌خراش‌‌ها، به لحاظ ایجاد فرم‌های سازه‌‌ای، از پیچیدگی‌‌های خاصی برخوردار است. این موضوع از یك سو به وجود تخصص‌‌های متعدد ـ و اغلب متعارض ـ درگیر در طراحی این ساختمان‌ها برمی‌گردد و از سوی دیگر هرچه ساختمان بلندتر می‌شود، شدت نیروهای طبیعی جاذبه، باد و زلزله افزایش می‌یابد. در نتیجه، تدابیر سازه‌ای برای مقابله با این نیروها به جنبه مهمی در طراحی ساختمان‌‌های بلند تبدیل می‌شود. همین امر فرم ساختمان‌‌های بلند را تا حد نسبتا زیادی از نحوه طراحی

 

 

سازه آنها متاثر می‌سازد.

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:37 |

پل شیشه‌ای گراند کانیون

 

پل شیشه‌ای یا آسمان‌نورد گراند ‌کانیون ، Grand Canyon Skywalk یک جاذبه توریستی است . در 20 مارس 2007 کار آن به اتمام رسید و در 28 مارس برای بازدید عموم آماده خواهد بود. این پل بر فراز رود کلرادو ، در لبه دره گراند کانیون ایالت آریزونای آمریکا قرار گرفته است. بلیط ورودی آن 25 دلار است. بومیان محلی منطقه مالکان اصلی این ساختمان هستند. این پل شکل نعل اسبی دارد و 1200 متر از سطح زمین فاصله دارد ،‌ارتفاعی که بلندترین آسمان‌خراش‌های دنیا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. لبه آن 20 متر فاصله افقی از کناره زمین دارد. دیواره‌ها و کف آن از شیشه‌ای به ضخامت 10 سانتیمتر ساخته شده است. این پل می‌تواند 7 تن وزن را تحمل کند ، یعنی در آن واحد 800 فرد 80 کیلوگرمی می‌توانند بر روی آن بروند. البته تنها اجازه داده می‌شود 120 توریست در یک زمان بر روی آن بروند. (البته عکس بی‌بی سی مقاومت پل را بیشتر نشان می‌دهد)

این پل بسیار محکم ساخته شده و طوری طراحی شده که در نتیجه باد و راه رفتن مردم ، ارتعاش نداشته باشد. این بنا می‌تواند در برابر بادی با سرعت 100 مایل در ساعت مقاومت کند و یک زلزله 8 ریشتری را تاب بیاورد. ساخت این آسمان نورد در مارس 2004 -2 سال پیش- شروع شد و مجموعا 40 میلیون دلار هزینه صرف آن شد.

البته مجموعه آسمان‌نورد گراندکانیون ، ساختمان‌های دیگری هم دارد : موزه ، سینما تئاتر ، سالن تشریفات ، فروشگاه و چندین رستوران. در انتهای این بنا ، کافه‌ای قرار دارد که مسافران می‌توانند در آنجا در فضای آزاد غذا بخورند.

یک بازرگان اهل لاس وگاس به نام دیوید جین در ازای دریافت قسمتی از سود آسمان‌نورد ، در تأمین هزینه این بنا مشارکت داشته است. این پل ، تنها قسمتی از یک پروژه بزرگ است که در آینده تکمیل خواهد شد.

ساخت این بنا در میان ساکنان محلی موافقان و مخالفانی داشته است ،مخالفان این طرح این پل را یک بنای بر هم زننده ظاهر طبیعی گراندکانیون می‌دانند و موافقان آن را فرصتی برای مبارزه با فقر و بیکاری و الکلیسم گسترده ارزیابی کرده‌اند.

هر ساله 4.5 میلیون نفر از گراند کانیون بازدید می‌کنند و سازنئگان این آسمان‌نورد امیدوارند سالانه 200 هزار نفر را جذب کنند. امکاناتی همچون برگزاری مراسم ازدواج و پرش از ارتفاع هم در آسمان‌نورد مهیا خواهد شد.

نخست بهتر است به یک ویدئو که از یک هلیکوپتر از آسمان‌نورد گرفته شده ، توجه کنید. موسیقی زیبایی هم دارد ، حجمش برای دانلود حدودا 7.5 مگابایت است:

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:36 |

تصاویر زیبایی از طراحی مدرن

 

 

 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:35 |

عجايب هفت گانه جهان

 

عجايب هفت گانه جهان، شاهكارهاي هنر و معماري بوسيله مشاهده كنندگان يوناني و رومن به عنوان فوق العاده ترين (شگفت آورترين) بناهاي روزگار باستان شناخته شده اند.

تنها يكي از عجايب هفت گانه ، اهرام مصر، امروزه هنوز برپا مي باشد.

چندين ليست از عجايب در طي دوران باستان مرتب شدند (بوجود آمدند).

گاهي اوقات ليست شناخته شده امروزي به سايدون آنتيپاتروس نويسنده اي از قرن دوم قبل از ميلاد و مولف يك كتاب جهانگردي نسبت داده شده است.

عجايب در اين فهرست همگي نزديك ساحل شرقي درياي مديترانه واقع شده بودند ، بجز اهرام، و در چهار قرن از حدود 600 قبل از ميلاد ساخته شده بودند .

عجايب هفت گانه بيشتر اوقات بر حسب جائي كه ساخته شده اند ليست(مرتب) شده اند.

اهرام مصر

اهرام مصر در ساحل غربي رود نيل در جيزه در طي فرمانروائي چهارمين سلسله ، در حدود 2575 تا 2467 قبل از ميلاد ساخته شده اند .

قديمي ترينِ عجايب هفتگانه ،اهرام تنها موردي هستند كه امروزه تقريبا سالم هستند. سنگ سفيد روكارشان (نمايشان) بعدها براي استفاده به عنوان مصالح ساختماني در قاهره برداشته شدند .

بزرگترينِ اهرام متعلق به پادشاه خوفو مي باشد كه گاهي به عنوان هرم بزرگ شناخته مي شود.

هرم منطقه اي بيش از 8/4 هكتار (12 جريب) را در بر مي گيرد (مي پوشاند) .طبق گفته هرودوت تاريخ نويس يوناني ، 10 سال نياز بوده تا سايت آماده شود و صد هزار كارگر پس از آن به مدت 20 سال كار كرده اند تا هرم را كه شامل مقبره پادشاه است كامل بكنند .

تهدادي از ليستها تنها هرم بزرگ را شامل مي شوند تا اين كه تمام هرمها را .

باغهاي معلق بابل

باغهاي معلق بابل ، ممكن است بوسيله پادشاه نبوكدنزار دوم در حدود 600 سال قبل از ميلاد ساخته شده باشد ، يك مجموعه تپه اي شكل از تراسهاي گياه كاري شده بود .

تاريخ نويسان باستان گزارش كرده اند كه بابل در آن زمان از لحاظ شكوه كاخها و معبد ها ، ديوارهاي استحكاماتي(باروها) و مسيرهاي راهپيمائي سنگفرش، خيره كننده بوده است .

باغهاي معلق چندين رديف از تراسهاي مسطح ساخته شده روي قوسها را شامل مي شده است كه تا ارتفاع بالائي ادامه مي يافته است.

محاسبات (تخمين)‌ ارتفاع آنها از حدودا 24 متر (80 فوت ) تا يك برآورد نه چندان مطمئنِ بيش از 90 متر (300فوت) تغيير مي كند. (مرتب مي شود)

درختان و گياهان رنگارنگ و گلها كه روي تراسها رشد كردند با آبي كه از رود فرات بالا برده مي شد آبياري مي شدند.

باستان شناسان بقاياي ديوارهائي در طول رود فرات را كشف كرده اند كه ممكن است متعلق به باغهاي معلق باشد.

تنديس زئوس

تنديس زئوس در المپيا توسط فئيدياس مجسمه ساز يوناني در اواسط قرن پنجم قبل از ميلاد تراشيده شده است.تنديس عظيم مشخصه مركزي معبد زئوس در المپيا بود جايگاه مقدسي كه بازيهاي المپيك در آن حفظ شد (بر پا شد). مجسمه مطرح شده بود تا شاهكار فئيدياس باشد . حالت نشسته زئوس ، پادشاه خدايان يونان ، 12 متر (40 فوت) ارتفاع داشت و از طلا و عاج ساخته شده بود .احتمالا يك زمين لرزه پرستشگاه را در قرن ششم قبل از ميلاد با خاك يكسان كرده است . و مجسمه بعدها به استانبول برده شد جائيكه يك حريق آن را از بين برده است .

معبد آرتميس

معبد آرتميس در افه سوس در آسياي صغير ، كه بعد از 356 قبل از ميلاد ساخته شد ، اندازه بزرگ را با تزئينكار ي ماهرانه تركيب كرد.

آرتميس ، معروف به ديانا در نزد رومنها ، الهه شكار بود .يك پرستشگاه با ابهت در احترامش در افه سوس كه تركيه امروزي مي باشد در قرن ششم قبل از ميلاد ساخته شده بود و بعد از آتش سوزي آن در 356 قبل از ميلاد، بازسازي شد .

باستان شناسان برآورد مي كنند كه طول معبد 104 متر (342 فوت) و 50 متر (164 فوت) عرض داشته است.

127 ستون سنگيش بيش از 18 متر (16 فوت) بلندي داشته اند. معبد توسط بربري ها در سال 262 بعد از ميلاد خراب شده است .

مقبره موزولس

مقبره "هالي كارنارس" يك آرامگاه تاريخي سنگ مرمر در آسياي صغير بود كه براي پادشاهِ كاريا ، موزولس كه در سال 353 قبل از ميلاد فوت كرد ساخته شد .ملكه آرتميس آرامگاه را در يادبود موزولس، برادر و شوهرش ، در هالي كارنارس جايي كه جنوب غربي تركيه امروزي مي باشد ساخت. آرامگاه بوسيله مجسمه ساز برجسته عصر تزئين شده بود . احتمالا يك زمين لرزه ساختمان را واژگون مي سازد و مصالح آن بعد ها به عنوان مصالح ساختماني مصرف شد . تنها قطعاتي از اين آرامگاه از جائي كه كلمه موزولس منتج مي شود باقي مانده است .

 

مجسمه رودس

مجسمه غول پيكر رودس ، يك تنديس بزرگ برنزي از هليوس الهه خورشيد ، در حدود 280 قبل از ميلاد براي حفاظت از ورودي بندر گاه رودس، يك جزيره يوناني جدا از ساحل آسياي صغير ، بر پا شد .تنديس حدودا 32 متر بلندي داشته است و طبق گفته ها (افسانه) لنگرگاه را بين پاهايش نگه داشته بود. يك زمين لرزه در 224 قبل از ميلاد آن را نابود كرده است.

فانوس دريايي اسكندريه

فانوس دريايي اسكندريه يك فانوس دريايي تاريخي واقع در يك جزيره در لنگرگاه اسكندريه در مصر بوده است.

فانوس دريايي ، در حدود 280 سال قبل از ميلاد در طي سلطنت بطلميوس دوم ، با ارتفاع بيش از 134 متر (440 فوت) بلندي حدودا به ارتفاع يك ساختمان 40 طبقه ساخته شد .

يك شعله در بالايش براي خوش آمدگويي به ملوانان روشن نگه داشته مي شد. طوفانها و يك زمين لرزه در سال 955 بعد از ميلاد به فانوس دريايي صدمه زده بودند،و يك زمين لرزه در قرن چهاردهم كاملا آنرا ويران كرد .

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:33 |

طراحی زیبای حدید این بار در ابوظبی

 

این مرکز 5 تالار را شامل می شود : تالار موسیقی ، تالار کنسرت ، تالار نمایش ، خانه اپرا و یک تالار چند منظوره به ظرفیت 6300 نفر – که 1100 نفر بیشتر از تالار Royal Albert  لندن است _ این مرکز همچنین ممکن است یک مدرسه هنرهای نمایشی را نیز در خود جای دهد.

 

 

حدید در مورد طرحش میگوید : "با گردش در سایت متوجه می شویم که معماری بنا در حال توسعه یافتن در یک حجم بسیط و پیچیده است. ساختمان در ارتفاع و عمق خود و نیز در طبقات انتهایی (چند منظوره)، فضاهای نمایشی مختلفی را پوشش  می دهد که می توان ظاهر این عملکرد را به میوه های قرار گرفته روی یک درخت مو توصیف کرد ، به علاوه بسیار سعی شده است وجه غربی ساختمان  سازگار با دریای مجاورش باشد."

 

 

ساختمان توسط یک شیب ملایم در ساختار از موزه Maritime در انتهای جنوبی تا موزه Guggenheim ابوظبی در نوک شمالی ، کشیده شده است.

مرکز هنرهای نمایشی حجم خود را در راستای محور مرکزی سایت افزایش می دهد و در نهایت به آن حجم مرکزی واقع در کناره های آب می رسد. یک فضای بسته در انتهای محور اصلی این نظم قرارگیری را منقطع می سازد و در مقابل دید را به سوی دریا و خط افق ابوظبی می گشاید.

 

 

تالار کنسرت بالای چهار تالار کوچکتر قرار دارد و توسط نور طبیعی روشن میشود، علاوه بر آن مناظری فوق العاده از دریا و خط افق شهر از پنجره بزرگ پشت صحنه کنسرت نمایان است.

 

 

لابی اختصاصی هر تالار روبه سوی دریا قرار گرفته است تا هر بیننده ای را از طریق دید بصری به محیط اطراف اتصال دهد."

 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:33 |

نمای خارجی مقر سازمان ملل بازسازی می‌شود

 

 

     پایگاه خبری تقریب - سرویس اجتماعی: نمای خارجی بنای سازمان ملل متحد در نیویورک مورد نوسازی و بازسازی قرار می‌گیرد. با آغاز مراحل نوسازی بنای موسوم به كاخ یا برج شیشه‌ای كه مقر سازمان ملل محسوب می‌شود، ضریب ایمنی این بنا بالا خواهد رفت.

     به گزارش پایگاه خبری تقریب، مقر سازمان ملل متحد كه شیشه و فولاد در ساخت آن به كار رفته است، در سال 1952 در كرانه رودخانه "ایست" (شرق) مورد بهره برداری قرار گرفت. این ساختمان مدرن واقع قرار بود به عنوان مقر سازمانی بین‌المللی كه تنها 7 سال پیشتر از آن (1945، پس از پایان جنگ جهانی دوم) تاسیس شده بود، مورد استفاده قرار گیرد. 11 مهندس معمار از جمله "اسكار نیمه یر" برزیلی، "له كربوزیه" فرانسوی و "شارل ادوارد ژانر گری" در ساخت این بنا كه سمبل معماری سال‌های پس از جنگ جهانی دوم است نقش داشته‌اند.
     اما پنج دهه پس از ساخت این بنا، آثار فرسودگی در آن به چشم می‌خورد. سیستم گرمایشی و سرمایی این بنا قدیمی است و تمام نیاز ساختمان را برآورده نمی‌كند. ساختمان سازمان ملل از سیستم اطفای حریق با آب نیز بی بهره است.
     چند ماه پیش نیویورک تایمز در یكی از مطالب خود به قدیمی بودن ساختمان اشاره كرده و نوشته بود: "در طبقه 28 ساختمان سازمان ملل اتاقی وجود دارد كه در آن ترانسفورماتور‌های برق تعبیه شده‌‌اند. بر در این اتاق نوشته شده است: ولتاژ بالا، در صورت نیاز با مورای هیل شماره 4477-2 تماس بگیرید. نویسنده این مطلب دربخشی از گزارش خود نوشت : سه دهه است كه در شهر نیویورک از این نوع شماره تلفن‌ها استفاده نمی‌شود.
     كاخ شیشه‌ای سازمان ملل در منطقه‌ای بین‌المللی واقع شده است. از همین رو هیچ گاه تابع قوانین و مقررات شهری نیویورک نبوده و طبق قانون مسئولان شهرداری نیویورک ، بازسازی و نوسازی آن را درخواست نكرده‌اند.
     گفتنی است ، تا كنون تنها یک سری تعمیرات جزئی در بنا انجام گرفته است و همواره در برابر تقاضای شست وشوی نمای خارجی آن مقاومت می‌شده است. البته انتقادات زیادی نیز نسبت به تاخیر‌های انجام شده در بازسازی بنا مطرح شده‌ است . قرار بود بازسازی بنا در سال 1995 انجام گیرد كه پس از بیش از یک دهه تاخیر ، "بان كی ‌مون" دبیركل كنونی سازمان ملل متحد تصمیم به آغز پروژه‌ بازسازی بنا گرفت.
     كار بازسازی نمای خارجی برج شیشه‌ای كه بودجه‌ای معادل 1900 میلیون دلار(1200 میلیون یورو) برای انجام آن در نظر گرفته شده است، قرار است در یک فاصله زمانی 5 ساله انجام شود.
     "مایكل ادلرستین" مهندس معماری كه اجرای طرح نوسازی بنا را به عهده دارد، اعلام كرده است كه قصد ندارد هیچ گونه تغییری در فرم كنونی نمای كاخ شیشه‌ای دهد. البته او اذعان كرده است كه پس از نوسازی، بنا محكم تر، ایمن تر و مدرن تر خواهد شد.
     وی که اهل نیویورك است ، پیشتر طرح‌های نوسازی بنای برج آزادی در نیویورک و تاج محل در هند را با موفقیت به پایان رسانده بود.
     در زمان نوسازی كاخ شیشه‌ای 5.500 نفر از كارمندان ارشد و1.200 نفر از كارمندان جز سازمان ملل به دفاتری اجاره‌ای در محله منهتن و ساختمان موقت سه طبقه‌(ساختمان سازمان ملل دارای 40 طبقه است) كه در باغی در شمال مقر كنونی سازمان ملل قرار دارد، منتقل خواهند شد. اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل قرار است در همین ساختمان 3 طبقه برگزار شود.
     بان كی مون دبیركل سازمان ملل كه صبح روز سه شنبه 6 مه آغاز طرح نوسازی كاخ شیشه‌ای را به همراه 16 دیپلمات بلندپایه دیگرافتتاح كرد، نیز به ناملایمات و ناراحتی‌هایی كه بازسازی این ساختمان برای كارمندان آن ایجاد می‌كند، اشاره كرد.
     بان كی مون در حالی كه كلاه ایمنی آبی بر سر كرده بود، طی سخنانی گفت:" طی 5 سال آینده كاری خواهیم كرد كه تاسیسات ما مدرن و ایمن تر باشند و انطباق بیشتری با زیست بوم پیدا كنند . امیدوارم تاسیسات جدید زمینه را برای الگو بودن ما در كاهش مصرف انرژی و آب فراهم كنند."
     ادلرستین نیز می‌گوید: در جریان عملیات بازسازی نمای خارجی داخل بنا نیز از نظر تكنولوژیک نوسازی خواهد شد و این مسئله سبب خواهد شد تا مصرف انرژی در ساختمان مقر سازمان ملل 40 درصد و مصرف آب نیز 30 درصد كاهش پیدا كند.
     به گزارش « ال موندو » ، زمانی كه ساختمان سازمان ملل در دهه 1950 افتتاح شد، این سازمان دارای 70 عضو بود و اكنون در این سازمان 192 كشور عضویت دارند كه هریک با قرضه‌های بلند مدت و بهره پایین در تامین هزینه‌ بازسازی این ساختمان مشاركت خواهند داشت.

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:28 |

سفینه ای بر فراز خانه خدا

 

تصاوير دیدنی جام‌جم آنلاین از سفينه‌اي بر فراز «خانه خدا»

safine31.jpg

     جام جم آنلاين: شايد باور كردني نباشد اما به نظر مي‌رسد صحت دارد كه يك سفينه شب هنگام بر فراز كعبه - خانه خدا - در مكه مكرمه به پرواز درآمده است.
     دكتر فرهاد بابايي از زنجان كه سال جاري به حج تمتع اعزام شده و اين تصاوير را براي «جام‌جم آنلاین» فرستاده است، در اين باره به خبرنگار ما توضيح داد: «به دليل علاقه‌اي كه به كار عكاسي دارم، شب يازدهم آذرماه – 21 ذي‌القعده- به طور اتفاقي از روبروي بازار ابوسفيان در مكه، شروع به عكسبرداري از خانه خدا كردم و چون ورود دوربين به كعبه ممنوع است، تصاويرم را با تلفن همراه گرفتم.»

safine.jpg

     وي افزود: «هنگام تصويربرداري متوجه سفينه نشدم اما وقتي عكسها را در دوربين نگاه كردم، با شگفتي ديدم در دو عكس از مجموع پنج عكسي كه به مدت دو دقيقه از همان محل گرفته‌ام، تصوير يك سفينه ديده مي‌شود.»
     بابايي افزود: براي اينكه مطمئن شوم، فردا در روز روشن به محل عكسبرداري رفتم و مشاهده كردم هيچ ساختمان و يا مكاني در محل قرار گرفتن تصوير سفينه وجود ندارد.
     وي عدم وجود سفينه را در چند تصوير بعدي تلفن همراه خود دليل ديگري بر آن دانست كه واقعا چنين دستگاهي در آن لحظه وجود داشته و اندكي بعد محل را ترك كرده است.

safine2.jpg

     بابايي خاطرنشان كرد كه به دليل نورافشاني شديد خانه خدا در شب و انعكاس نور، چنين سفينه‌اي با چشم معمولي و غيرمسلح قابل مشاهده نيست.
     اين نخستين بار است كه چنين موضوعي درباره حضور سفينه‌هاي احتمالا اطلاعاتي در مكه مكرمه و خانه خدا مطرح مي‌شود. تاكنون مقامهاي ايراني يا عربستاني در اين زمينه مطلبي را مطرح نكرده‌اند و به درستي مشخص نیست.

+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:25 |

معماری هایتک 

 

  آيا اين تعريف درستي از فصل خردمند و با شعوري  از معماري پر تب و تاب امروز  .معماري فرا تكنولوژي يا high-techاست كه بگوييم:

     معماري هايتك در يك كلام يعني تر كيب  شيشه و آهن ؟يا اينكه معماري هايتك يعني باز آرايي و حل مسائل قديمي به شيوه امروزي؟

     خوب اگر چنين است  پس نسل جديد خانه هاي پلاستكي قرن 21 آقاي كنگو كوما - kengo kuma-كجاي اين ملودي  هستند؟

     با اين وجود  خانه هاي چوبي چه مي شود همان خانه هايي  كه ساكنان استوا در جنگل هاي افريقا از چوب بامبو مي ساختندشان  و امروز ما به كمك دانشمندان رشته كشاورزي به نسل جديدي از چوبهايي از نوع بامبو رسيديم كه انها را در آزمايشگاه در عرض 2 هفته بالغ و كامل مي كنيم  و حتي مي توانيم ميزان تاب فشاري و كششي آنها را كنترل كنيم و امروز با آنها خانه مي سازيم در حد 3 يا 2 طبقه و فردا شايد در برجهايمان  و وقتي كه آدم به حرص و آز ارتفاع و صرافت زندگي در ميان آسمان و زمين مي افتد آن زمان تغيير بافت براي گريز از تغيير مقطع در ارتفاع بي شك تنها راه پيش روست خوب با اين حساب تعريف معماري هايتك چه مي شود ؟

     با كمي درنگ به اين مي رسيم كه همان سوال دوم  مي تواند تعريف جامعي  را به ما ارئه كند.آري تر كيب شيشه و فولاد و يا ساخت خانه هاي پلاستكي و يا چوبي  همه و همه  به نو عي از  باز آرايي و حل مسائل قديمي  به شيوه امروزي حكايت مي كنند .

     حالا به عكسهاي زير توجه كنيد عكس اول كاري از آبا و اجداد ما است و كار دوم كار لرد نورمن فاستر انگليسي است.آيا  لرد نورمن فاستر قبل از ساخت  ساختمان مري اكس -30st Mary Axe- - كار رايزيگران بي مدعا  و بدون شارت و شورت ايراني را ديده بود؟

 


 
 

:

+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:24 |

هايتک ايراني : ساختمان تجاري اداري فرشته در تهران  

 

 

     در ايران پيش از انقلاب کامران ديبا . نادر اردلان .مهوش عالمي . حسين امانت . سردار افخمي و گروهي ديگر از معماران معماري تاريخ گرا و بومي را تجربه کردند که آثار به جامانده از اين تجربيات اغلب بار ارزش اند . در ايران بعد از انقلاب از اواسط دهه هفتاد به تدريج و به ويزه پس از تغيير دولت .گروه طرفداران ((هويت بومي )) تا حدي پس نشستند و عده اي از معماران از جمله فرهاد احمدي. فيروز فيروز. فريار جواهريان. بيزن شافعي .تجربيات در خور توجهي در زمينه ترکيب معماري مدرن و بومي انجام دادند . که به دور از انصاف است که به راحتي از کنار اين تجريات با ارزش دانشجويان و معمارن جوان بگذرند و آينده معما ري با ريشه و اصيل خود را در جايي و چيزي غير از اين تجربيات بجويند بي شک اينده معماري ما در جايي جز نگاه به گذشته و درک آن تجربيات نيست.

     معماري هايتک به عنوان فصلي که نگارنده آن را جرياني بسيار استخوان دار و محکم و باشکوه ميداند را تا حدي در بخش معماري هايتک تاريخ تولدش را بررسي کرديم و البته که اين روند ادامه خواهد يافت. بعد از 30 سال از مطرح شدنش در سطح بين المللي به تازگي فقط باب صحبتش در ايران باز شده.ايران در دوره اي ارتباطش را با دنيا قطع کرد اين قطع ارتباط با دنيا و گوشه نشيني براي ما بسيار گران تمام شد و باعث شد که شکاف ما با دنياي متمول به شدت شتابان بيشتر از پيش شود و البته که اين شکاف در معماري هم رخ نموده و در معماري معاصر عوارض بغرنج ان را مي توان مشاهده کرد. اينکه مفاهيم هايتک خيلي کند به ايران آمد شکي نيست ولي با تمام اين موضوعات و در کشوري مثل ايران کار در زمينه معماري هاي تک بسيار مشکل است ولي بعضي از معماران ارزشمند ايراني در اين زمينه وارد شده اند و البته که دستاوردهاي آنها اغلب با توجه به کمبودهاي شديد در ايران پر رنگ و غير قابلي چشم پوشي است يکي از اين ستارگان هاي تک ايراني مهندس فرهاد احمدي است با تمام احترامي که نگارنده به تمامي اساتيد معماري ايران ميگذارد و مراتب خاکساري خويش را پيشاپيش بيان مي کند در معماري معاصر بعد از انقلاب فرهاد احمدي را نقطه شکست اين معماري ميداند و ايشان را چند گام پيش تر از سايرين مي بيند

     مهندس فرهاد احمدي در ابتداي کارشان گرايش به معماري سنتي داشتند ( به عنوان نمونه فرهنگ سراي دزفول) و با تغيير رويه اي مدرن شدند و روح معماري ايراني را به ساختمانهايشان دادند و از حق نگذريم که ساختمانهاي ايشان علاوه بر دار بودن از شخصيت از روح ايراني هم بر خوردار هستند و معماري ايشان را به جرات مي توان معماري با ريشه اي معرفي کرد . که عزم آن داريم تجربيات ايشان را باهم در اينجا تورق کنيم .

  ساختمان تجاري اداري فرشته

طراح : مهندس فرهاد احمدي

مکان : تهران سال 1376

مساحت :1800متر مربع

     اين بنا براي کارکردهاي تجاري اداري و مسکوني در دو بلوک و با فاصله از اضلاع کج و معوج زمين شکل گرفت تا ساختمان شهري و بستر سبز طرح با حفظ درختان موجود ممکن شود بلوک اول با ارتفاع چهار طبقه با نماي کاملا شيشه اي در اطراف با فاصله و درون سازه فلزي مهار بندي شدهقرار گرفت تا حس سبکي و تعليق آن افزايش يابد پلان ها در دو بلوک بيضي و مربع آزاد وبدون تقسيم بندي در نظر گرفته شده اند .

     طبقه همکف اين بخش که هم سطح خيابان در نظر گرفته شده با در وازه هايي از سنگ گرانيت سياه و با يک سايبان مواج از فلز سوراخ دار از طبقات ديگر جدا شده تا کار کرد متفاوت آن را بيان کند اين سايبان در اطراف بلوک شيشه اي از بالا با ميله هايي آويزان شده است که در عين حال نگهدارنده ريل نردبان شستشوي شيشه ها هم هست .

     بلوک با ارتفاع بيشتر با نماي سيماني به شکل حجمي با پلان بيضي است که قطر آن موازي ظلع شمالي مورب است که با توالي يکنواخت در عرض و ارتفاع سوراخ شده تا پنجره ها کوچک امامتعدد در آن تعبيه شود اندک بودن شفافيت اين بخش به دليل محدود کردن اشراف صورت گرفته است دو حجم به واسطه يک هسته فلزي که در آن پله گرد فلزي آسانسور پانوراماتيک شيشه اي پل ارتباصي واحد ها کانال هاي عمواي تاسيسات هوا ساز واحدها و بالا برها آبدار خانه ها و سرويس ها در وسط و همچنين شبکه سازه فلزي مهار بندي شده در بيرون قرار دارند به هم متصل شده اند .

     استراگچر ساختمان همان سازه نمايان بيروني است و دو پوسته است سم دسوار پرده اي است که براي اولين بار در ايران اجرا شده است سيستم هاي خاصي براي اجراي آن پيش بيني شده و شيشه ها با ارتفاع يک طبقه ساخته شده اند و پوستهدورني هم يک پوسته چوبي دارد که بسته مي شود قسمت بتوني که به دليل مجاورت با همسايه و ارتباط شهري و درختان دور کدر شده است زون مرکزي فلزي آسانسور شيشه اي و سرويسها و تاسيسات از قسمت مرکزي عبور ميکنند و بياني مطابق رويکردهاي هاي تک دارد .

      توضيح : مخروطي که در عکس ها مشاهده مي کنيد به علت اينکه پيمانکار نتوانست به دليل دشواري اجرا کند به دايره تبديل شده است.

 

 

+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:17 |

 کلیسای نوتردام رونشان - لوکوربوزیه

 

قدم اول سایت کلیسا می باشد که لوکوربوزیه با شناخت نیروهای داخل سایت شروع به طراحی کرده است. کلیسا بر روی مرکز یک تپه که دور تا دور آن را درختان گرفته اند قرار دارد مسیر رسیدن به کلیسا از روی شیب پائین کلیسا شروع شده و به ورودی کلیسا می رسد. این مرکزیت و ارتفاع نسبتا بلند این امکان را می دهد که کلیسا همواره در نقطه دید و کانون توجه مخاطبان قرار گیرد. این نیروی سایت با طراحی عنصر عمودی در حجم بیشتر خود نمایی می کند.

    در مورد حجم کلیسا باید گفت که از احجام و خطوط متضاد (منحنی و شکسته) تشکیل شده است که لوکوربوزیه به کمک نیروی قرینگی در پلان سعی داشته است تا این تضاد را به تعادل برساند. این خطوط قرینگی در پلان ورودی کلیسا را نیز تشکیل می دهند.

    سازه کلیسا از جنس بتن  انتخاب شده تا لوکوربوزیه آزادی بیشتری برای طراحی ستوح منحنی داشته باشد.

    نور کلیسا نیز از سقف و دیوارهای اطراف سالن کلیسا و دو برج استوانه ای شکل تامین می شوند که هر کدام مفاهیم جداگانه ای را برای مخاطب خود خواهند داشت.

     نوری که از دو برج تامین می شود: در سالن بخش شده و تنها وظیفه روشنایی یکنواخت فضا را دارد و تامین نور طبیعی در هنگام روز

     سقف کلیسا تنها به وسیله پایه های بتنی با دیوار در تماس است (اتصال سازه ها) و فاصله مابین ستونها با شیشه پر شده. این کار علاوه بر تامین نور احساس سبکی سقف را در مخاطب ایجاد می کند و بیننده سقفی سنگین و بتنی را در کلیسا حس نخواهد کرد. 

     نکته قابل توجه در نورهایی است که از دیوار جنوبی تامین می شود این نورها از پنجره هایی با ابعاد مختلف تامین می شوند. نور در هر ساعت از روز از هر پنجره حالتی خاص به خود می گیرد و به صورت نقطه ای به چشم مخاطب می رسد. 

    این نور نقطه ای باعث می شود تا فضای اطراف در چشم مخاطب تاریک جلوه کند و منبع نور به صورت نقطه ای روشن نمایان خواهد شد. حقیقتی در دل تاریکی این احساسی است که لوکوربوزیه به مخاطب خود می دهد. استفاده از نورهای نقطه با این مظمون در قرن ۱۵ شیوه کاری نقاش معروف رامبراند بوده است.

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:16 |

معماری

 

سبک شناسی در معماری :

هنر و معماری در جهان پهناور اسلام دارای چهار "دبستان" یا " شیوه * " بنیادی است.البته شیوه های فرعی دیگری در برخی کشورهای اسلامی مانند اندونزی نیز قابل بررسی است.این چهار شیوه چنین هستند:

 

1-شیوه مصری: این شیوه از معماری کهن مصر ریشه گرفته است و در کشورهای اسلامی شرق آفریقا،مصر و سودان وکشورهای پیرامونی تا حجاز در بر میگیرد که د آنجا با شیوه شامی برخورد میکند.

 2-شیوه شامی: این شیوه از هنر و معماری بیزانس ریشه گرفته و کشورهای سوریه،فلسطین،لبنان و اردن و بخشی از ترکیه را در بر میگیرد و دارای ویژگی های مشترکی با شیوه مصری است.این شیوه در عربستان با شیوه مصری در هم آمیخته شد و دستاوردهای آنها ساختمان هایی است که امروزه در مکه و مدینه دیده میشود.

 3-شیوه مغربی:  که شیوه بسیار پیشرفته و چشمگیر است و در بر گیرنده کشورهای مراکش امروز،الجزایر و جنوب اسپانیا میباشد.در این شیوه مسلمانان ایرانی سهم بسزایی داشته اند.شیوه مغربی یکی از شیوه های ارزشمند هنر معماری اسلامی است.این شیوه بعدها به دو شاخه شد،یکی در شمال آفریقا بر جای ماند و دیگری ذر اندلس پا گرفت.در جنوب اسپانیا،پس از گشایش آن بدست مسلمانان،ساختمانهای ارزشمندی مانند کاخ الحمرا در غرناطه ساخته شد و همه پژوهندگان باور دارند که این شیوه تاثیر بسیاری روی هنر و معماری اروپا داشته است.شاخه اندلسی پخته تر از شاخه مغربی شد.گرچه هر دو یک خاستگاه داشتند.

 4-شیوه ایرانی: این شیوه از همه ارزشمندتر و گسترده تر بوده و در بر گیرنده کشورهای میانرودان(عراق)،ایران،افغانستان،پاکستان،جمهوری های فراوردی(ماورا النهر)،ازبکستان،تاجیکستان و...تا هند و اندونزی میباشد و همچنین شیخ نشینهای پیرامون خلیج فارس(همچون عمان) و همه سرزمینهایی که ایرانیان در گسترش اسلام در آن پیشگام بوده اند.

 
 
     معماری گوتیک یکی از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی معماری است. این سبک یک سبک مذهبی بوده که همواره در خدمت کلیسا بوده است.

     آغاز پیدایش هیچ یک از شیوه‌های معماری را به دقت شیوهٔ گوتیک نمی‌توان تعیین کرد. هنر معماری گوتیک در میان سالهای ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود.

نمونه‌ای از معماری گوتیک در آلمان

نمونه ای از معماری گوتیک در آلمان

نمونه‌ای از معماری گوتیک در فرانسه

نمونه ای از معماری گوتیک در فرانسه

 
     عوامل گوناگونی بر روند پیشرفت جوامع بشری موثرند که از آن جمله می‌توان به عواملی نظیر: اقتصاد، جامعه شناسی، سیاست، پیشرفت‌های علمی، فلسفه و... اشاره کرد که همگی این عوامل بر دگرگونی‌های هنر و معماری نیز بسیار موثرند؛ این تحولات در معماری، آنگونه که چارلز جنکز (منتقد شهیر معاصر)، از آن یاد می کند با دوره مدرن آغاز می شود و سپس با دو دوره پست مدرن و لیت مدرن پی گرفته می شود.
     مدرنیسم در معماری، پس از انقلاب صنعتی و از حدود سال 1920 م آغاز می شود؛ به‌لحاظ شناخت‌شناسانه معماران مدرن به یک سبک جهانی و شاید بتوان گفت به نوعی بی سبکی معتقد بودند. در معماری مدرن فرم، ناشی از «عملکرد» است. ساختمان حاصل از سبک در معماری مدرن دارای صراحت بیان است، فرم انتزاعی و دارای خلوص و سادگی است. از آنجا که معماری مدرن نفی کننده تاریخ است، لذا ضد هر گونه تزئینات، تمثیل و استعاره‌ای است که رجعتی به تاریخ قلمداد شود. در حقیقت معماری مدرن بر اساس اصالت برنامه شکل می گیرد و در آن عملکرد، نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ بدین معنی که سازماندهی فضایی پروژه تحت تاثیر مستقیم اقتصاد قرار دارد و پروژه بر مبنای اقتصادی ترین وضیعت عناصر برنامه به وجود می آید و فرم، صورت اقتصادی طرح است! فرم، عنصری جبری است که ناشی از عملکرد و برنامه است و زیبایی‌شناسی آن زیبایی ماشینی و منتج از فناوری است.
     پس از سال 1960م، دو گرایش جدید پست مدرن و لیت مدرن، رخ می‌نمایند، هر یک دارای گرایش های مجزایی هستند، حتی ادامه تفکرات این سبک‌ها تا سال های اخیر هم قابل پی گیری است. در اندیشه معماران پست مدرن، سبک به صورت دوگانه‌ای به وجود می آید و دارای ظاهری عامه پسند و طرفدار عقاید جمع است.  معماران این دوره که دیگر معماری مدرن را کارآمد و آرمانی نمی‌یابند، با رجعت به گذشته و تاریخ معماری، نشانه‌هایی را از آنها در معماری خود مورد استفاده قرار می‌دهند.
     در معماری پست مدرن نئوکلاسیک، برنامه طرد می‌شود و فرم فارغ از برنامه شکل می‌گیرد؛ در واقع این فرم‌ها هستند که مساله اصلی معماری را تعریف می کنند. فرم‌های اسطوره‌ای ولی بی‌زمان. این معماری با برداشت‌های تاریخی و استفاده از الگو‌های کلاسیک نظیر تقارن، تعادل، تبدیل کثرت به وحدت و... فرمهای انتزاعی را خلق می‌کند که برنامه و عملکرد در ادامه درون آن گنجانده می‌شود. برای معمار پست مدرنیست علی‌السویه است که یک کتابخانه طراحی شود یا یک موزه، یک مدرسه یا یک کارخانه، او تصویر سازی کرده، تمثیل‌ها و استعارات تاریخی را از متن موجود برداشت می‌کند، به طرزی مملو از تزیینات آلی و کاربردی، سپس در نهایت، عملکرد در قالب فرمال ریخته می‌شود و شکل می‌گیرد، حتی به قیمت تغییراتی در برنامه!
     اندیشه «لیت‌مدرن» معتقد به سادگی ناخودآگاه است؛ «معمار لیت‌مدرن»، واقع بین است و معتقد به هر فرمی است که حاصل آید. ساختمان حاصل از این سبک دارای فرمی تندیس گونه است، فرمی رمز‌آلود با تکرار فوق‌العاده و خلوص! این بناها در عین سادگی، پیچیده هستند و دارای دوگانگی و اشاراتی مبهم. معماران لیت‌مدرن همانند اسلاف خود با تمثیل و استعاره مخالف هستند لیکن، طراحی آنها به گونه‌ای است که با ساختمان و سازه به‌مانند تزئینات برخورد می‌شود؛ بناهای این سبک بسیار پرزرق و برق و تکنیکی است، قسمت اعظم زیبایی‌شناسی آنها نتیجه زیبایی ماشین است البته با تعابیری نو از آن....
     در سال‌های اخیر گرایش‌های جدیدی را در معماری شاهد هستیم که تقریبا همه آنها منتج از این سه جریان عمده هستند که بعضی از آنها را می‌توان به طور مشخص به عنوان سبکی خاص نام ببریم؛ مانند: اما تکثر طرز تفکرات حاکم بر معماری امروز جهان به حدی است که می توان با توجه یه اندیشه، نحوه طراحی، گرایش و موضع‌گیری معماران نسبت به معماری، سبکی خاص را برای هر معمار قائل شد، به طور مثال سبکی که برای معماری فرانک گری قایل هستیم یا سبک معماری افرادی نظیر آیزنمن و یا دانیل لیبسکیند کاملا متفاوت است و آنها را نمی‌توان در یک قالب گنجاند و در عین حال نمی توان نام یک سبک خاص را بر روی آنها گذاشت بلکه هریک از آنها بر اساس اندیشه و استراتژی خود دارای سبکی منحصر به خویش هستند. البته ممکن است سبک کاری آنها توسط افراد دیگری مورد استفاده و اقتباس قرار گیرد.
     در ایران نیز، علی‌الخصوص در دهه اخیر، رویکردهایی خاص به معماری شکل گرفته است که در نگاهی عام می‌تواند به صورت یک رسته‌بندی کلی، حضور و نوع نگاه به معماری را در بین گروه‌های مختلف مطرح در کشور را طبقه بندی کرد؛ طبقه‌بندی اینچنینی هرچند تا به حال شکل نگرفته (یا جدی گرفته نشده است!)، ولی کاملا در درک معماری و ساخت و ساز معاصر ایران می‌تواند راهگشا باشد.
 
     معماران، مهندسان و انديشمندان همواره تمامي _فكر و توان خويش را در راه ساخت مسكن مناسب_ صرف كرده اند.
    از همين رو روش هاي توليد مسكن و ساختمان، تهيه مصالح مناسب و ارزان قيمت و نيز حل مسايل حاشيه اي مسكن و مسايل شهري و محيطي آن مهم ترين مشكلاتي بوده كه معماران و مهندسان در اين رابطه با آن دست به گريبان بوده اند. 
    در پي آن نيز به دنبال پاسخ مناسب با نيازهاي مردم و هماهنگ با شرايط خاص فرهنگي و ارايه نقشه ها و الگوهايي مناسب براي اقشار مختلف جامعه بودند. اين در حالي است كه مجموع اين عوامل مربوط به دوران اول تمدن بشري بوده است.
    در دوره دوم تمدن بشري يا دوره صنعت مهم ترين مساله تغيير و نوع ساخت و ساز بود به طوري كه در اين دوره مهندسان توانستند علاوه بر گسترش تكنولوژيكي و فن آوري، از طريق گسترش علوم مختلف مسايل مهم تري را پيگيري كنند و حتي بر بلاياي طبيعي نيز_ فائق آيند.
     از طرف ديگر گسترش علوم و فنون موجب ارتقاي ارتفاع ساختمان ها و بلندمرتبه سازي شده است. در همين راستا صادرات و واردات مصالح ساختماني به منظور برهم زدن محدوديت تهيه مصالح و نيز افزايش مقاومت در مقابل بلاياي طبيعي مانند زلزله، گسترش پيدا كرد. 
     در عصر ارتباطات و در دوره سوم تمدن بشري كه اكنون در آن قرار داريم با عنايت به اين نكته كه بشر در جهت تكامل مباحث قبلي، بازگشتي به گذشته خود داشته، اصولي جديد را پايه گذاري كرده كه مهم ترين آن كاهشبارهاي مرده ساختمان و سبك تر كردن ساختمان ها و استفاده از ارتفاع به لحاظ پاسخگويي به نيازهاي بشري است كه بتواند انفجار جمعيت را تحمل كند و نيز همسان سازي قدرت علمي و تكنيكي تمامي افراد بشر به روش ترويج تجارت جهاني است.از همين رو سبك سازي مهم ترين اصل و محور مطالعات مهندسان است. تا جايي كه در محافل آكادميك گفته مي شود ژاپن موفق شده بار مرده ساختمان ها را به يك دهم كاهش دهد.
     چنانچه بخواهيم سبك سازي را از جنبه هاي مختلف بنگريم،كاهش جرم سازه و در نتيجه رفتار بهتر سازه در برابر تهاجمات زلزله را در نظر بگيريم مشخص مي شود، هر چقدر جرم ساختمان را كم كنيم آسيب هايي كه از زلزله به سازه وارد مي شود به شكل چشمگيري كاهش مي يابد. بنابراين بحث استفاده از مصالح و متريال هاي سبك مانند چوب هاي صنعتي، پلي استايرن ها و... بيش از پيش جلب توجه مي كند.
     علاوه بر اين در سازه هاي معمولي نيز نكاتي مورد توجه قرار گرفته كه طرح آنان خالي از لطف نيست.
     در سقف هاي تيرچه بلوك كه بيش ترين مصرف را دارد حذف بلوك (كه به ميزان 15 تا 20 درصد كاهش وزن را به دنبال دارد.)
     حذف بارخور كف (جهت پنهان كردن تاسيسات مكانيكي در كف مرده ساختمان) است. از طرف ديگر پيش بيني مسير تاسيسات مكانيكي و برقي از بين تيرچه هاي سقف و نيز به كارگيري مصالح سبك تر مانند چوب ها، پلي استايرن ها و بتن سبك در زمينه سبك سازي موثر است.از همين رو مي توان گفت، به كارگيري انواع چوب در اجراي ساختمان در كاهش وزن ساختمان هاي معمولي و ساخت خانه هاي كاملاً چوبي، جهت سبك سازي بسيار موثر است.
     اين در حالي است كه ساخت خانه هاي چوبي گرچه مي تواند، مهم ترين بخش از كمبود مسكن ما را جبران كند، اما مشكلاتي را پيش روي ما قرار مي دهد.
     فقدان نظام درست پرورش چوب صنعتي در مقياس كلان،كمبود امكانات تكنيكي و ماشيني در پرورش چوب هاي صنعتي ساختمان و نيز كمبود نيروهاي متخصص در اجراي صحيح اتصالات و ساخت خانه هاي چوبي از جمله اين مشكلات است.
    

     پوشش گنبد در ایران پییشنه ای دیرینه دارد . کمبود چوبهای استوار و کشیده که در حقیقت عنصر اصـلی پوشش تخت است ، سبب شده است که پوشش سغ sagh و گنبد روایی پیدا کند و بخصوص در دهانه های وسیع ترجای پوشش تحت را بگیرد . قدیمیترین شکل های منحنی در پوشش زیرین چغازنبیل متعلق به هزاره دوم دیده شده است .
     پوشش گنبد در ایران پییشنه ای دیرینه دارد . کمبود چوبهای استوار و کشیده که در حقیقت عنصر اصـلی پوشش تخت است ، سبب شده است که پوشش سغ sagh و گنبد روایی پیدا کند و بخصوص در دهانه های وسیع ترجای پوشش تحت را بگیرد . قدیمیترین شکل های منحنی در پوشش زیرین چغازنبیل متعلق به هزاره دوم دیده شده است .
     با وقفه طولانی در دوران هخامنشی معماری درخشانی با پوشش مرتفع و مسطح در اوج قدرت و کارائی جلوه دارد ولی چه قبل و چه بعد از آن بعلت فراهم نبودن شرایط خاص اقتصادی در این دوران آوردن چوب سدر از جبل عامل و ساج از گنداره همیشه میسر نبوده و در جنگل ها و جلگه های این سرزمین هم چوب مناسب پوشش پرورش نمی یافته است لذا طاقهای منحنی و گنبد جای اصلی خود را به عنوان یک پدیده ساختاری و اقلیمی در معماری ایران به آسانی پیدا می کنند .
     در متون موجود ، دیرینه ترین گنبدی که به آن اشاره می شود مربوط به دوران اشکانی و اوایل ساسانی است . این گنبد در شهر فیروز آباد و به قطر ۱۰/۱۶ متر بنا شده است . چنانچه ابن البلخی در توصیف شهر فیروز آباد و گنبدی که در میانه شهر برپا شده می گوید : اردشیر شهر فیروزآباد ، که اکنون هست بنا کرد و شکل آن مدور است چنانک دایره پرگار باشد . در میان شهر آنجا که مثلاً نقطه پرگار باشد دکهٔ انباشته برآورده است و نام آن ایوان کرده و عرب آنرا طربال گویند و بر سر آن دکه سایها ساخته و در میان گاه آن گنبدی عظیم برآورده و آنرا گنبد کیرمان گویند و طول چهار دیوار این گنبد تا زیر قبه آن هفتاد و پنج گز است و این دیوارها از سنگ خارا برآورده است و پس قبه عظیم از آجر بر سر آن نهاده و آب از یک فرسنگ از سر کوه رانده و به فواره بر این سر بالا آورده و دو غدیر است که یکی بوم پیر گویند و دیگر بوم جوان و بر هر غدیری آتشگاهی کرده است .
     در دوران ساسانی گنبدسازی آنچنان رواج می گیرد و تکامل می یابد که از آن پس تا امروز پوشش گنبدی از نظر ساخت و افزیر بصورت الگو و دستور العمل کلی مورد بهره برداری قرار می گیرد .
     روش گنبدسازی چه در دوران ساسانی چه در دورهٔ اسلامی آنچنان با استفاده از نظم دقیق ریاضی در شکل بندی و ساختمان و با کاربست شیوه های صحیح صورت می گیرد که در همه انواع ، گنبدها بدون احتیاج به گاه بست و کالبد و قالب در برابر همه نیروهای فشاری و رانشی به خوبی مقاومت می کنند ، گرچه در گوشه سازیها از اوایل دوران اسلامی تاکنون تحولاتی چند صورت گرفته است اما روش گنبدسازی در ایران همواره ویژگی اجرائی و فرهنگی خاص خود را دنبال کرده است . آنچه قابل ذکر است آنکه این ویژگی چه در شکل چه در اجرا ( نداشتن قالب ) آنرا با گنبدهای مشرق زمین همواره متفاوف می کند .
● تعریف هندسی گنبد :
در تعریف هندسی ، گنبد مکان هندسی نقاطی است که از دوران چِفدی مشخص حول یک محور قائم به وجود می آید . اما در زبان معماری : گنبد پوششی است که بر روی زمینه ای گرد برپا شود .
گنبد از سه قسمت تشکیل شده است :
۱ـ گنبد خانه یعنی زمینه گنبد
۲ـ بَشن = هیکل یعنی قسمتی که روی زمینه ته رنگ به صورت مکعب بالا می آید و یک یا دو طرف آن باز است ( در گنبدهای قبل از اسلام هر چهار طرف به دهانه های باز منتهی می شد . )
۳ـ چپیره = جمع شده
     از آنجائیکه در معماری ایرانی به ندرت به ته رنگ گرد بر می خوریم و معمولاً قسمت انتهائی بشن به شکل ، مربع و گاهی مستطیل است با چپیره کردن آنرا تبدیل به دایره می کنند بعد گنبد روی آن سوار می شود . به همین دلیل مرحله چپیره شدن در گنبدسازی شایان توجه است زیرا امکان داشتن زمینه گرد است که اجرای نهایی پوشش گنبد را میسر می سازد .
     معمولاً در نقشه هائی که پوشش به صورت گنبد طراحی می شود زمینه را به شکل مربع در نظر می گیرند تا به سادگی بتوان آنرا تبدیل به ۸ و ۱۶ و ۳۲ و بالاخره دایره کرد .
     گنبد سازی در ایران به ندرت روی زمینه مستطیل نزدیک به مربع هم اجرا شده است در این صورت مستطیل تبدیل به ۶ و ۱۲ و سپس بیضی نزدیک به دایره می شود و گنبد روی بیضی قرار می گیرد . به این نوع گنبد که مقطع افقی آن به جای دایره بیضی است کمبیزه گفته اند . از نمونه های این نوع گنبد با ته رنگ بیضی مسجد حاج رجبعلی تهران و امامزاده زید بن علی در ورامین قابل ذکرند .
● چپیره
▪ چپیره سازی در گنبد به دو بخش عمده تقسیم می شود :
▪ گوشه سازی = گوشه بندی
▪ شکنج = چین و چروک
▪      گوشه سازی یا گوشه بندی یعنی ساختن و تبدیل کردن شکل چهار گوشه بشن به هشت گوشه و به ترتیب ۱۶ و ۳۲ و ۶۴ گوشه و بالاخره دایره و با تبدیل کردن شکل مستطیل نزدیک به مربع به ۶ و ۱۲ گوشه و بالاخره بیضی است . در حالت اخیر مستطیل بشن باید نسبت اندازه های اضلاعش طوری باشد که به راحتی قابل تبدیل به شش گوشه شود مثلاً نسبت ۴ و ۴/۳ قابل تقسیم است . البته با استفاده از کاربندی انواع زمینه های مرسوم در معماری ایرانی را می توان به نحو مطلوب تبدیل به دایره کرد که در مباحث آینده جداگانه بررسی خواهد شد .
● گوشه سازی خود شامل دو بخش است :
۱- اسکنج یا سِکُنج
۲- ترمبه یعنی جمع شده
     اولین گوشه سازیها توسط چوب انجام شده و حتی خود گنبد هم با چوب اجرا گشته است . بهترین موارد مثال را در ابیانه می توان دید .
     دراراک هم در کاروانسرای حاج علیقلی نمونه دیگریست . کاروانسرای کاشانی هم ( در اراک ) به هـمین طـریقه سـاخته شده است . طـرز اجـرا چنین بوده که چـوبها را در گوشـه های بـشن سوار می کردند و هـمین طور روی هم می چیدند تا مثل سبد جمع می شد و به صورت گنبد چوبی در می آمد .
     در معماری ارمنی از این نوع گنبد زیاد به چشم می خورد . فضای زیر این گنبدها را معمولاً بزرگترین اطاق تشکیل می دهد . در خانه های روستائی نیز پوشش بزرگترین اطاق که معمولاً تنور هم در آن قرار دارد به صورت گنبد چوبی است .
     چوبهای موجود در ایران از استحکام کافی برخوردار نیست و معمولاً برای پوشش دهانه های ۵/۲ تا ۳ متر به کار می رود به همین دلیل در معماری پیشین ایران در زمان هخامنشیان برای پوشش تخت جمشید از جبل عامل لبنان درختهای کنار بسیار قطور و مرتفع را آوردند . چون این حمل و نقل چوبها مستلزم هزینه ای سنگین بود در دوران اشکانی این کار متروک شد و به جای پوشش تخت از پوشش سغ استفاده کردند
 
 
     در فیلم مستند اسکیچ های فرنک گیری ساخته سال 2005 صحنه ای بسیار جالبی وجود دارد. در این صحنه، گیری قیچی به دست در حال کار روی ماکت یک پروژه است و هرازگاهی کاغذی را می برد و بر ماکت می افزاید، تا به فرم ایدال خود برسد. این صحنه برای یک لحظه بیننده را گمراه کرده که مبادا، گیری در حال طراحی لباس است تا معماری. این صحنه فیلم کیلید جواب به این سوال است که چرا فرم ساختمان های گیری بیشتر شبیه به فرم لباس است تا فرمی از ساختمانی که ما در ذهن خود داریم. شاید گیری از جمله معمارانی باشد که هم در روش طراحی و هم در خروجی کارهایش بیشترین اشتراک را با طراحان لباس دارد. ولی آیا گیری یک استثنا است یا این که نقاط اشتراک بیشتری میان معماری و طراحی لباس وجود دارد. این سوالی است که این نمایشگاه با قرار دادن معماری و فشن در کنار هم سعی در پاسخ گویی به آن را دارد. و اما شباهت ها و چه تفاوت هایی میان طراحی لباس و ساختمان چیست؟
     لباس و ساختمان هر دو وسیله ای برای پوشش بدن هستند. هر دو نقشی اجتماعی دارند. و در نهایت در مدل ها و روش ساخت نقاط مشترک زیادی دارند.
     شاید برای اولین بار فقط به یک دلیل انسان لباس به تن کرد و آن هم برای حفظ بدن از عوامل بیرونی مانند گرما سرماو... بود و اتفاقا به همین دلایل انسانها برای اولین بار برای خود سرپناهی ساختند تا بتوانند خود را در مقابل طبیعت خشن حفظ کنند. از این رو شاید مهمترین کاربرد لباس و ساختمان حفاظت انسان در برابر این عوامل طبیعی باشد.
     لباس همواره وسیله ای برای نشان دادن جایگاه اجتماعی و حتی طرز تفکر افراد بوده است و نقش نشانه و سنبل را داشته است. در معماری نیز این سبک های مختلف معماری به عنوان نشانه وسنبل برای نشان دادن جایگاه اجتماعی ساختمان و یا صاحب ساختمان به کار می روند. معمولا عادت داریم که از روی لباس افراد درباره شخصیت او پیش داوری کنیم و یا با دیدن یک خانه سعی در به تصویر کشیدن شخصیت صاحب آن خانه را داریم. حتی اگر در بیشتر این پیش داوری ها راه به خطا ببریم باز از لباس و خانه افراد برای تشخیص شخصیت آنها استفاده می کنیم. در خیلی از موارد نیز یک فرم خواص از لباس و یا یک سبک خواص از معماری تبدیل به نشانه ای رسمی برای یک گروه و طبقه مشخص اجتماعی می شود. از اینگونه نمونه ها در تمام جوامع دیده می شود. مثال بسیار واضح و قابل لمس آن در جامعه امروز ما لباس متفاوت روحانیت از دیگر مردم و معماری متفاوت اماکن مذهبی از دیگر اماکن است.
     مورد دیگر اشتراک در روش ساخت است. فرم و سبک های ساخت نیز میان فشن و معماری نقاط مشترک زیادی وجود دارد. همان گونه که در ابتدا به آن اشاره شد گیری فرد است که سبک معماری آن با سبک طراحی لباس نقاط اشتراک زیادی دارد. از این گونه اشتراکات زیاد می توان یافت. در بالای این نوشتار عکسی از نمای داخلی ترمینال بندر یوکوهاما کار FOA هست که فکر نکنم کسی باشد که آن را ببیند و به یاد چینهای دامن های پر چین نیفتد. هرکسی می تواند با کمی دقت از بسیاری از این گونه اشتراکات را کشف کند. که البته نمایشگاه Skin + Bones سعی کرده تا بهترین نمونه های آن را به نمایش بگذارد. ناگفته نماند که ایده ایجاد این نمایشگاه نیز از تشابه بسیار زیاد یک سبک طراحی لباس با سبک دیکانستراکشون معماری می آید.
     و اما بین معماری و فشن چه تفاوت هایی و جود دارد. خوب اولین تفاوتی که به نظر هرکسی می رسد اختلاف در اسکیل است. جای شکی نیست که تفاوت مقیاس ساخت این دو باعث می شود خیلی از کارهایی که در طراحی لباس می توان کرد در معماری نتوان انجام داد و البته برعکس آن نیز صادق است.
     تفاوت دیگر در قابلیت لمس کردن است. لباس را می توان لمس کرد ولی اکثریت افراد علاقه ای به لمس کردن ساختمان از خود نشان نمی دهند. از طرفی دیگر فرم لباس با انسان است که جلوه پیدا می کند و با نمایش لباسی که بر تن انسان نیست نمی توان به راحتی پی به فرم و حالت لباس برد. ولی هرچند معماری هم با وجود انسان است که معنا می یابد ولی فرم و شکل در معماری وابسته به وجود انسان در درون آن نیست.
     ولی تفاوت عمده میان لباس و معماری در متغیر بودن فرم لباس است. یعنی وقتی که شما یک لباس را پوشیدید با وقتی که تنتان نیست فرم آن فرق می کند. حتی فرم لباس بر تن افراد مختلف نیز تغییر می یابد. در این نمایشگاه لباسی زنانه وجود دارد که وقتی روی زمین پهن می شود دایره است که در آن 3 تا سوراخ وجود دارد. ولی وقتی این لباس را در بدن مدل می بینید هرگز نمی توانید حدس زد که این لباس دارای فرمی دایره ای شکل است. این قدرتی است که فشن دارد ولی معماری از آن بر خوردار نیست. در معماری معمولا فرم ساختمان تغییر نمی کند .

 

 

خلاصه معروفترین پروژه بانکی معماری های تک :

۶سال از كاسپت تا كامل شدن (1979-1985)

         10 طبقه بالا تر از سطح تراز

          در اين پروژه 5 نوع فولاد استفاده شده كه اين فولادها در بريتانيا ساخته شده و با كشتي به هنگنگ حمل شده و در مجموع 30.000تن فولاد و 4500تن آلومينيم در اين بنا به كار رفته

          اين بنا جايگزين ساختمان قديمي بانك هنكنگ و شانگهايي شده است ( از معدود پروژه هايي كه 1 ساختمان خوب جايگزين ساختمانهاي فر توت شده  است)

         هزينه پروژه 670 مليون دلار  در سال 1985   

          آتريم مياني بانك 52 متر ارتفاع  دارد .

          در ژولاي سال 2004 شركت HSBCبخشي از مجموعه VICTORIA HARBOUR PLAN

كار نور پر دازي و تزئين را به عهده داشته.

          استفاده بيش از 1 كيلو گرم LED نور افكن در بدنه و بالاي اين برج به كار رفته .

          طراح ارشد اين بانك FENG SHUI : بوده .

بعد از نيويورك- لندن-   هنكونگ  بزرگترين مركز اقتصادي  در دنيا به شمار مي آيد

     طرح مذکور برای تامین نیازهای ساختمان اداره مرکزی بانکی که توانایی انجام خواسته های کارکردی دقیق وفنی یکی از نهادهای مهم مالی جهان را داشته باشد و در عین خال برای قرن آینده نیز مناسب باشد. تطبیق داده شده است .ساختمان اداره مرکزی شرکت بانکداری هنگ کنگ و شانگهای یکی از برجهای اداری با بلندترین ساختار فنربندی –suspension stracture – در جهان است . ارتفاع ساختمان 180 متر از روی زمین به اضافه چهار طبقه زیر زمین و در کل چهل و هفت طبقه با زیر بنای نزدیک به 100متر مربع را در بر می گیرد. برخلاف ساختارهای مرسوم به این بلندی که به هسته های مرکزی با فاطله های منظم متکی هستند سیستم منحصر به فرد ساختاری این بانک به وسیله "سر فاستر و همکاران" بعنوان معمار و" آو آروپ و شرکا " – مهندسان سازه  طرح ریزس شده  که پلانهایی کاملا باز را به دست می دهید . در طبقه همکف  میدانی که زیر برج قراردارد با هشت دکل  فلزی که وزن کل روساخت روی زمین را به صخره زیر زمین حمل و بارهای جانبی را به پی ها منتقل میکند قطع شده است.

     هر دکل با فولاد انگلیسی  در بریتانیا ساخته شده و به صورت قطعات  آماده مونتاز با کشتی به هنک کنگ حمل شده است . این قطعات از یک دسته ستونهای فولادی  چهارتایی درست شده است که می بایست  با تیرهایی به مقطع مستطیل سکل به طور مفصلی در فاصله طبقات به ارتفاع 9/3 متر به هم متصل شوند . این نحوه اتصالات اثر چرخش دکل ها را درون ساختار عمودی با سختی بسیار تحمل می کند ضحامت ورق فولادی به کار رفته برای این ستونها و اندازه قطر آنها به تناسب کاهش بارهای ساختار در سطوح بالا تغییر میکند در پی ساختمان  هر ستون قطری برابر 4/1 متر و ضخامتی بیش از یکصد میلی متر دارد  ولی در بالای برج ضخامت ستون ها به بیست و پنج میلی متر و قطر آنها به 800 میلی متر کاهش میابد.

     پلان این بانک مستطیلی در حدود 54*70 متر را می سازد که با دوردیف دکل چهار تایی که اثر ناشیاز ایجاد سه بیرون زدگی ممتد در جهت شرقی غربی را تحمل میکند  تقسیم شده است در جهت عمودی  ساختار این بنا با خرپاهای معلق به دهانه 6/33 متر در جهت شرقی غربی با بیش از 8/10 متر کنسول در انتهای هر یک از دکل ها حمایت می شود . کف طبقات از بتن درجا ساخته شده است و با ساختارهای فولادی ثانویه که از یکی از خرپاها به وسیله قلاب های لوله ای فولادی آویزان شده اند و به گره های مرکزی هر خرپا متصل سده و با بیش از دو ردیف قالب به هر گره بیرونی چسبیده اند حمایت می شوند. در جهت شمالی جنوبی استحکام این ساختار با بادبندهای –X-شکل به عمق دو طبقه چون پلی بین هر خرپای معلق واقع در هر انتهای ساختمان  فراهم شده است و به خاطرشرایط اثتثنایی فضای آتریم بانکداری  بادبند ویزه ای نیز به عمق سه طبقه در آن طبقه در آن تعبیه شده است .

     بارهای قائم به بستر سنگی زیر زمین منتقل می شوند  ولی بارهای افقی باد از طریق دکل ها  و به وسیله دال بتنی طبقه همکف به کف زیر زمین به ضخامت یک متر انتقال  مییابد این تنها نقطه ای است که در آن محدودیت بارهای جانبی در نظر گرفته شده است . بقیه نگهدارنده معمولی بنا یعنی ساختار بتنی زیر زمین مستقل از کار فولاد است.ساحل هنگ کنگ به ویزه از شرایط نامناسب زمین در مضیقه است  سطح آب بالاست و بیشتر لایه های زیرین از گرانیت کاملا تجزیه پذیر است که پیشبینی رفتار آن بسیار دشوار است.

     به همین دلیل ساختار زیر زمین داخل دیواری محیطی به ضخامت یک متر ساخته شده است که از25 تا 35 متری زیر بستر سنگی  کشیده  شده است . در پی آن نیز برای نفوذ ناپذیر ساختن آن تا حد امکان دوغاب بتن تزریق شده است . در داخل این دیوار محیطی  زیر زمین از دال های بتنی مسطح  چون پلی در فواصل ستونها در شبکه ای به ابعاد 2/7در 2/8 متر تشکیل میشود.

     هر چهار ستونی که دکل را درست میکنند روی شمع جداگانهای از بتن مسلح مستقر شده اند که به طرف پائین و داخل  گرانیت سفت با حداکثر فشار تحمل  بار 500 کیلونیوتن بر متر مربع – ادامه می یابند. این پی ها با فرض افزایشی در مساحت زیر بنا به میزان 30 درصد به لحاظ تغییرات آتی در مقررات ساختمانی هنک کنگ که اجازه پیشروی در ضلع شرقی نمای بانک را  می دهد طراحی شده اند.

     ترتیب دکل ها رو ساخت  توزیع منظم بار مرده مورد نیاز برای مقررات در برابر حرکتهای زمین  ناشی از فشار سطح آب را مانع می شود. به این دلیل تکیه گاه سنگی  تابت در بستر گرانیت نصب شده است تا هرگونه گرایش به بلند شدن در ساختار زیر زمین را خنثی کند .

     در رویا رویی با نیازهای بانک برا ی ساختاری دست کم با طول عمر 50 سال برای کارهای فولادی رفتار ضد فرسایش مخصوصی تدوین وارائه تدوین و ارائه شده است.با به کار گیری نوعی پلیمر اصلاح شده با مخلوط ماسه سیمان که مخلوط نسبتا نفوذ ناپذیری است و پاشیدن آن همراه الیاف فولاد ضد زنگ روی کارهای فولادی به ضخامت 12 ملی متر جلو گیری از عمل فرسایش  امکان پذیر شد.تدبیر محافظت در برابر آتش برای دکل ها و خرپا ها با پوشش سرامیکی و توری فولاد ضد زنگ که اطراف هر عضوپیچیده شده است و باعث میشود که به میزان دو ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت کنند .  محایبات پایداری ساختار اصلی بنا با آزمونی برای تخریب بخش های کلیدی کارهای فولادی بر اساس آزمایش هایی که در انگلستان با درست کردن مدل هایی به صورت موقت انجام گرفت تائید شده اند نیروی باد در منطقه ای همچون هنگ کنگ با تجربه دائمی توفان ها با اهمیت برای طراحی ساختار برخوردار است.کسب اصلاعات دقیق از رفتار باد برای پیش بینی اندازه و ویزگی هر نوع باد ممکن در اینده ضروری بود  بدین منظور پرو فسور آلن دیو نپورت-Allen Davenport- از دانشگاه انتاریوی غربی یک سری  آزمایشهای تونل باد را با به کار گیری ماکت مشابهی به مقیاس 500/1 شامل تمام ساختارهای وضع موجود و ساختمانهای اطراف و ماکت دیگری به مقیاس 2500/1 برای تحلیل اوضاع باد در سر تا سر منطقه انجام داد.. این روش جامع ترین سکل آزمایشهای تونل باد به شمار می امد که برای هیچ ساختمان دیگری انجام نشده بود.بر اساس این اصلاعات  ساختار طرح برای انحرافی به میزان حداکثر 300میلی متر تحت تاثیر نیروی باد ثابت برابر مقررات محاسبه شده است. این ساختمان به دلیل در بر داشتن دو مشخصه منحصر به فرد خود کاملا آماده رویارویی با پیشرفت سریع تکنولوزیکی در محدوده صنعت بانکداری است .سیستم توزیع از طریق کف برای تمام خدمات الکتریکی ارتباط دوربرد و تهویه مطبوع و همچنین سیستم پیش ساخته  رایزرهای مدولار که تمام خدمات عمودی شبکه های توزیع را در خود جا داده اند طراحی شده است.گرچه ساختمانهای دیگری با سیستم های خدمات در کف وجود دارند  ولی هیچ کدام در مقیاس کاملی چون بانک هنگ کنگ نیستند. این نوع سیستم کف یازی دسترسی آسان نگهداری و تعمیرات را تامین میکند و در مواقعضروری  تغییرات آنی در شیوه استقرار خدمات را میسر می سازد سیستم کف سازی  پیشرفته برای بانک از نوع سبک وزن است یعنی پانل های آلومینیومی به صورت لانه زنبوری مشابه ساختی که در هواپیما به کار برده می شود هر پانل 2/1*2/1 متر است  و میتواند خروجی خدمات تهویه مطبوع یا الکتریکی را نیز در بر گیرد.هر پانل کف با درز انبساط و یک تیغه لبه گیر کار گذاشته شده است که هم حرکت را آسان میکند و هم نوعی آکوستیک  و مانع در مسیر جریان هوا فراهم می آورد . تایل های کف می توانند با به کارگیری هر نوع فرش لاستیکی یا سنگ مرمر صیقلی  وفق داده شود که البته بستگی به موارد استفاده آنها در در قسمتهای مختلف بانک دارد .

     مسیرهای قائم خدمات در دو طرف شرق و غرب ساختمان را بر عهده دارند این قطعات مدولار پیش ساخته متمرکز شده اند که تغذیه ساختمان را برعهده دارند..این قطعات مدولار که که  دیزل جنراتور ها را برای تامین منبع ذخیره قدرت در خود جای میدهند تمام دستگاههای هواساز و توالتهای هر طبقه را شامل میشوند.تمامی139 قطعه که برای صابون زدن بشقابها و شیرها روی زمین کار گذاشته شده اند از نوع پیش ساخته اند . و پیش از خمل باکشتی به هنگ کنگ جهت نصب در زاپن  به دستگاهای مورد نظر تجهیز شده اند اسن قطعات مولار وزنی معادل 40 تن دارند و به شکل جعبه های خر پا ی فولادی اند با 6/3 متر پهنا 9/3متر ارتفاع و طولی برا 9 یا 12 متر.

     رایزهای عمودی خدمات به صورت پیش ساخته در قالب فولادی به ارتفاع دو و سه طبقه جنب این قطعات جانمایی شده اند .تمامی هشت کیلو متر قاب های رایزر ها به این روش نصب شده اند با این تدبیر بود که حداقل تعاد اتصالات در محمل لازم آمد .میزان رطوبت و گرمای هنگکنگ تهویه مطبوع کاملی را برای هر ساختمان اداری مدرن ضروری میسازد . به دلیل کمبود آب سالم آب در یا بعنوان نخستین سرد کننده در سیستم تهویه مطبوع بانک هنگکنگ و شانگهای  و همچنین سیستم شستشو و تخلیه توالتها به کار گرفته شده است البته در بیشتر ساختمانهای پراهمیت همجوار دریا از همین شیوه استفاده میشود.ولی این کار ساخت تونلی برای ورود آب دریا به طول 350 متر و 75 متر زیر زمین بانک از بندرگاه و کسب مجوز برای تخلیه بعدی آن را ایجاب میکرد.تونل مورد نظر با5/5 متر قطر از میان گرانیت سفت حفاری شده است که در ابتدا و انتهای آن شافتهای عمودی 1 متری دارد .در انتهای آن که به دریا منجر میشود پمپ و تجهیزات تصفیه کافی برای رسانیدن آب دریا با دبی 1000لیتر در ثانیه تعبیه شده است آب از داخل تعدادی مبدلهای حرارتی ساخته شده  با ورق تیتانیوم به زیر زمین بانک پمپاز میشود.معمولا آب دریا بیشتر به عنوان سرد کننده کنداسورها به کار گرفته میشود با این امکان که آب سرد شده به بالای ساختمان یعنی به دستگاه هواساز موضعی تعبیه شده در قطعات مدولار پیش ساخته خدمات در هر طبقه پمپاز میشود.قطعات مدولار در سمت غر ساختمان واقع شده اند. هوای تازه از میان کرکره های تعبیه شده در دیوارهای خارجی عبور میکندو به درون کویل های سرد دمیده میشودو سپس هوای مطبوع به وسیله داکتهای زیر کف در فضا توزیع میگردد.

     همچنین ساختمان با هدف آوردن نور خورشید به داخل قلب برج از میان فضای آتریم بانک و به طرف پائئن یعنی به سوی میدان طراحی شده است.این موضوع به کار گذاری یکی از خصیصه های جالب تر بانک  یعنی ردیفی از آیینهای معروف به سیستم تستک خورسیدی –sunscoop system- منجر شد.یکی از تشنکهای خورسیدی در بالای آتریوم و دیگری موازی با آن چشبیده به نمای خارجی ساختمان در ظلع جنوبی قرار دارد تشتک نمای خارجی حرکتهای خورشید را در طول سال دنبال میکند و نور خورسید را به عقب یعنی به ردیف آیینهای بالای سر کارمندان در طبقه یازدهم قرار دارد باز میتاباند .آیینهای  داخلی که پرده منحنی پوسته ای را در تمام طول یالای تیر آتریوم تشکیل میدهند  .

      نوررا از میان شیشه زیر طاق به طرف پایین یعنی آتریوم و به درون میدان زیر زمین میتابانند.تاقچه قرار گیری هر یک از آیینه ها به موتور الکتریکی و کنترل کامپیوتری مجهز است و اجازه میدهد ایینها حرکتهای خورشید را دنبال کند البته هدف از این کار خنثی کردن نوسانهای روزانه شرق به غرب خورشید نیست به این معنی که همچون پیشرفت روز  نورخورشید از یک طرف آتریوم پایین می آید از روی میدان طبقه همکف عبور میکند واز طرف دیگر آتریوم بالا میرود به بیان دقیق تر با تدابیری از پیش برنامه ریزی شده برای ردیف محل قرار گیری آیینه ها آیینه ها خورشید را از میان تغییرات فصلی ان دنبال میکنند .که در هنگکنگ از تغییرات موضعی 45 درجه بین نیمه تابستان و نیمه زمستان نیز فرا تر میرود . نوعی برنامه پیشرفته در این میان وجود دارد که با خورانده شدن به کامپیوتری از نوع شخصی قادر به هدایت پرتوهای خورشید در طول مسیری مشابه هر روز سال باشد این تاقچه ها هر ساعت تعدیل های ناچیزی وضع میکنند . هر actuator--اکچواتور(دستگاه خودکار مخصوصی که مقدار سنجیدهای انرزی برای عملیات مکانیسم یا سیستم دیگر تامین کند و انتقال دهد.) خطی حرکت آیینها را به میزان نیم میلی مترد ر هر دقیقه کنترل میکند  وبه تنظیمی به نسبت 18000/1در موتور نیاز دارد . این برنامه برای هدایت پرتوها در مسیری است که نور بدین ترتیب نه تنها چشم کارکنان داخل ساختمان را نمیزند بلکه موانع داخلی ساختار برای رسانیدن بیشترین میزان ممکن نور خورشید به مکان نیازمند به نور نیز برطرف میشوند.

 

http://www.hadinoavar.mihanblog.com


در سال 1971، دو معمار جوان ايتاليايي تبار به نام‌هاي ريچارد راجرز ساكن انگلستان و رنزوپيانو ساكن ايتاليا، در مسابقه طرح ساختمان مركز ژرژپمپيدو در پاريس در بين 681 شركت كننده برنده اعلام شدند. نماي اين ساختمان را مجموعه‌اي از دودكش‌ها، آبگردان‌ها، لوله‌هاي تأسيساتي و ستون‌ها، تيرها، بادبندها، راه پله‌ها و مسيرهاي رفت‌ و آمد تشكيل مي‌داد. اين معماران آغازگر سبكي در اروپا بودند كه به نام‌هاي ـ تك يا تكنولوژي بسيار پيشرفته معروف گرديد. در معماري مطرح شد.

معماران اين سبك تكنولوژي را دستاورد بزرگ مدرنيته و مهم‌ترين عامل توسعه و پيشرفت در قرن بيستم می‌دانند. از نظر آنها، عصاره و مشخصه هر عصر در معماري آن دوره شكل كالبدي يافته است. به عنوان نمونه، معابد يونان باستان با آن نظم و تناسبات كامل هندسي، تبلور ذهنيت كمال گراي يونانيان باستان استو بناهاي عظيم روم باستان، نمايش قدرت امپراتوري و حكومت سزارها مي‌باشد و بالاخره كليساهاي سر به فلك كشيده گوتيك نمايش دهده قدرت كليسا و ذهنيت قرون وسطا است. به همين ترتيب، ساختمان‌هاي امروز مي بايد نمايش دهنده عصارة فكري و تكنيكي عصر حاضر يعني تكنولوژي باشد. نظريات و مباني معماري مدرن و هاي ـ تك در اصول، بسيار به يكديگر نزديك است و مي‌توان گفت كه معماري‌هاي ـ تك فرزند خلف معماري مدرن است. ولي از نظر شكلي تفاوت‌هاي بين اين دو مكتب معماري مشاهده مي‌شود. به طور كلي مي‌توان بيان كرد كه ‌آن سادگي و بي‌پيرايگي كه در معماري مدرن وجود دارد در هاي ـ تك ملاحظه نمي‌شود واگر معماران مدرن در طرح‌هاي خود ماشين را به نمايش مي‌گذارند، معماران هاي ـ تك داخل ماشيين و اجزاء آن را نشان مي‌دهند. ريچارد راجرز در مصاحبه خود با تلويزيون بي بي سي اين عقيده را چنين بيان مي‌كند:

«ايده‌هايي كه معماري مي‌كنيم، از خيلي لحاظ ريشه در باورهاي ما دارد و به اين ربط پيدا مي‌كند كه ما ساختمان را مثل يك كتاب بخوانيم. براي اينكه ساختماني خوانا باشد، بايد جريان ساختن آن قابل روئيت باشد. اين شيوه‌اي است كه ما معماري مي‌كنيم و احساس ما اين است كه اين كار در گذشته هم انجام مي شده است اين موضوع اصلاً تازگي ندارد، كليساهاي عظيم گوتيك مثالي بسيار روشن است. زماني كه آب از درون ناودان شرشر كنان تخليه مي‌شود، خيلي هيجان انگيز است. اين بسيار روشن و خيلي خوانا است. اين نوع معماري مورد علاقه من است.

علم همه ما را به هيجان مي‌آورد. ما معماران عقيده داريم كه قرن حاضر قرن علم است، فيلسوفان نيز همين عقيده را دارند. منظورم از علم خيلي كلي است. ما شاهد انقلابات شگفت آوري در علم بوده‌ايم و عقيده داريم كه علم و تحقيق عملي ما را با اخنگ معماري بهتر آشنا مي‌كند و اين مورد علاقه ما است كه مي‌توان به شكلي مفاهيم علمي را با تعبير شاعرانه‌اي طرح و تبيين كرد».

راجرز مي‌گويد:«همانند كليساهاي گوتيگ، ما ساختار را نمايان مي‌كنيم».

و در جايي ديگر مي‌نويسد:« تكنولوژي به ما كنترل بيشتري عرضه مي‌كند و نه كمتر. ساختمان‌هاي آينده بيشتر شبيه روبات خواهند بود تا معبد. مانند آفتاب پرست، آنها خود را با محيط پيرامون تطبيق مي‌دهند«. شايد بتوان زير بناي فكري اين سبك را در جمله راجرز خلاصه كرد كه مي گويد در عصر مُدرن بايد در ساختمان‌هاي مدرن زندگي كرد.

برج ايفل در نمايشگاه 1889 پاريس ساختمان ايده‌آل و آرماني معماران هاي ـ تك است. برج ايفل با 330 متر ارتفاع و اسكلت فلزي نمايان، نمادي از دستاوردهاي تكنولوژي در عصر مدرن است.

اصول فكري و طراحي اين سبك را ميتوان در ده مورد ذيل خلاصه كرد:

1. بينش پوزيتيويسم و خوشبيني به علم و پيشرفت علمي و تكنيكي؛

2. نمايش تكنولوژي به عنوان عصاره و دستاورد عصر جديد؛

3. نمايش پروسة ساخت؛

4. شفاف نمودن، لايه لايه كردن و نمايش حركت در ساختمان؛

5. نمايش ساختار و اجزاء درون بنا در نماي ساختمان؛

6. استفاده از رنگ‌هاي روشن وساده؛

7. سازه و ساختار به عنوان تزئينات؛

8. استفاده از اجزاء كششي سبك؛

9. جدا كردن بخش‌هاي سرويس دهنده از قسمت‌هاي سرويس شونده؛

10. طراحي بام ساختمان به عنوان نماي پنجم ساختمان.

موضوعي كه لويي كان در دهة شصت عنوان كرد (بخش‌هاي سرويس دهنده ـ قسمت‌هاي خدماتي ـ از بخش‌هاي سرويس شونده ـ قسمت‌هاي سكونتي ـ مجزا شوند) هم اكنون يكي از موارد بسيار مهم در ساختمان‌هاي هاي ـ تك است.

لذا داكت‌ها، لوله‌ها و اجزاء تأسيساتي ساختمان و به عنوان راه پله ‌ها از بدنه اصلي ساختمان جدا مي‌شوند. حسن اين كار ـ بنا به نظر معماران هاي ـ تك سهولت تعمير و نگهداري ساختمان است. به علاوه قسمت‌هاي سرويس دهنده كه عمر نسبتاً كوتاهي دارند (يك الي بيست سال) از قسمت‌هاي سرويس شونده كه عمر طولاني تري دارند(بيست الي هفتاد سال) به صورت دو قسمت مجزا از هم عمل مي‌كنند.

در اكثر ساختمان‌ها، بام ساختمان به عنوان سطح پنهان و فراموش شده ساختمان فرض مي‌شود، ولي در ساختمان‌هاي هاي ـ تك ، بام سطح پنجم بنا است و كاملا طراحي مي‌شود. بخش‌هايي همچون برج هاي خنك كننده، آبگردان‌ها، پمپ‌هاي حرارتي، داكت‌ها، لوله‌هاي تأسيساتي، خرپاها، كابل‌هاي سازه‌اي و همچنين جرثقيل پاك كردن شيشه‌ها و خرپشتته‌ها، همواره به عنوان بخش مهمي از ساختمان در روي بام طراحي مي‌شوند. طرح اين بخش‌ها با توجه به چهارنماي ديگر انجام مي‌شود و در معرض ديد قرار مي‌گيرد.

از ديگر معماران معروف اين سبك مي‌توان از نورمن فاستر، مايكل هاپكينز نيكولاس گريمشاو و سانتياگو كالا تراوا نام برد.

بر خلاف تصور عمومي، معماران هاي ـ تك به تاريخ علاقه‌مند هستند و خود را جداي از آن نمي‌دانند. ولي برداشت و نگرش آنها نسبت به تاريخ به كلي متفاوت از ديدگاه معماران پست مدرن از تاريخ است. ريچارد راجرز به عنوان نظريه پرداز اصلي سبك‌ هاي ‌ـ تك معتقد است كه « ساختمان‌هاي عصر رنسانس در فلورانس شباهتي به بافت مجاور خود و معماري گوتيك قرون وسطا نداشتند، بلكه اين معماري جلوه‌اي از تبلور عصر جديد را نويد مي‌داد».

راجرز معتقد است كه « هر بنايي بايد نمايانگر زمان خود باشد». به نظر وي در عصر تكنولو ژي نمي‌توان در خانه‌هاي يونان باستان و يا قصرهاي امپراتوري روم باستان زندگي كرد.

راجرز در نقد معماري پست مدرن مي‌نويسد:« كسي نمي‌تواند معماري را با نماد قرار دادن درخت نخل، تخم‌مرغ، پرندگان، و نظام هندسي معيوب شده يوناني و رومي كه از مبلمان فروشي‌هاي چيپنديل خريداري شده، توسعه دهد. تمامي اين موارد از خاستگاه و زمينه سياسي،اجتماعي و تكنيكي خود مجزا شده‌اند».

نكته جالب توجه اين كه در حال حاضر مرتفع‌ترين ساختمان و بزرگ‌ترين فودگاه جهان توسط يكي از شاخص ترين معماران اين سبك يعني نورمن فاستر طراحي شده است. برج هزارة توكيو و فرودگاه جدید هنگ‌کنگ.

امورزه درك کارهاي اين معماران ملاحظه مي شود كه با استفاده از تكنولوژي ، سعي درا ستفاده حداكثر از عوامل طبيعي هنچون آفتاب ، باد ، آب‌هاي زيرزميني و گياهان براي تنظيم شرايط محيطي ساختمان دارند. لذا در معماري جديد آنها كه به نام اكو ـ تك (اكولوژي + تكنولوژي) خوانده مي‌وشد ، تكنولوژي در مقابل طبيعت قرار ندارد ، بلكه در كنار و به موازت طبيعت براي بهره‌برداري هرچه بيشتر از امكانات محيطي و تأمين آسايش انسان جاي دارد.

در كارهاي اخير معماران اين سبك ، همواره در كنار عكس‌هاي زيباي ساختمان‌هاي آنها ، مقطعي از بنا وجود دارد كه در ان نحوه استفاده از عوامل اقليمي با كمك تجهيزاتي همچونه دودكش‌هاي هوا ، اينه‌هاي منعكس‌كننده پوسته‌هاي هوشمند ، گلخانه‌ها ، پله‌ها‌ي شيشه‌اي و تبادل‌كننده‌هاي حرارتي نشان داده شده اس. شكل خود ساختمان در مقطع نيز با توجه به زاويه تابش آفتاب وسرعت و جهت باد ر فصول مختلف سال طراحي شده است.

معماران‌هاي ـ تك از پوسته ساختمان به عنوان پوست دوم نام مي‌برند. منظور از پوست اول ، پوست بدن انسان است. در كارخهاي نورمن فاستر و رنزو پيانو پوست دوم همچون پوست اول به صورت هوشمند طراحي شده است.

همچنان كه پوست انسان در مقابل سرما ، گرماي ، رطوبت و كوران هوا را از خود عكس‌العمل نشان مي‌دهد ، پوسته بعضي از ساختمان‌هاي اين دو معمار نيز در فصل‌ها مختلف عكس‌العمل مناسب در مقابل شرايط محيطي از خود نشان مي‌دهند. با استفاده از شيشه‌هاي دو جداره ، كركره‌ها و عايق‌هاي‌ حراتري متحرك ، مواردي همچون ميزان تابش آفتاب ، سايه ، كوران هوا و پرت حرارتي در طي روز و شب و در طي فصل‌هاي سرد وگرم سال توسط يك سيستم كامپيوتري كنترل مي‌شود.

راجرز از اين ساختمان‌ها به عنوان آفتاب پرست نام مي‌بارد. موجودي كه خود را با شرايط مختلف محيطي تطبيق مي‌ده. راجرز در مورد ساختمان‌هاي آينده چنين مي‌نويسد:

«جهت برآورده نمودن احتياجات ساكنان بنا و حداكثر استفاده بهينه از انرژي ، بهترين ساختمان‌هاي آينده به صورت پويايي با اقليم مجاور خود ارتباط پيدا مي‌كنند...

در معماري ميكروالكترون‌هاي پنهان از چشم وبيوتكنولوژي جايگزين سيستم‌هاي مكانيكي خواهند شد....

ساختمان‌ها ، شهر و اهالي آن همانند يك سيستم ارگانيك جداناپذير ، در زير چارچوب متحرك و متحول كه كاملاً دقيق و به اندازه طراحي شده قرار مي‌گيرد.به جاي تيرها ، ستون‌ها وپانل‌ها و ساير المان‌هاي سازه‌اي ، يك پوسته ممتد و به هم پيوسته جايگزين خواهد دش. اين روبات‌هاي متحرك ، با استفاده از سيستم‌هاي التونيك و بيوتكنولوژي ، بسياري از خصوصيات ارگانيسم‌هاي زنده را خواهد داشت...

در مورد سازه‌هاي معماري ، سيستم‌هاي انعكاسي با استفاده از دستگاه عصبي الكترونيك ، تغييرات محيطي را احساس خواهند كرد و همانند ماهيچه‌هاي بدن با منقبض و منبسط كردن خود، بار و نيروهاي وارده را به قسمت‌هاي مختلف كالبند بنا منتقل مي‌كنند.

امروزه خلبان‌هاي اتوماتيك مي‌توانند تمام قسمت‌هاي مختلف هواپيما را به صورت بسيار دقيق و با عكس‌العملي در ظرف چند صدم ثانيه كنترل كنند. اين خلبانان الكترونيك با توجه به شرايط دائماً متغير خارج وداخل هواپيما ، مستمراً شرايط ايده‌آل پرواز هواپيما و آسايش مسافران را فراهم مي‌كند. آينده فرا رسيده شايد نام اركاني ـ ك به معناي ارگانيسم و تكنولوژي ، نام مناسبي براي اين سبك در اينده باشد.

     نورمن فاستر یکي از نام‌آورترين معماران عصر حاضر از چهره‌هاي شاخص سبك اكو ـ تك است
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:15 |
برج های دو قلوی کج در چین ساخته می شود
 


کج ترین ساختمان اداری دنیا در چین مراحل پایانی ساخت را می گذراند. این روزها دو قطعه از سازه انتهایی این ساختمان که به صورت بر ج های دو قلو ساخته شده، در آسمان به هم متصل می شود.
وصل کردن این دو قطعه از برج های دو قلو باعث به هم متصل شدن این دو برج به صورت متمایل خواهد شد به طوری که شکل این برج در نهایت عدد 8 را نشان می دهد. قرار است این برج بعد از اتمام کار مقر تلویزیون ملی چین CCTV باشد.
دو بازوی این برج های دوقلوی 234 متری، تا 70 متر در آسمان به سوی هم متمایل می شوند تا در نهایت به هم برسند. درصورت مساعد بودن شرایط جوی، کار متصل کردن بازوهای این دو برج به هم، این هفته انجام خواهد شد. مهندسان این سازه که اکثرا آلمانی هستند، هر روز تنها یک ساعت در آستانه سحر فرصت دارند تا عملیات متصل کردن بازوهای این دو برج را انجام دهند. تنها در این ساعت از روز است که ساختمان سازه کمترین تاثیر را از تغییرات درجه هوا می گیرد. در ساعات دیگر شبانه روز، تغییرات ایجاد شده در سازه فلزی ساختمان و انبساط فلز در صورت گرمای خورشید، عملیات پیچیده متصل کردن بازوی برج ها را دشوار می کند. اسکلت بیرونی این سازه عجیب از 10هزار قطعه میله فلزی تشکیل شده است. این ساختمان چنان عجیب و پیچیده است که هیچ کدام از قوانین ساختمان سازی در چین شامل آن نمی شود. به همین دلیل مقامات شهر پکن پیش از شروع کار ساخت این سازه در سپتامبر سال 2004، یک گروه 13 نفره از مهندسان چینی را مسوول بررسی شرایط ساخت این ساختمان کردند. این گروه بعد از 2 سال بررسی، سرانجام نظر مساعد خود را اعلام کرد و مقامات شهر پکن هم اجازه شروع کار را دادند.
بازوهای این برج های دوقلو به وسیله یک سایه بان که 11 طبقه از این ساختمان را پوشش می دهد به هم متصل می شود. الی شیهان، مهندس آلمانی شرکت متروپلیتن در سال 2002 در رقابت بین المللی برای طراحی و ساخت این ساختمان برنده شد و کار طراحی و بعد ساخت آن را شروع کرد.
در میان هزاران پروژه ساختمانی که این روزها در آستانه برگزاری مسابقات جهانی المپیک در پکن به سرعت در حال ساخت است، خبر مربوط به این ساختمان عجیب کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در شهر پکن اکنون نزدیک به 10هزار پروژه ساختمانی در حال ساخت است. ساخت این ساختمان عظیم در سال 2009 به پایان می رسد.+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:10 |

برج های دوقلو (آمريكا)

 

 

terrorist1.JPG


هميشه اين تعبير در ذهنم هست كه دنياي پيش از 11 سپتامبر با دنياي پس از 11 سپتامبر دو دنياي متفاوت است . آري ! امروز 11 سپتامبر است .

هاليوود در هاليوود ! 5 سال پيش در یك حادثه تكان دهنده جهان شاهد بزرگ ترین و بی نظیرترین عملیات تروریستی در دنیای مدرن یعنی كوبیدن هواپیماهای مسافربری به برج های دوقلو در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ بود . عملياتي كه در نتیجه آن هزاران تن كشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند و رعب و وحشت بی نظیر جهان و به ویژه آمریكا را فراگرفت.

آمریکا ، كشور مدرن و پيشرفته اي كه از دو جنگ جهانی در اوایل قرن گذشته میلادی پیروز بیرون آمده بود و برخلاف اروپا كه نظامیان و غیرنظامیانش به یكسان در معرض جنگ ها و كشتارها و بمباران ها بودند ، تاكنون دست كسی به داخل آمریكا نرسیده و در آنجا وحشت نیافریده بود ؛ به يك باره خود را در ميان جنگي تمام عيار مي ديد .

شاید تا این تاریخ مردم آمريكا اخبار تغییرات آب و هوا را بیشتر به زندگی خود مربوط دانسته و دنبال می كردند تا اخبار جنگ ها و حوادثی را كه هر روز در گوشه و كنار جهان اتفاق می افتاد و از میان نظامیان و غیرنظامیان قربانی می گرفت و در میان مردم رعب و وحشت می افكند. اما این بار دولت و مردم آمریكا برای اولین بار نزدیك و جدی بودن خطر را احساس كردند .

تروريسم و القاعده قلب آمريكا را هدف قرار دادند . القاعده و بن لادن در عملياتي هماهنگ و حقيقتا در ابعاد فيلم هاي هاليوودي مركز تجارت جهاني را به عنوان نماد سرمايه داري ، پنتاگون را به عنوان نماد قدرت نظامي و كنگره را به عنوان نماد دموكراسي آمريكايي هدف قرار دادند و دنيا را در آغاز قرن جديد وارد چالشي جديد كردند .

آنچه كه بر ابعاد دهشت آفرینی القاعده در اين عمليات ها می افزاید این بود كه برخلاف جنگ های كلاسیك و یا جنبش های ایدئولوژیك متعارف كه در آن دوست و دشمن مرز نسبتا روشنی دارند این مرزها برای بن لادن و القاعده كه آمیزه ای از اصول مذهبی از جهان قدیم و آموزه ها و تفاسیر برگرفته از ایدئولوژی های مدرن را مبنای ایدئولوژی و عمل خود قرار داده اند چندان روشن نبوده است . .

5 سال پيش در چنين روزي بزرگترين عمليات تروريستی قرن به وقوع پيوست و دنياي پس از 11 سپتامبر اين نكته را دريافت كه از دل نزديك ترين هم پيمانان غرب و امريكا كه بيشترين منافع مشترك را با آمريكا داشته اند – همچون عربستان - اگر نسيم دموكراسي و آزادي در اين كشور ها نوزيده باشد ،‌مي تواند بن لادني بيرون بيايد كه غرب را به چالشي همه جانبه فرا خواند .

البته تروریسم اتهامی است كه بن لادن آن را رد می كند . او قبول دارد كه كشتن مردم و زنان و كودكان بی گناه در اسلام مجاز نیست ولی مدعی است كه اقدامات او و سازمانش القاعده مقابله به مثل است و تا زمانی كه آمریكاییان و غربی ها امنیت مردم مسلمان را از طریق حمایت از اسرائیل و حكومت های مشابه و دست نشانده و مسلح كردن آنها به خطر می اندازند القاعده نیز كشتن مردم آنها را حق مشروع خود خواهد دانست. و اين چنين است كه او مي گويد می گوید: اگر انتقام گرفتن از كشتار مردم ما تروریسم است، اگر كشتن كسانی كه كودكان ما را می كشند تروریسم است، پس تاریخ شاهد باشد كه ما تروریست هستیم.....

عكس 1 :

terrorist2.jpg

عكس 2 :

terrorist3.jpg
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:9 |

برجها

 
 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:7 |
عکسهایی از زیبا ترین پلهای جهان
 


 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:5 |

زیباترین سدها


 

 
+ نوشته شده توسط reza maboodi در یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۷ و ساعت 22:4 |


Powered By
BLOGFA.COM